Dobré dopoledne, dnes je sobota 21.9.2024
svátek slaví Matouš,
zítra Darina
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

I v mrazivé zimě si připomeňme první polovinu června, Španělský sál Pražského hradu v tom čase přivítal na galavečeru CZECH TOP 100 elitu české ekonomiky a poprvé se udělovaly tituly Ambasador České republiky. Předávány byůy osobnostem, které se svými profesními úspěchy zasloužily o věhlas tuzemska. Mezi oceněnými byli například zlínská rodačka Ivana Trumpová, bývalá žena amerického prezidenta Donalda Trumpa, dále pak Karel Gott, fyzioterapeut Pavel Kolář i sportovní manažer a šéf prostějovského tenisu MIROSLAV ČERNOŠEK. Jak tuto poctu vnímal? „V posledních měsících jsem měl spíše smutný vnitřní pocit, že závist, zloba, pokrytectví, podezírání a nepřejícnost se staly společným jmenovatelem myšlení těch, kteří si nechtějí přiznat, že se i naší agentuře TK PLUS daří a že se Prostějov i naším přičiněním zcela jednoznačně dostal na mapu sportovního světa,“ pronesl zprvu dosti smutně. Pak už ale přešel na pozitivnější stránku. „Vážíme si dlouhodobé spolupráce s městem Prostějov, Olomouckým krajem, to je pro nás to nejdůležitější. A věřte, jsem a neustále budu hrdý na to, že právě díky našim tenistům je Prostějov jedním z nejznámějších a nejrespektovanějších tenisových měst světa. Nevím, kde jinde mají tolik skvělých hráčů s tolika úspěchy. Ale není to jen tenis, nabízíme projekty, které zcela jednoznačně překračují hranice města, kraje a mnohé z nich i České republiky,“ říká v obsáhlém rozhovoru Miroslav Černošek. Jeho druhou část najdete v novoročním vydání nejčtenějšího regionálního periodika.

●● U příležitosti bilančního povídání si nejdříve připomeňme ty tenisové úspěchy letošního roku. „Bílý sport“ zůstává vaší vlajkovou lodí...
„Ano, to máte pravdu. Přestože jsme si ověřili, že umíme dělat různorodé projekty, tenis bude vždy jednička. Když se podívám zpátky do letošního roku, tak musím připomenout v první řadě Laver Cup a v určité symbolice zdůraznit, že jsme měli v O2 areně třetí velkou premiéru. Poprvé to bylo v roce 2006 basketbalové Final Four, pak zahajovací zápas NHL. To byly české premiéry. Teď jsme byli u světové premiéry akce, která naprosto přesvědčivě oslovila českou i světovou sportovní veřejnost. Podle oficiálního Twitteru Laver Cupu navštívilo O2 arenu během tří dnů skoro pětaosmdesát tisíc fanoušků, což je fantastické číslo! Tým Evropy vedl Švéd Björn Borg a v sestavě s Federerem byli i světová jednička Španěl Rafael Nadal, Rakušan Dominic Thiem, Němec Alexander Zverev, Chorvat Marin Čilič a náš Tomáš Berdych. Výběr zbytku světa koučoval Američan John McEnroe a s Kyrgiosem ho tvořili a po tři dny se velmi emotivně navzájem povzbuzovali Američané Sam Querrey, Jack Sock, John Isner, Frances Tiafoe a Kanaďan Denis Shapovalov. V Praze se představily nejen velké legendy, ale i nové tváře příštích velkých tenisových hvězd. Na konci září se tak díval do Prahy skoro celý tenisový svět.“ (s hrdostí v hlase)
●● Otevřeně se hovoří o tom, že jednáte o pořádání prestižního Turnaje mistryň. Jak se aktuálně situace vyvíjí?
„Od května o tom vedeme diskusi. Byla by to megaakce, finančně hodně náročná. Podmínkou je přitom dlouhodobá smlouva, organizátoři si představují minimálně pětiletý kontrakt. Pořádáme už několik sezón největší český tenisový turnaj žen J&T Banka Prague Open, letos se na něj přiletěl podívat i šéf WTA Steve Simon, byl také v O2 areně, moc se mu líbila a navíc vše nasvědčuje tomu, že i hráčky touží po Evropě. Pro náš úspěch nabídnu dva argumenty. Když se hraje turnaj žen ve Stromovce, tak už byl několikrát areál policejně uzavřen, takový je v Praze zájem o ženský tenis! A ten druhý? Připomenu jedno datum. Světové žebříčky WTA měly od 21. srpna 2017 na prvních místech dvě Češky! Karolína Plíšková i po turnaji v Cincinatti uhájila post světové jedničky a Lucie Šafářová se stala pětatřicátou deblovou jedničkou a čtvrtou Češkou, které se to povedlo. Před ní to dokázaly Helena Suková, Jana Novotná a naposledy před šesti lety Květa Peschkeová. Martina Navrátilová byla první na světě už jako Američanka. České ženy kralovaly v minulých sezónách Fed Cupu, vyhrály ho pětkrát v posledních šesti letech, i pro ně bychom rádi pořádali Turnaj mistryň.“
●● Vaše agentura Česká sportovní dlouhodobě stojí za pořádáním utkání Fed Cupu a Davis Cupu, smluvně zajišťujete týmovou reprezentaci. Český tenisový svaz nedávno oznámil, že na základě vyhodnocení nabídek, podaných do výběrového řízení, se i pro sezónu 2018 stala vítěznou nabídka právě vaší společnosti Česká sportovní...
