Příjemnou noc, dnes je pondělí 29.4.2024
svátek slaví Robert,
zítra Blahoslav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Od ledna 2017 vede jako ředitelka kino Metro 70, čímž převzala vládu dosavadního faktického šéfa Ivana Čecha. Za půldruhého roku zjistila, co všechno obnáší taková funkce, a snaží se pro místní fanoušky připravit co nejbohatší program. Barbora Prágerová (na snímku) film vystudovala na katedře v Olomouci, kde také bydlí a odkud do Prostějova dojíždí. Po čase od našeho prvního rozhovoru jsme zjišťovali, jak se novinky daří uvádět do praxe...

* Jaké to je přijít do jiného města a na nové místo, které bylo tolik let nějakým způsobem zaběhnuté?
„Tak ono se to od mého nástupu rozběhlo úplně jinak, než to bylo předtím. Kino bylo součástí města a velká část té agendy byla rozeseta po nejrůznějších odborech. Poté se to najednou všechno přesunulo pod jednu střechu a my si začali dělat sami úplně vše. To znamená, že jsme pod svoji zprávu dostali budovu, celý provoz kina, program i smlouvy. Teď jsme samostatná příspěvková organizace. Já jsem tak za rok a půl zjistila, co ta práce všechno obnáší, je to opravdu tisíc věcí. Každopádně mě to baví.“
* Co ta práce tedy všechno obnáší?
„Těch úkolů je hrozně moc a je to opravdu hodně různorodé. Než jsem nastoupila, nevěděla jsem přesně, co to znamená pracovat v kině. Lidi si řeknou, že když někdo pracuje v kině, tak přijde do práce, kouká na filmy a říká si, co zahraje a co ne. To není vůbec pravda, protože já nemám vůbec čas se podívat na nějaký film. Už s výběrem toho filmu je to těžké. Dá se říct, že kupujete zajíce v pytli, protože těch informací o filmu vám distributor moc nedá. Většinou my kinaři máme tolik informací jako každý, kdo si film vyhledá na internetu před premiérou. Pak je to o odhadu, zda ten film v kině bude, nebo nebude fungovat. Kdy ho hrát, podle věkové přístupnosti i podle ročního období, což například znamená, že na léto nedáme do programu tři horory, ale takové ty letní trháky pro širokou veřejnost. Poté to musíme marketingově vše podpořit na internetu a na plakátech. A toto všechno je jen část naší práce.“
* Asi i hodně pomáhá, že v poslední době se dost smazaly rozdíly v přístupnosti na filmy...
„Určitě to pomáhá a díky tomu se rozšiřuje ten divácký potenciál. Poslední dobou je právě vysoká návštěvnost u hororů. Sice ty ratingy jsou tam nízké, kupříkladu na Tiché místo, které jsme teď hráli, byl rating 12+, ale pořád je to horor. U komiksových filmů, kde ta fanouškovská základna je obrovská, ta přístupnost byla úplně stejná, což je trošku paradoxní, ale značí to, že filmový svět je živý a svým způsobem proměnlivý během těch let.“
* Co váš nejoblíbenější filmový žánr?
„Já už jsem tak strašně dlouho neviděla nic v kině. (smích) Já se vždycky ráda podívám na Tarantina, ale jinak nemám nějaký oblíbený specifický žánr. Spíš naopak na horory opravdu nechodím.“
* Napadlo vás, že budete řídit jednou kino, když jste posílala přihlášku na filmová studia?
„Vůbec ne, a nenapadlo mě to, ani když jsem posílala životopis do výběrového řízení. Myslela jsem si, že to pro mě bude dobrá zkušenost s pohovorem, chtěla jsem si vyzkoušet, jak takové výběrové řízení vypadá a jak probíhá na něco, co bych v budoucnu jednou možná mohla dělat. Ale baví mě to a lidi do kina chodí, tak to asi neděláme špatně.“
* Co jste očekávala vůbec od filmového oboru, protože člověk si řekne, budu ve škole koukat na filmy a pak o nich debatovat a psát...
„Já jsem dělala klasický animovaný film, což je hodně specifický a hlavně praktický obor. Vyráběli jsme loutky, animovali loutkový film a podobné věci, což mě bavilo, ale vždy jsem byla zvyklá spíše na tu teoretickou praxi a chtěla jsem zůstat o filmu. Já mám univerzitu moc ráda a mám k ní hezký vztah. Také tam učí oba moji rodiče, takže pro mě to je takové domácí a přirozené prostředí. Během studií jsem poté odjela na Erasmus do Vídně, kde jsem chodila na univerzitu a to byla super zkušenost v novém prostředí. Navíc to vše probíhalo v německém jazyce, takže to byla taky výzva.“
* Jak hodnotíte kulturní dění v Prostějově z pohledu Olomoučanky?
„Je to jiné, ale já to asi úplně srovnávat nemůžu. Já žiju v Olomouci a sem do Prostějova jezdím do práce a poté zase domů, kde mám všechny kamarády, přítele a tak podobně, takže Prostějov pro mě znamená čistě práci a ten kulturní život sleduji spíše zpovzdálí.“
* Chodí lidé v Prostějově do kina?
„Jak jsem již uvedla, chodí v hojném počtu. V letošním roce kromě května, kde to uteklo o malý kousek, jsme byli lepší než v loňském roce. Zatímco minulý leden nepřišly ani tři tisíce, letos to bylo šest a půl. Takže do kina chodí a je to ohromně pozitivní pro nás, že se to úsilí vyplácí.“
* Na co se diváci mohou v nejbližší době těšit?
„Já mám osobně velkou radost, že druhý týden v červenci jsme promítali několik filmů z filmového festivalu v Karlových Varech. Nyní děláme mini maraton filmů Mama Mia, první a druhý díl, který má teď v létě premiéru. Hodně se snažíme v létě věnovat dětem, které třeba nejednou na letní tábory a podobně, budou v Prostějově, tak aby měly na co zajít do kina a k tomu jim vytvořit nějaký doprovodný program, nějaké aktivity spojené s filmy. Poté tady jsou ty klasické letní blockbustery, jako například Jurský svět a podobně, takže si stačí vybrat.“


BARBORA PRÁGEROVÁ
* narodila se 18. listopadu 1990 ve Šternberku
* svobodná a bezdětná
* je absolventkou Slovanského gymnázia v Olomouci
* vystudovala animovanou tvorbu na Univezitě Tomáše Bati ve Zlíně
* absolvovala také roční studium kulturní antropologie a roční mediální studium
* za sebou má obory filmová a divadelní věda na filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci
* v roce 2016 získala Cenu Akademie věd České republiky za popularizaci vědy
* před funkcí ředitelky kina byla součástí produkčního týmu festivalu AFO
* od 1. ledna 2017 je ředitelkou kina Metro v Prostějově
* mezi její koníčky patří četba knih a sport, nemá ráda ty kolektivní sporty, aktivně se věnuje horolezectví
* mezi nejoblíbenější režiséry patří Quentin Tarantino, tvůrce legendárního Pupl Fiction
zajímavost: oba její rodiče učí v Olomouci na univerzitě

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...