Dobré dopoledne, dnes je sobota 21.9.2024
svátek slaví Matouš,
zítra Darina
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Internetový server neovlivni.cz jej před dvěma lety označil jako třetího nejvlivnějšího muže českého sportu. Jestliže od té doby jeho pozice nezesílila, tak minimálně není slabší. Ano, prostějovský rodák Miroslav Černošek patří dlouhodobě k tuzemské elitě, která má rozhodující slovo při řadě zásadních rozhodnutí. O místním odvětví to platí dvojnásob. „Vliv, to je podle mě možnost být tam, kde se dělají důležitá rozhodnutí,“ míní spolumajitel marketingových společností TK PLUS a Česká sportovní. Zatímco první část obsáhlého rozhovoru jste mohli najít v předvánočním čísle Večerníku, tu druhou vám nabízíme právě v novoročním vydání nejčtenějšího regionálního periodika.

* V prvním dílu obsáhlého rozhovoru jsme hovořili především o úspěšném působení společnosti TK PLUS na sportovním i kulturním kolbišti. Jedním z nosných projektů je Zlatá tretra, kde byl Usain Bolt už podeváté v historii, ale v tretrách určitě naposledy. Těší vás, jaký si tato světová megastar vybudovala k mítinku pod vaší patronací vztah?
„Usain Bolt, to je velký příběh... Naučil v Ostravě lidi milovat atletiku. (pousměje se) Nechci říkat, že byl geniální, nerad toto slovo používám, ale v každém případě byl více než stoprocentní. Věděl, že je hvězdou, a věděl, jak se má chovat. Co sleduji atletiku a jsem u Zlaté tretry, tak mě podobně oslovil Maročan Hicham El Guerouch, světový atlet roku 2002 a 2003. Spolu jsme křtili stadión, sochu Emila Zátopka, byl při všech akcích úžasně lidsky příjemný. Bolt je samozřejmě proti němu jiná mediální kategorie. Vždycky jsem ho v Ostravě chtěl a mohu říct, peníze byly až na druhém místě. Dal Zlaté tretře noblesu, s ním byla vždy velká. Až jsem měl někdy smíšený pocit, že manažer Juck přivedl do Vítkovic další vynikající atlety, na ně však reflektory slávy kvůli Boltovi nesvítily. Bolt nám pomohl otevřít atletický svět, ten už ví, kde je Ostrava a její Zlatá tretra. Osmkrát triumfoval na olympiádě, devětkrát se předvedl na Zlaté tretře a nikdy nebyl v Ostravě poražen. Sto padesát zemí celého světa bylo prostřednictvím televizního přenosu u jeho loučení, i britská BBC si na poslední chvíli dokoupila stream. Ale chci dodat – i vedle Bolta byla letos Tretra skvostná. Za všechny výsledky zmíním světový rekord Jihoafričana Van Niekerka na trati 300 metrů, galaoštěp Němce Röhlera za 90 metrů a strhující desítka Brita Faraha.“
* Dalším mimořádným počinem byla zcela jistě historická premiéra Laver Cupu v pražské O2 areně. Jaký byl váš osobní zážitek?
„Ve své kariéře jsem stál u řady významných projektů, ale nikdy jsem nebyl u světové novinky takového významu. A Laver Cupu nám přinesl zážitky, na které nikdo z nás, kdo u toho byl bezprostředně blízko, nezapomene do konce života. Na jednom místě a v jeden čas byly k vidění ty největší hvězdy světového tenisu, což už se v Česku nemusí nikdy podařit. Pro mě osobně to byl určitě největší zážitek celého roku 2017. Vidět Rafu Nadala v náručí Rogera Federera je snímek století! Celá akce naprosto eliminovala hlasy škarohlídů o tom, že to bude bezduchá exhibice. Byl to pravý opak, který ještě umocňovala přítomnost dalších hvězd v čele s Jardou Jágrem a světových osobností jako jsou Bill Gates a další bohatí muži.“
* Jaký byl rok 2017 z pohledu ekonomiky?
„Musím přiznat, že ekonomika roku 2017 je pro nás jediným zásadním problémem. Konkrétně musím zmínit den třetího května, kdy se spustila korupční kauza s dotacemi z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, díky čemuž společnost TK PLUS přišla o zhruba patnáct milionů korun. Tyto peníze jsme měli dostat v rámci podpory významných sportovních projektů. V podstatě tím, že byly rozbity jednotlivé programy, které umožňují financování těchto projektů, jsme však přišli o celou dotaci na mistrovství světa tenisových týmů do čtrnácti let i mužský challenger a také notnou část na vítkovický mítink Zlatá tretra...“
* To musel být notný zásah do rozpočtů jednotlivých akcí...
