Dobré odpoledne, dnes je sobota 21.9.2024
svátek slaví Matouš,
zítra Darina
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Nápad, který dává smysl. Přesně tak lze charakterizovat systém pro monitorování včel BeeSpy. Díky němu mohou chovatelé zjistit, jak pilné mají včelky a hodí se zejména v případech, kdy mají své úly daleko od svých domovů. Autor této myšlenky Tomáš Nezval totiž dokázal perfektně propojit znalost moderních technologií, lásku k přírodě, manuální zručnost i smysl pro praktické využití. V polovině letošního října za svůj vynález získal prestižní cenu E.ON Energy Globe určenou projektům, které šetří přírodu. Přestože byl v uplynulých dnech pracovně velice vytížen, podařilo se nám s Tomášem Nezvalem pořídit tento rozhovor točící se nejen kolem včel.

* Včelaření je jeden z nejstarších oborů lidské činnosti, který je založený na odvěkém vztahu člověka k přírodě. Vy sám však pracujete ve firmě, která se zabývá vývojem robotů při využití nejmodernějších počítačových technologií. Jak se vám daří tyto dvě relativně vzdálené oblasti skloubit?
„Samozřejmě čerpám své znalosti ze zkušeností z práce. I díky tomu jsem mohl nejnovější poznatky použít i při vývoji úlové váhy. Elektroniku ve včelaření používám hlavně proto, že může pomoci při tradičním včelaření.“
* Cítíte se vy sám být spíše kutilem, nebo vynálezcem?
„Pod slovem vynálezce si představuji člověka, který dělá něco naprosto nového. Objevuje nové principy a mechanismy. Tohle kritérium moje úlová váha nesplňuje, takže jsem v tomto případě spíš kutil.“
* Stalo se někdy, že vám ulétly včely, a to ať už obrazně, či ve skutečnosti?
„Včelařím teprve pár roků a nyní mám pět včelstev, takže se mi daří včely uhlídat tak, aby se nerojily a neulétly. Obrazně včely občas ulétnou... Pak je potřeba dát si chvilku pauzu od práce.“ (úsměv)
* Byly vám včely třeba ukradeny?
„Tento rok jsem poprvé zažil krádež na vlastní kůži, docela mě to naštvalo i zamrzelo. Když slyšíte o krádeži úlů od někoho cizího, přeci jen to nevnímáte vůbec osobně a řeknete si, že takové věci se prostě dějí. Pokud však přijdete o svůj úl, je to úplně něco jiného. Nejde jen o tu materiální ztrátu, ale i o vložené úsilí, které zahrnuje výrobu úlu přes natírání až po vychovávání včelstva.“
* Byly vám včely třeba ukradeny?
„Tento rok jsem poprvé zažil krádež na vlastní kůži, docela mě to naštvalo i zamrzelo. Když slyšíte o krádeži úlů od někoho cizího, přeci jen to nevnímáte vůbec osobně a řeknete si, že takové věci se prostě dějí. Pokud však přijdete o svůj úl, je to úplně něco jiného. Nejde jen o tu materiální ztrátu, ale i o vložené úsilí, které zahrnuje výrobu úlu přes natírání až po vychovávání včelstva.“
* Čím si sladíte čaj?
„Normálně nesladím. Pokud jsem však nemocný, tak si dám bylinkový a s medem!“ (úsměv)
* Komu dalšímu je určen med od vašich včel?
„V první řadě pro rodinu, potom pro mé kamarády, kteří pracují na vylepšování webové aplikace BeeSpy.“
* Je med ze Žárovic, kde žijete, něčím specifický?
„Specifický je podle toho, co zemědělci zasejí na nejbližších polích, takže bývá každý rok jiný.“
* Jak jste se ke včelaření vůbec dostal?
„Přivedla mě k němu rodina mojí manželky. Tenkrát jsem se včel ještě opravdu bál. Náhodou jsem se ocitl u prohlídky úlů a hned jsem dostal do rukou rámek plný včel, abych jej chvilku podržel. Po pár minutách strnulého držení jsem je začal sledovat a objevovat jejich kouzlo.“
* Bývají včely v některých případech útočnější než jindy?
„Ano, záleží moc na počasí a teplotě. Když pracujete ve včelách v létě v době hlavní snůšky, včely mají tolik práce, že si vás vůbec nevšímají, ale pokud jim začnete vrtat do úlu před bouřkou nebo když je chladno, s jistotou si odnesete pár žihadel.“
* Když už nějaké to žihadlo schytáte, jak jej odstraňujete?
