Dobré ráno, dnes je sobota 21.9.2024
svátek slaví Matouš,
zítra Darina
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Více než rok uplynul od voleb do krajských zastupitelstev, které přinesly změny také do vedení Krajského úřadu Olomouckého kraje. Jedním z nováčků, kteří si ovšem svou prací brzy získali respekt ostřílených kolegů, je nynější náměstek hejtmana pro kulturu, sport a volný čas František Jura. Jeden z milníků, kterými přispěl do zlepšení chodu hejtmanství, byl 1. říjen loňského roku. Co bylo jeho podstatou, ale také další témata jsme probírali v prvním povolebním rozhovoru v této funkci.

* Jako nováček v Krajském úřadu Olomouckého kraje jste první týdny takříkajíc mapoval terén. Co jste se rozhodl změnit?
„Velmi brzy po začátku stávajícího volebního období jsme řešili absenci odboru kultury a památkové péče a minimálně samostatného oddělení sportu. Minulé vedení úřadu je zrušilo a převedlo agendu pod odbor školství, sportu a kultury, zatímco památková péče byla přičleněna k oddělení stavebního řádu. Brzy jsem byl konfrontován s míněním odborné veřejnosti, bývalých úředníků odboru, kteří zůstali na jiných místech i samotné opozice, že šlo o nekoncepční a špatné rozhodnutí. Agenda, která spolu souvisí, byla příliš roztříštěná pod různá oddělení a byl tak narušen tok informací, které jsou důležité pro rozhodnutí samosprávy.“

* Je to vůbec možné, existoval precedens pro takové rozhodnutí?
„Nejsem si úplně jistý, ale pochybuji, že v některém jiném kraji by náměstek neměl pro svou kompetenční oblast svůj vlastní odbor... Postupně jsem hovořil s řediteli příspěvkových organizací v oblasti kultury a všichni do jednoho potvrzovali, že stávající situace není dobrá. Vedoucí odboru školství, sportu a kultury musel obsáhnout velké kvantum informací, s takovým objemem práce nebyl odbor dlouhodobě životaschopný!“

* Zde se tedy naskytla ona pověstná příležitost ke zlepšení...
„Bylo mi jasné, že se tento nežádoucí stav musí změnit, a k tomuto cíli jsem směřoval veškeré úsilí. Shodla se na tom velmi rychle i rada kraje. Celý proces nápravy nebyl jednoduchý, protože do něj vstoupilo výběrové řízení na funkci nového ředitele krajského úřadu.“

* Možná byste mohl vysvětlit čtenářům, v čem tkví důležitost ředitele krajského úřadu?
„Je to jednoduché, jakákoli změna úřednického aparátu je pochopitelně v jeho kompetenci. Ze strany samosprávy mohou jistě vzejít návrhy, ale rozhodnout musí ředitel úřadu. Tudíž jsme museli čekat na obsazení této funkce a teprve poté se pokusit sladit veškeré naše požadavky s jeho představami, což se nám opravdu podařilo.“

* Kdy tedy nový odbor vznikne?
„Už vznikl. (úsměv) Stalo se tak prvního října, kdy svoji činnost zahájil odbor sportu, kultury a památkové péče. Byla do něj začleněna tři oddělení pokrývající jednotlivá odvětví. Uskutečnila se výběrová řízení na pozice vedoucího odboru a vedoucí oddělení kultury a oddělení památkové péče. Vedoucí oddělení sportu není úřednické místo, tudíž mohlo být obsazeno bez výběrového řízení. Jsem velmi rád, že se podařilo naplnit požadavky opozice i naše vlastní, a to ještě s předstihem, protože původní úvahy stanovovaly termín vzniku odboru až na 1. ledna tohoto roku.“

* Co dalšího vás v uplynulém období nejvíc zaměstnávalo?
„I v případě dotačních programů volala opozice i veřejnost po větší transparentnosti. Proto jsme se rozhodli prosadit v této oblasti několik podstatných zlepšení. Především se zjednodušila samotná administrace pro podávání žádostí, která je uživatelsky komfortnější. Systém například umožní jedinou registraci, předvyplnění položky podle zadaného identifikačního čísla.“