„Samozřejmě nás to poznamenalo. Avšak díky tomu, že máme velmi dobré vazby na naše rozhodující partnery, se nám podařilo eliminovat všechny výpadky tak, aby to na organizaci a průběhu našich klíčových projektů nebylo znát. V podstatě jsme v takové kondici, že všechny nákladové a rozhodující položky včetně platů k tenisu, volejbalu a svým způsobem i basketbalu máme zajištěny.“
* Máte tedy v tomto směru klidné spaní?
„Myslím, že ano. (úsměv) Těší mě zejména, že v této neklidné době jsme neztratili žádného klíčového partnera až na společnost Agel, která ukončila vztah s volejbalovým klubem.“
* V této souvislosti mě napadá, jak vypadá spolupráce s koncernem Třineckých železáren? Mluví se o tom, že by mohly opustit vaše portfolio...
„Nemám informace o tom, že by byly nějaké problémy či indicie o ukončení spolupráce. Zatím pokračujeme.“
* Vraťme se ještě k dotační kauze. Jaký je váš názor na problematiku financování českého sportu?
„Tehdy došlo podle mě k nešťastnému rozhodnutí tehdejší ministryně Valachové, která uplatnila princip kolektivní viny, což velice nespravedlivě postihlo všechny sporty a všechny svazy. Co mám informace, tak na ministerstvu zůstala nerozdělená až jedna celá miliarda korun...“
* Jak vidíte situaci do budoucna?
„Osobně vkládám velké naděje do současných plánů nového premiéra Andreje Babiše, kdy by měla vzniknout agentura pro sport, která má fungovat při úřadu vlády a mít vlastní kapitolu. Tu by měl řídit olympijský šampion z Nagana Milan Hnilička, s nímž jsem měl již možnost opakovaně se bavit, a jeho postava by byla zárukou jisté věcnosti. Navíc nový ministr Robert Plaga vnímá tuto problematiku jako zásadní, její vyřešení jako klíčové a stejně tak si uvědomuje, jak jsou sportovní akce důležité nejen z pohledu samotného odvětví, ale i pro celkový rozvoj a jméno České republiky ve světě. Jsem tak optimistou, že v těchto lidech sport najde to, co ztratil. A bude mít lepší podmínky nejen pro svůj provoz, ale zejména rozvoj.“
* Nedají se nepřipomenout doslova mediální tance na téma „Národní centrum v Prostějově“. Jak vůbec tato myšlenka vznikla?
„Hovoří se o něm od roku 2013. Český olympijský výbor totiž zjistil, že nymburské centrum nesplňuje své poslání. Vznikla tak myšlenka na založení center, zázemí pro sportovce a reprezentanty – konkrétně v Račicích, Nymburku, Harrachově, v Ostravě, Novém Městě na Moravě a v Prostějově. Prostějovské centrum je tedy jedním ze sedmi v České republice, bude se zabývat výchovou talentované mládeže v tenisu, volejbalu, basketbalu a také fotbalu. Chtěl bych u této příležitosti poznamenat, že taková směsice udavačství, zloby, hlouposti a nepřejícnosti vůči sportujícím dětem, co jsem loni poznal, snad ani není možná...“
* Co všechno Národní centrum v prostějovské ulici Za Velodromem bude obsahovat?
„Jedná se o víceúčelovou halu s flexibilním povrchem pro všechny sporty. Budou zde nadstandardně vybavené šatny, stejně tak zázemí pro vzdělávání, konferenční místnost, přednáškový sál a prostory pro trenéry. Hala bude mít hlediště pro čtyři sta diváků a doplní olympijské centrum ve městě, které nyní má venkovní kurty, tenisové haly a také rehabilitační a fitness zázemí, které je taktéž v ulici Za Velodromem.“
* Pojďme ještě ke kolektivním sportům. Prostějovské hráčky stále kralují české volejbalové scéně. Zajímalo by mě, jaké máte plány s tímto klubem?
„Ano, hegemonie volejbalistek Prostějova trvá, v loňském finále holky přetlačily Olomouc, oslavily devátý titul za sebou. A tato finálová série vejde do dějin českého volejbalu. Kluby z měst ležících jen šestnáct kilometrů od sebe protáhly boj o titul na všech pět zápasů a na tribuny přitáhly tisícové návštěvy. Nakonec i poslední bitva došla do grandiózního vyvrcholení v podobě pátého zkráceného setu a v něm prostějovské volejbalistky získaly svůj devátý titul v řadě. Mám radost také z úspěchu mládežnických týmů, patří mezi nejlepší u nás.“
* Co vás naopak trápí?
„Že se stále nemůžeme výrazněji prosadit na mezinárodní scéně, ale dobře vím, že je to především bitva rozpočtů. Uvedu jedno číslo. Když v Prostějově hrál turecký mistr a nejlepší klub světa Fenerbahce Istanbul, tak dvě nejlepší hráčky braly tolik, co byl rozpočet volejbalového klubu... Takové finance jsou mimo reálné možnosti české ekonomiky a touto extrémní cestou rozhodně jít nemůžeme a nepůjdeme.“
* Jak vidíte spolupráci a podporu s jednotlivými kluby do budoucna?