„Je to tak. Dlouhodobě mám však starost o daviscupovou reprezentaci, po jedenácti letech sestupujeme ze Světové skupiny, kyž v Nizozemsku byli domácí šťastnější. Zatím se nám to stalo jen jednou, po barážové prohře s Německem v roce 2005. Ve Fed Cupu v semifinále nastoupilo proti pozdějším americkým vítězkám české mládí. Vedle zraněné Petry Kvitové nebyly v nominaci ani tehdy aktuálně třetí hráčka WTA Karolína Plíšková, dále Barbora Strýcová a Lucie Šafářová. Přiznejme, termín semifinále byl od ITF hodně krutý, hrálo se těsně před začátkem antukové sezóny v Evropě. Když jsem viděl sestavy obou týmů, tušil jsem, že se zavírá opona nad možným listopadovým finále v pražské O2 areně. Navíc Američanky hodně toužily po úspěchu ve Fed Cupu a nakonec ho po sedmnácti letech v Bělorusku vyhrály. Jak dál v týmových soutěžích? O Fed Cup nemám obavy, kapitán Pála má dostatek hráček na výběr a také ho chtějí všechny hrát. V Davisově poháru je to ale složitější, bez Berdycha a Štěpánka se s postupem do závěrečných kol nedalo počítat. Co mě ale posiluje v mé optimistické naději, jsou úspěchy mládeže. Čeští kluci vyhráli prestižní Junior Davis Cup, týmové mistrovství světa do 16 let, před dvěma lety to dokázaly i naše juniorky. A pokud platí, že úspěchy v těchto kategoriích jsou výzvou k velkým výsledkům v Davis a Fed Cupu, tak nám nezbývá než čekat a starat se o české talenty. Jsem přesvědčený, že junioři Svrčina a spol. jednou úspěšně vstoupí i do této soutěže.“
●● Prostějovský UniCredit Czech Open se hrál letos po čtyřiadvacáté. Jak jste s tímto projektem spokojen?
„Říkám to už hodně dlouho, tenis je naší vlajkovou lodí a na prostějovském tenise nám hodně záleží. Přihlásilo se třináct tenistů ze světové stovky, radost všem udělal Jiří Veselý, vyhrál potřetí dvouhru. Díky zvýšené dotaci jsme zůstali v nejvyšší kategorii challengerů, pomohlo nám také zrušení dříve souběžně hraného turnaje v německém Furthu. Jsme v našem termínu jediným antukovým turnajem, jinak se v tomto týdnu hraje jedině na trávě. I kdybychom měli peníze, turnajová pravidla nám moc nedovolí, spoustě podniků totiž nemůžeme konkurovat. Dlouhodobě však potvrzujeme, že se v oblasti společenského zabezpečení našeho turnaje pohybujeme dobře a zkušeně, co nás však stále více trápí je zajištění špičkového hráčského obsazení. Zaprvé se rozšířila travnatá sezóna a část hráčů se už nechce na antuku vracet, zadruhé jsme letos měli podepsáno osmnáct hráčů a více než polovina z nich postoupila v Paříži do třetího kola debla... Když se pak podíváte na grandslamové prize money, tak poražený pár bere ve třetím kole 37 tisíc euro, člen poraženého debla má tedy stejné prize money jako vítěz našeho turnaje, tedy 18 290 euro, poražený 10 770. Grandslamové finance v prvních kolech jsou pro nás velkou a mnohdy těžko překonatelnou konkurencí, hráči samozřejmě sledují své finanční cíle, hrají tenis pro peníze, většina se chce za krátkou či delší kariéru finančně zabezpečit.“
●● Co dál je pro vás také hodně složité?