* Co stěžejního změny přináší?
„Meritem změn je maximální omezení individuálních žádostí, které vytvářely nepřehledný slepenec. Individuální žádosti v dotačních programech mají své místo, ale jejich omezení jsme dosáhli vypsáním několika nových programů pro oblast kultury, sportu a další. Podpora celoroční sportovní činnosti byla vyhlášena na zářijovém zastupitelstvu v uplynulém roce, došlé žádosti pak byly schvalovány v prosinci. Novinkou je, že již někdy na přelomu ledna a února budou mít oddíly peníze na účtu. To je naprosto průlomové, jde o posun o čtvrt roku.“

* Jaké aktivity se mohou těšit na krajskou podporu?
„V programu na podporu sportovní činnosti je jedním z titulů podpora vrcholové sportující mládeže, což v dotačních programech zatím nikdy nebylo. Dále je potřeba zmínit podporu handicapovaných sportovců, reprezentantů v individuálních sportech a úplně nový program na výstavbu a rekonstrukci sportovních zařízení. Tam by mělo být po schválení zastupitelstvem alokovaných šedesát milionů korun. Právě do tohoto transparentního programu přejde významná část dřívějších individuálních žádostí. Toto je v plném souladu s programovým prohlášením, podle něhož se snažíme v každé obci podporovat rekonstrukci kulturních domů, v nichž se odehrává veškerá společenská aktivita jak sportovní, tak kulturní.“

* Budou mít na dotace šanci dosáhnout i malí žadatelé bez potřebných prostředků?
„Právě pro ně jsme stanovili pravidlo, že dotace do částky pětatřicet tisíc korun napříč všemi programy budou bez spoluúčasti příjemce. Uvidíme, jak se tato novinka osvědčí, do budoucna bychom uvažovali i o navýšení finančního limitu.“

* Zatím jste zmiňoval především sport, který je vám blízký, nezapomínáte tak trochu na kulturu?
„Vůbec ne. V oblasti kultury jsem prosadil jako nový dotační program Podporu stálých profesionálních souborů. Zůstává již zavedený Program podpory kultury, v individuálních žádostech budeme podporovat pouze akce mající přesah kraje, tedy význam celorepublikový či mezinárodní. Zářijové zastupitelstvo kraje schválilo mnou předloženou novou Koncepci rozvoje kultury a památkové péče pro léta 2017 až 2020. Koncepce obsahuje strategické náměty v hlavní činnosti kulturních příspěvkových organizací kraje, důraz klade Koncepce na investiční priority kraje. Jsou to např. revitalizace takzvaného Červeného kostela v Olomouci, výstavba depozitáře Vědecké knihovny v Olomouci, pokračování v rekonstrukci zámku v Čechách pod Kosířem nebo projekt záchrany renesančního paláce na hradě Helfštýn. Rád bych také započal diskusi o záměru postavit novou budovu Vědecké knihovny v Olomouci. Věřím, že pro tento záměr získáme podporu jak u veřejnosti, tak u státních orgánů.“

* Co když se mi podaří uspořádat nějakou zajímavou akci až v průběhu roku, budu mít šanci požádat kraj o finanční podporu?
„Aktivity v oblasti kultury a sportu chceme podporovat celoročně, takže jsme jako další novinku zavedli dvoukolové vyhlašování dotačních programů, to první bude počátkem roku, druhé v jeho polovině. Pro první kolo bude alokovaná větší částka, ale právě druhé kolo umožní flexibilně reagovat na změny nebo nové akce, které nebyly počátkem roku ještě plánované. Opět zde bude možné uplatnit žádosti, které dříve spadaly do individuálních.“

* Jak vlastně zásadní změny v dotačních programech vznikaly? Jde o citlivé téma pro veřejnost i opozici...
„Hejtman pověřil mě a prvního náměstka Zemánka, abychom byli garanti změn v dotačních programech. Diskutovali jsme nad podněty jak administrátorů dotačních programů v rámci úřadu, ale zejména nad podněty z řad samotných žadatelů vycházející z jejich potřeb. Pro ně jsou dotačních programy přece vypisovány. Během práce jsme uspořádali dva semináře s předsedy všech zastupitelských klubů, na nichž jsme zaznamenali velice kladnou odezvu. Díky faktu, že jsme zapracovali všechny podstatné připomínky opozice, vládne se změnami spokojenost napříč politickým spektrem. To nás velmi těší. Samozřejmě veškeré změny prověří až praxe tohoto roku.“

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...