Dobré odpoledne, dnes je pátek 3.5.2024
svátek slaví Alexej,
zítra Květoslav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Ořechová másla jsou poslední dobou stále větším hitem zdravějších jídelníčků a pro mnohé jsou láskou na první ochutnání. Devětadvacetiletý Tomáš Gajdoš se postavil vůči statu quo a založil úspěšnou zakázkovou dílnu na vynikající i nutričně bohatou pochutinu přímo ve svém rodném městě. Může se tak pochlubit výhradně rostlinnou produkcí, výběrem z nejkvalitnějších surovin a recepty ušitými na míru. Rozpovídal se nejen o ořechových máslech, ale nechal nás nakouknout i za dveře svých „ProstěOřechů z Prostějova“.

* Co je to ořechové máslo?
„Oříškové máslo je moje láska. Pro Čechy je ořech hodně tradiční věc a mírně se na něj zapomíná vzhledem k přívalu exotiky. Ořechové máslo je forma ořechu, která mě strašně baví.“
* Jaké využití ořechové máslo má?
„Široké. Někdo si vezme lžičku a dlabe, pro někoho to může být zdravotní benefit, jelikož má hodně nosných bílkovin, je to významný zdroj zdravých tuků či zajímavý zdroj vlákniny. Toto jsou obecně tři typické problémy českého stravování, které ořechové máslo řeší, protože v sobě tyto přínosy nese. Pro někoho to může být i životní styl – dává máslo prakticky kamkoliv. Je to produkt, který má tak široké spektrum využití, že je to prostě láska. První sklenička většinou ‚padne‘ do týdne jen na ochutnávání, následuje objednávka většího balení, která vydrží už déle, a lidé začínají zkoušet. Dávají si ho do kaší, na palačinky, do smoothie. A potom se dostáváme k odvážnějším typům, kdy lidé zkoušejí dávat máslo do pečení. I proto ještě letos v Prostějově otevřeme podnik v Kravařově ulici, kde si lidé všechny tyto formy, a mnohé další, budou moci přijít zažít.“
* S čím by lidé měli začít?
„Záleží na jejich preferenci. Když bych to měl specifikovat, jedna skupina lidí budou ti, kteří milují ořechy, těm bych doporučil čisté mandlové máslo, kdy krásně ucítí pražení, nebo kešu, to je mírně sladší. Pokud je někdo naučený na čokoládové pomazánky, potrpí si na sladké a chtěl by ho v nějaké zdravější podobě, potom bych doporučil kombinace s kvalitní čokoládou, jako je náš výtvor s přední čokoládovou Ajala. Každý si dokáže najít to svoje.“ (úsměv)