„Žihadlo by se mělo vyškrábnout co nejdřív. I po vytržení ze včely dokáže do těla ještě nějakou dobu pumpovat jed. Určitě by se nemělo mačkat nebo chytat pinzetou, tím si toho jedu do těla dostanete zaručeně nejvíc...“
* Zatímco některý koupený med brzy ztuhne, jiný zůstává tekutý. Čím to je?
„Každý pravý med musí časem ztuhnout neboli zkrystalizovat. Pokud se tak nestane, je nejspíš nadstavený sirupem nebo utrpěl nějaký teplotní šok. Pak už to není med, ale jen sladká hmota. Když med ztuhne, lze jej snadno přivést do tekutého stavu opatrným zahřátím.“
* Váš systém pro monitorování včel BeeSpy je velmi propracovaný. Jak jste na nápad přišel a jak dlouho jeho vývoj trval?
„První úlovou váhu jsem sestrojil asi před třemi lety, když jsem začínal včelařit, protože jsem chtěl znát, co se děje v úle, i když u něho nejsem. Tento první model dokonce počítal průlety včel z úlu, ale později, jak z prototypu vznikal produkt, některé funkce jsme museli odstranit, protože velmi komplikovali instalaci, navíc mezi včelaři o ně nebyl zájem. Současná váha měří pouze hmotnost, teplotu a vlhkost. Vývoj probíhá neustále, vylepšujeme jak samotnou váhu, tak hlavně webovou aplikaci, ve které včelař vidí všechny měřené veličiny.“
* Byl někdo, kdo vám s ním pomáhal?
„BeeSpy je opravdu komplexní řešení, takže v jednom člověku by se zvládnout nedalo. Kamarádi mi pomohli hlavně se softwarem a bratr s mechanickou konstrukcí.“
* Váš systém může napomoci v boji s úbytkem včel. Jaké choroby nejvíce ohrožují včely v Česku?
„Můj systém slouží hlavně jako zdroj informací o včelách a jejich umístění v krajině. V nově připravované aplikaci bude i včelařský zápisník, který umožní přidávat k jednotlivým včelstvům a událostem v grafu poznámky, například vytáčení medu nebo léčení, takže včelař bude mít lepší přehled o prováděných úkonech. Nejvíce se v Česku zápasí s varroázou, což je roztoč, který ničí včelí plod a s tím bohužel systém BeeSpy pomoct neumí.“
* Co je kromě nemocí hlavním nepřítelem včel?
„Včelám může hodně ublížit nevhodné použití postřiků na polích. Rychle se otráví a během jednoho týdne můžete přijít o velkou část včel, což je potom pohroma. Další velký nepřítel je zloděj. Krádeží včelstev je opravdu hodně.“
* Co si myslíte o využívání chemie v zemědělství?
„Nemám s tím problém, ale musí se respektovat určitá pravidla a brát ohled například i na včelaře. V dnešní době, kdy je nutné dosáhnout co největších výnosů, aby se člověk měl šanci uživit, to bez chemie jde jen velmi těžko.“
* Vy sám používáte při chovu včel tradiční chemii, nebo se snažíte jít více přírodní cestou?
„Používám jen to, co musím. Pravidelné léčení proti varroáze je povinností každého včelaře. Je určitě lepší mít zdravé včely i na úkor použití chemie. Léčení se provádí teď na podzim, kdy už se nebere žádný med.“
* Jeden ze starších včelařů mi kdysi říkal, že včelstva se i navzdory všem nemocem vždy dají obnovit, ale včelaře nenahradíš. Myslel tím, že včelařů u nás ubývá. Je tomu tak? Nebo se včelařství opět vrací do módy?
„Podle čísel, která jsem viděl, a podle počtu včelařů v mém okolí si myslím, že je nás dost a další stále přibývají. Přijde mi, že včelařství je teď opravdu hodně v módě. Mít pár včelstev není nijak náročné na čas ani na finance a ze tří včelstev máte dost medu pro celou rodinu. Mám několik zákazníků, kteří jsou buď majitelé firem, nebo vysoce postavení manažeři a včelaření mají jako koníček. Nejspíš jsou v České republice oblasti, kde je včelařů málo, ale okolí Prostějova to rozhodně není.“ (úsměv)
* Co vám osobně včelaření dává a bere?
„Včelaření mě baví a je to pro mě možnost dostat se od počítače do přírody. Navíc všechno kolem včel nádherně voní. A co mi bere? Stojí to nějaký ten čas, ale spíš za to může vývoj systému BeeSpy než včelaření samotné.“
* Máte nápad na nějaký podobný zlepšovák třeba v jiném oboru lidské činnosti?
„Nyní žádný nápad nemám, ale to čas od času přijde samo tak jako třeba digitální úlová váha.“ (směje se)

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...