„Koncepční a systémové cíle z pohledu roku 2018 si budeme říkat na vstupní poradě, kterou máme v plánu ve středu třetího ledna. A já se hodlám velice pečlivě připravit. Vzhledem k tomu, že soutěže jsou již rozehrané, tak stávající sezónu dojedeme za stávajícího režimu. Pokud bych měl říct svůj pohled, tak basketbalový projekt s Olomouckým krajem má svoji logiku a životnost. S volejbalem chceme dosáhnout na desátý titul a následně uvidíme, co s tímto projektem bude dál. Určitě však oddíl neskončí. Co se týče fotbalu, tak každý ví, že k němu mám osobní vztah. Franta Jura je můj velký přítel, bohužel zesnulý Petr Langr byl velkým kamarádem a dokonce tchánem, takže klubu se snažím pomoci, co to jde.“
* Tenisový klub je už více než dvacet let jasně nejlepší v České republice a má výborné podmínky pro výchovu talentované mládeže. Pro vás zůstává v portfoliu projektů i nadále jedničkou?
„Ano! Jsme marketingová společnost zaměřující se na nejrůznější projekty a chlubíme se, že umíme udělat atletický mítink, stejně tak jako divadelní festival či jakoukoliv společenskou událost. Tenis však bude v našich srdcích a myslích nadále na prvním místě. Víte, co já si už musel za dobu, co jsem začal vést prostějovský tenis, vyslechnout... Když jsme se rozhodli investovat finanční prostředky především do těch, kteří byli zárukou špičkových výkonů a navíc byli zajímaví i pro obchodní partnery, tak jsme najednou byli asociální, padala slova o elitách. Ale my jsme opravdu poznali, že prostě nemůžeme financovat průměrné. ‚V Prostějově máte tenisový komunismus, se kterým jsem se nikde jinde na světě nesetkala,‘ říkávala mi maminka Martiny Hingisové Melanka už v pětadevadesátém roce a dlouho jsme tuhle její větu nechávali bez povšimnutí. Vedla svou dceru strmě nahoru a nás v té době zajímal i patnáctý starší žák českého žebříčku. Pak se Jirka Novák dostal na páté místo na světě a věděli jsme, že jdeme po správné cestě. Velké hvězdy potřebují velkou oblohu a my si dlouho mysleli, že to nějak obejdeme. Svět sportu, toho špičkového, je však globálně surový, musíte mu dát, co potřebuje. Jinou cestu neznám. Průměrní hráči nikoho nezajímají, především proto jsme už dávno museli změnit prostějovskou klubovou filozofii, a je dobře, že jsme se na tu cestu vydali. Tím ale nechci říct, že nás sportování těch symbolicky bezejmenných nezajímá, ale na jejich činnost musíme umět shánět finanční prostředky přes ty slavné, přes mistry republiky, vítěze velkých turnajů a týmových soutěží. Jen šampioni jsou schopni otevřít dveře k zajímavým a vstřícným obchodním partnerům. Ty nejlepší firmy navíc chtějí být spojovány s těmi nejlepšími. Hvězdné firmy si chtějí podávat ruce s hvězdnými sportovci.“
* Stále se trápíte nesmyslnými výpady na vaši adresu, stejně jako na aktivity TK PLUS?
„Nikdy jsem nedokázal pochopit farizejskou roli hlupáků, závistivců a lenochů, kteří poukazují na druhé, aniž by se podívali sami na sebe a přiznali si, že se svými názory, plnými lží a polopravd se nikdy neměli ukázat na veřejnosti. Jedovatá hloupost některých zastupitelů mě už dávno přestala zajímat. Chci, aby v našem městě bylo stále více patriotů, kterým záleží na prestiži Prostějova či celé Hané, aby převládal pocit, že jen ten život je naplněný, když se žije pro radost a prospěch druhých.“
* Chystáte nějaké novinky pro letošní rok?
„My chceme vymýšlet pořád něco nového, ale ne za každou cenu... (úsměv) V první řadě chceme velice kvalitně pokračovat v projektech, kde se nám daří a které jsou zaběhnuté. To je prvotní úkol. Na druhou stranu, každý ví o provázanosti s agenturou Česká sportovní a momentálně činíme výrazný pokus získat do Prahy Turnaj mistryň, což by byla mimořádná událost. A také mimořádně diplomatický úspěch, neboť zájem o pořadatelství je obrovský. Momentálně se snažíme osahat si, jestli máme na to, organizovat Masters jako pětiletý cyklus. Dále máme velice atraktivní nabídku na zbrusu nový projekt do O2 areny, kterou ještě v tuto chvíli nemůžu odkrýt.“

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...