* Jak dlouho ořechové máslo vydrží a jak se skladuje?
„Skladování je jednoduché, máslo by nemělo být vystaveno přímému slunci, v denní teplotě ho můžeme dát téměř kamkoli. Trvanlivost je dána na půl roku, pokud se dá do lednice, tak i déle, ale člověk musí počítat s tím, že se změní konzistence. Ve chvíli, kdy člověk máslo opět otevře, je dobré ho promíchat.“
* Jak se ořechová másla vyrábí?
„Nikomu bych nedoporučoval vyrábět si másla doma, už kvůli tomu, že nedosáhne takového výsledku, jaký by si přál, nebo i proto, že riskuje spálení stroje. Sám vím, jaké to je. (smích) Pokud by to někdo přesto chtěl zkoušet, tak může na pánvičce s přidáním nějakého oleje upražit ořechy, které se následně budou snadněji mělnit. Spíše bych ale doporučil pražení na horkém vzduchu, tj. v troubě. Tato varianta bude zdravější, ale asi se nepodaří na běžném mixéru dosáhnout takové krémovosti, často tam bude nutno přidat i drobet soli, což není zcela na škodu, sůl zvýrazňuje chutě. Postupů je hodně, vždycky záleží na tom, co daný člověk preferuje. Ořechy se takto mixují zhruba půl hodiny.“
* Vyrábíte si másla sám doma?
„Pro mě je to ta nejkrásnější, nejvoňavější práce na světě. Miluji ten aspekt, že kdykoliv se s někým potkám, voním po oříšcích. Ten proces je krásný, jelikož z tvrdých ořechů vznikne něco krémového. Já si k tomu přirovnávám obrázek, jak člověku chodí různé těžké životní výzvy, že je může rozlousknout a vše může jít jako po másle. Je to pro mě jakási terapie.“
* Kde se vzala myšlenka pustit se do tohoto podnikání?
„Já sám jsem tato másla miloval odmalička, se sestrou Evčou jsme si je objednávali třeba z Anglie, kde kvalita potravin byla vyšší. Obecně když se řekne arašídové máslo, většina lidí si představí americký týden v Lidlu, což bylo i moje první arašídové máslo, co jsem okusil. Nikomu dvakrát nechutnalo, mně ano. Bylo tam hodně soli, což mi vyhovovalo. (smích) Jednoho dne přišel můj kolega s nápadem, viděl v tom potenciál, já měl zase odvahu a zkušenosti. A tak jsme se do toho pustili.“
* Jak vymýšlíte nové příchutě?
„Nové příchutě vznikají v hlavě mého kolegy, to je první varianta. A ta druhá je, že se díváme na věci, které milujeme. Pro mě to třeba bylo Kinder Bueno či Mozartovy koule, tak jsme přemýšleli, jak bychom mohli udělat máslo, které by bylo nutričně zajímavé, a současně by drželo náš standard alespoň pětaosmdesáti procent ořechů ve skleničce a bylo by oblíbené potravině chuťově co nejblíže. Co se nám jednoduše zalíbí, to jdeme vyzkoušet.“
* Kdo novinky testuje?
„Adeptů na testování se vždycky hlásí hodně. (smích) Funguje to tak, že nás něco napadne, vyrobíme to a kdo je zrovna po ruce, tak to ochutná.“
* Podle čeho rozhodujete, jaké produkty půjdou do prodeje?
„Ze startu jsme přicházeli na různé varianty, vytvářeli je a dívali se i po tom, co nám řekne okolí. Následně jsme hotové výrobky dávali ochutnat našim přátelům, což mohlo být třeba sto lidí. Tento vzorek nám už přišel natolik zajímavý, že jsme na základě jeho výsledku máslo pustili nebo nepustili do světa. Za celou dobu jsme měnili složení asi jen u dvou másel percentuálně, protože jsme přišli na variantu, která byla lepší. Ale většina složení od prvopočátku funguje dobře a já si myslím, že když má člověk možnost pracovat s kvalitními surovinami, k nimž má úctu, a je odvážný, tak mu vždy vznikne dobrý výsledek.“
* Jaká příchuť je nejoblíbenější?
„Nesmírně populární mezi lidmi je poslední dobou slaný karamel, takže určitě funguje kombinace arašídů, himalájské soli a kokosového nektaru z Bali. Dále vnímám, jak je oblíbená variace s kakaovou sušenkou, a to především u lidí, kteří chtějí u svých dětí nahradit mlsání méně zdravých pomazánek za zdravou alternativu.“
* Jak poznat pravé ořechové máslo od náhražek?
„Může to být docela komplikované, protože v současné době se zdravá výživa nerovná zdravé potraviny. Člověk se musí naučit číst etikety, kde se bohužel nedočte úplně všechno. To znamená v ideálním případě se obrátit přímo na výrobce, což nemusí být vždy jednoduché. A proto jsme se i my rozhodli vyrábět na zakázku másla, která vznikají až v den předání klientovi přímo v Prostějově.“
* Je tento sortiment běžný v zahraničí?
„Ano, je mnohem rozšířenější v západním světě. Tam je nedílnou součástí třeba americké kuchyně, což je nejtradičnější země, která je typická pro arašídové máslo. Ale myslím si, že s tím stylem, jakým ho vyrábíme my, jsme se ještě nesetkali. Například kombinace s bílou čokoládou, jejíž výroba by byla výhradně rostlinná a zároveň dobře chutnala, nebyla vůbec dostupná. I díky tomu jsme za poslední čtyři měsíce měli přes deset tisíc objednávek například z německy mluvících zemí, kde je poptávka po kvalitě vysoká. Přestože je to mnohem rozšířenější trh s obecně mnohem vyšší kvalitou potravin, tento sortiment tam chyběl. Vyvážíme ho tímto směrem od listopadu loňského roku.“
* Je o sortiment zájem i mezi starší populací?
„Spousta lidí v této věkové kategorii se dívá na naše produkty jako na úžasný dárek. Myslím, že je nejvíce oslovuje fakt, že se jedná o českou výrobu, která je transparentní i designově zajímavá. A když se podívám na zdravotní benefity, jež s sebou máslo nese, tak je pro nás starší generace vlastně i cílovou skupinou, ať už kvůli rostlinným bílkovinám, zdravým tukům, vláknině, minerálům, či vitamínům ve formě, která chutná. Během mělnění ořechů dochází navíc k procesům, kdy je následně pro lidské tělo jednodušší dostat všechny tyto živiny do těla než ve formě celého oříšku.“
* Viděla jsem, že na trhu jsou také semínková másla, plánujete je začít vyrábět také?
„Určitě ano, jelikož se dají velmi dobře kombinovat. Semínka i oříšky jsou velmi zajímavým základem. Ono se to nezdá, ale z ořechového másla se dá péct, je možné vyrobit zmrzlinu, ořechové mléko, müsli, tyčinky, a jakmile se člověk pustí do výroby, může kombinovat také s lyofilizovaným ovocem nebo kávou. Kombinovat se nám daří téměř s čímkoli.“


TOMÁŠ GAJDOŠ

* narodil se 31. srpna 1990
* pochází z Prostějova, kde stále žije
* vystudoval Reálně gymnázium a základní školu města Prostějova a svá vysokoškolská léta prožil ve Zlíně na Baťově univerzitě, kde studoval podnikání v anglickém jazyce
* po získání bakalářského titulu se vrhl do praxe – absolvoval stáž a následně partnerský poměr v brněnské společnosti zabývající se startupy a dotacemi
* v době zakládání vlastní společnosti Barenuts, která vyrábí ořechová másla, stále ještě vypomáhá i za barem ve fitcentru
* mezi jeho záliby patří zejména tenis, který jej provází celým životem
* má osobní motto: „Člověk by se neměl bát udělat krok vpřed!“
zajímavost: poštěstilo se mu potkat a povídat si se zpěvákem kapely Linkin Park Chesterem Benningtonem, který je jeho velkým vzorem

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...