„Děláme turnaj pro český tenis a čeští tenisté se stále více propadají. Ukazuje se, že nám stále větší a prospěšnější image přinášejí bývalé sportovní hvězdy a zajímavé VIP osobnosti ze světa kultury. Atraktivní byla letos exhibice, s tenisovou raketou se představili čtyři olympijští vítězové, Miloš Mečíř, Jan Železný, Lukáš Krpálek a Aleš Valenta, z empajru vše sledoval Radek Štěpánek, turnajový ambasador. S turnajem byl také mimořádně spokojený supervizor Carmelo Di Dio, ocenil i složení exhibice, tolik zlatých šampionů na jednom kurtu prý ještě neviděl a určitě už neuvidí. Když se podívám zpátky, tak na našem turnaji hrálo více než dvacet tenistů, kteří byli nebo se dostali do Top Ten, dva z nich se stali světovými jedničkami, ale nakonec se ukázalo, že když do Prostějova na doprovodné akce přijeli např. Ivan Lendl, Jim Courier, Carl Lewis či Anna Kournikovová, tak právě tohle byly ty pravé hvězdy, které dodávaly našemu turnaji největší lesk. Co je pro nás hlavní? Víme, že musíme co nejrychleji pomoci těm, kteří jsou českými talenty, ať je to patnáctiletý Dalibor Svrčina, či Patrik Rikl, diváci prostě chtějí vidět české hráče, fandit jim.“
●● Letos se světový juniorský šampionát World Junior Tennis Final ocitl v nejsložitější situaci, problémy s financováním českého sportu samozřejmě vstoupily i do tenisu a jen velké nasazení v zajišťování tolik potřebných financí nakonec otevřelo dveře k devatenáctému pokračování mistrovství světa juniorů v prostějovském Národním tenisovém centru Morava...
„Je dobře, že od začátku patří tento šampionát do základní filozofie ČTS v péči o talentovanou mládež, kdy prezident Ivo Kaderka byl u tohoto projektu jako jeden z prvních. Svaz tak podporuje výchovu talentů, stejně jako má ve svých prioritách i podíl na organizaci juniorského mistrovství světa družstev. Navíc má společnost TK PLUS hodně prospěšnou spolupráci se statutárním městem Prostějov, stejně jako s Olomouckým krajem, jeho hejtman Ladislav Okleštěk převzal nad mistrovstvím světa do 14 let čestnou záštitu. Ředitelku šampionátu dělá od začátku má žena Petra, letos byla v této v roli už po devatenácté. Nešlo by to samozřejmě bez dokonale sehrané prostějovské party, právě na její kvalitě je založena úspěšnost všech akcí, které TK PLUS dělá. Pořádat juniorské mistrovství světa je pro nás ohromná prestiž, nikde jinde se tak významná akce ITF dlouho nekonala. Je to dokonalé ocenění všech, kteří stojí za její vynikající organizací. Tímhle mistrovstvím prošli velcí tenisté a tenistky, kteří dnes vládnou světovému tenisu. Navíc české tenisové mládí mělo každý rok zajištěnou účast na kartu pořadatele. To je neocenitelná pomoc, hrát každý rok se světovou týmovou špičkou.“
●● Pojďme dál od tenisu. Jste znám jako velký přívrženec kultury a marketingová společnost TK PLUS hraje také významnou roli na poli kultury. Daří se vám i na tomto poli?
„Rád konstatuji, že projekty mají u veřejnosti úspěch. Není to dlouho, co byla v prostějovském muzeu otevřena výstava Umění secese, na které jsme se podíleli. Vystavena jsou díla například Alfonse Muchy, Jana Preislera, Antonína Hudečka, Maxe Švabinského, Jana Obrovského, Karla Špillara, Luďka Marolda a moha dalších. Před ní to byla výstava Jiřího Koláře a jeho koláží, právě s výstavou tohoto světoznámého umělce jsme vstupovali do kultury před jednadvaceti lety. Hranice České republiky překročila výstava Pocta kubismu, velký ohlas měla výstava Svět kolem nás, která přibližovala práce členů Skupiny 42, byli v ní malíři Lhoták, Kotík, Hudeček, Gross a také Tomáš Bím, nezapomenutelné byly výstavy Alfonse Muchy. Velký zájem je o divadelní přehlídku APLAUS.“
●● U tohoto ojedinělého festivalu stojí za to se zastavit...
„Když jsme s ním v roce 2008 začínali, mysleli jsme na tři ročníky a už jich máme za sebou deset. (smích) Představení pořádáme ve spolupráci s Městským divadlem a s podporou statutárního města Prostějov. Připomenu pár jmen, které už k nám dorazily: Jiřina Bohdalová, Milan Lasica, Miroslav Donutil, Jiří Langmajer, Boleslav Polívka, Juraj Kukura, Emília Vášáryová, Milan Kňažko, Ondřej Vetchý, Ivana Chýlková a další, prostě nabídli jsme prostějovské veřejnosti vynikající představení s výbornými herci. Letos navíc měla přehlídka zajímavou tečku. Super party, tak se jmenoval poslední díl letošního ročníku divadelního festivalu, který moderoval Petr Salava a jako první pozval na jeviště zpěvačku Marii Rottrovou, následovali Petra Kvitová, Karel Šíp, Josef Alois Náhlovský, největší hvězdou byl Karel Gott. Dlouhodobě také vyhlašujeme s Olomouckým krajem anketu o nejlepšího sportovce kraje a Ceny za kulturní přínos. Ty byly vyhlášeny po jedenácté a vždy je noblesně uvádí Marek Eben. I tyto anketní slavnosti pravidelně ozdobí osobnosti české kulturní scény.“

Druhou část obsáhlého rozhovoru najdete v příštím tištěném vydání Večerníku, které vychází 2. ledna 2018

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...