Dobré ráno, dnes je sobota 21.9.2024
svátek slaví Matouš,
zítra Darina
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Jedním z nejčastěji oceňovaných sportů ve čtrnáctileté historii ankety Sportovec města Prostějova je parašutismus. A je tomu plným právem. Díky Armádnímu sportovnímu oddílu Dukla má v Prostějově hodně dlouhou tradici, navíc velmi úspěšnou. Vždyť v posledních sezónách právě parašutisté vozí medaile ze světových i evropských šampionátů nikoliv po troškách, ale přímo po hrstech. Například Petr Chládek (na snímku) coby představitel mladé nastupující generace dokázal v minulém roce ovládnout kategorii juniorů jak na kontinentálním mistrovství (dokonce dvakrát), tak v seriálu Světového poháru. A zaslouženě za to byl v rámci slavnostního vyhlášení oceněn coby vítěz kategorie Talent roku 2017. Večerník dvaadvacetiletého sympaťáka exkluzivně vyzpovídal, načež vznikl obsáhlý rozhovor, jehož první polovinu si můžete přečíst dnes a tu druhou přineseme v příštím čísle, které vychází hned po velikonočních svátcích.

* Sportoval jste už od dětství?
„Ano, už jako malý jsem začínal s lyžováním, ale u toho jsem vydržel jen chvilku. V šesti letech jsem přešel k plavání a dělal ho hodně dlouho, nějakých osm devět let až do patnácti. Pak jsem zkoušel vodní pólo, k tomu fotbal, tenis i volejbal, s klukama jsme hráli krajský přebor. My jsme taková sportovní rodina, sport se u nás vždycky dělal hodně a mě baví skoro cokoliv s pohybem. Nejvíc jsem přitom vyrůstal na strakonickém bazéně, kde moje babička dělala plavčici a praděda ten bazén vlastně zakládal.“
* Jak jste se dostal k parašutismu?
„Přes tátu, který skákal a skáče dodnes. Jakmile jsme s bráchou vypadli z bazénu, hned následoval přesun na letiště a tam jsme s dalšími dětmi parašutistů pořád blbli. Na seskoky padákem jsme si však museli samozřejmě počkat až do patnácti let, což je hranice, kdy člověk může s parašutismem začít. A protože je ten začátek takhle věkově posunutý, máme oproti ostatním sportům jinak udělané i mládežnické věkové kategorie. Junioři jsou až do čtyřiadvaceti let, aby se stihli něco naučit a dostali se na určitou úroveň před přechodem mezi dospělé.“
* Vy jste si tedy poprvé skočil hned v čerstvých patnácti?
„Právě že ne. Skákat jsem původně vůbec nechtěl a spíš se toho trochu bál, nijak mě to nelákalo. Ale táta mě někdy v šestnácti letech přemluvil, ať s ním zkusím jít na tandemový seskok, a já šel. Pak jsem ty pocity nechal uležet, v sedmnácti si skočil poprvé sólo a už mě to chytlo. Čím víc jsem skákal, tím víc mě parašutismus bavil. A úplně jsem mu propadl.“
* Čím se váš původně odmítavý postoj změnil v nadšení pro parašutismus?
„Já vlastně vůbec nevím, jak se to stalo... (úsměv) Asi jsem jen potřeboval to zkusit. Tím jsem poznal, jak je tenhle sport úžasný a úplně jiný od všech ostatních. Ve vzduchu cítíte nádhernou volnost i adrenalin, letíte a užíváte si to. Pro starší chlapy, kteří skáčou třeba už třicet let, to může být víceméně rutina, ale já jako mladý si zatím každý seskok ohromně užívám. A s klukama si ve vzduchu občas i trochu zablbneme, uděláme nějakou srandu, prostě pohoda.“
* Jak vedly vaše cesty ze Strakonic do Prostějova?
„Jirka Šafanda, který dělá v místní Dukle trenéra parašutistů a šéfa Armádního sportovního oddílu, pochází ze Strakonic a zná mého tátu, tím pádem znal odmala i mě. Když jsem pak začal skákat parašutistické závody a docela mi to šlo, domluvila se po jednom mistrovství republiky v Plzni moje zkouška v Prostějově. Abych se pořádně naučil základy i techniku a podle toho, jak se chytnu, se uvidí co dál. Se mnou tohle absolvovala řada jiných kluků, v posledních letech takhle Dukla hledá nové mladé talenty. Mně se nějak zadařilo a zůstal jsem jako civilní zaměstnanec na poloviční úvazek. Hned první můj celý rok 2015 v Dukle se mi povedlo zahájit zimním ziskem stříbra mezi juniory z mistrovství světa v paraski, postupně jsem se začal prosazovat i ve Světovém poháru na přesnost přistání. Tam jsem se od sezóny 2016 čím dál častěji dostával v juniorské kategorii na bednu a loni už vyhrál většinu jednotlivých závodů i celkové hodnocení. Z evropských šampionátů pak mám dohromady čtyři medaile: zlato na přesnost přistání 2016 a totéž 2017, kdy jsem navíc získal bronz za individuální akrobacii a zlato v absolutním pořadí. Asi mi to docela jde.“ (smích)
* Čím si vysvětlujete svůj tak bleskový průlom do světové mládežnické elity?
„Nějaký talent asi mám v genech po rodičích sportovcích, zvlášť když táta se parašutismu věnuje celý život. Ale podle mě je tenhle sport hodně i o hlavě, o psychice. Znám spoustu výborných kluků, kteří v přípravě skáčou skvěle, jenže pak přijde závod a oni jsou poloviční, kvůli nervům nezopakují své výkony z tréninků a ničeho tudíž nedosáhnou. Mně pomáhá povaha flegmatika. Nijak moc si to neberu, zůstávám v klidu a dá se říct, že skáču pořád stejně. Ať jde o tréninkový seskok, nebo třeba světovou akci. Přirozeným způsobem zatím zvládám nezatěžovat si hlavu zbytečnými myšlenkami a prodat i při vrcholných závodech to, co umím. Hodně mi v tom pomáhají parťáci v Dukle Prostějov, kde je spousta vynikajících zkušených borců, od kterých se člověk může leccos naučit, odkoukat. Nebo oni přímo poradí, pomůžou. Stačí jen chtít.“
* Šéftrenér české reprezentace pro civilní akce Ivan Hovorka vždy zdůrazňuje výbornou partu, jež u parašutistů Dukly Prostějov dlouhodobě funguje. Vy tedy souhlasíte?
„Jasně, partu máme podle mého názoru parádní. Nikdo si na nic nehraje, a přestože spolu trávíme hodně času, vztahy zůstávají pořád super. Důležité je, že si dobře rozumíme i my mladí s těmi staršími, kteří právě dokážou pomoct a poradit. Nenechávají si všechny vědomosti či zkušenosti pro sebe, ale jsou ochotní se o ně podělit, když má člověk zájem. Navíc v kolektivu panuje dobrá nálada, často je sranda, umíme se navzájem povzbudit. Z téhle spolupráce rozhodně dost těžíme, v mnoha jiných zemích to takovým způsobem třeba vůbec nefunguje a jede se tam mnohem víc individualisticky. My zkrátka tvoříme soudržnou partu jak během celého roku, tak na vrcholných závodech, což nám určitě pomáhá k lepším výsledkům. A ty jsou za poslední roky fakt vynikající, vozit tolik medailí ze světových i evropských šampionátů v podstatě každý rok se v minulosti asi úplně nedařilo. Snad nám taková úspěšnost dál vydrží.“

Druhý díl exkluzivního rozhovoru najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku v úterý 3. dubna

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...