Dobré odpoledne, dnes je sobota 21.9.2024
svátek slaví Matouš,
zítra Darina
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Okrašlovací spolek města Prostějova spolupracuje s Karlem Kekešim již několik let, zejména při vystoupení s Dagmar Cáskovou, kdy tuto duo hraje a zpívá v domovech seniorů nebo na akcích nejen pro starší spoluobčany v „Duze“. Mimo to jej můžete vidět také na muzikoterapiích i přednáškách v Prostějově a okolí, byť nyní tráví více času v Praze. Ostatně muzikoterapie, harmonizace zpěvem, meditace, odbourání stresu, dechové cviky, harmonizace čaker, alikvótní zpěvy, akordeon a mnoho dalšího - právě to je oblíbený Karel Kekeši. Přestože se narodil v Krnově a nyní bydlí v Praze, vyrůstal a největší část života strávil v Prostějově.

* Kdy jste se začal věnovat hudbě?
„Dá se říct, že celkově odmalička. Maminka mi říkala, že jsem dřív zpíval, než mluvil. (směje se) A tak mě zpívání provází celým životem. Mám rád především šansony.“
* O čem jste vůbec snil v dětství?
„Jako malý kluk jsem toužil stát se profesionálním zpěvákem.“
* Takže jste chodil do základní umělecké školy a na konzervatoř?
„Nemám žádné pěvecké školy ani konzervatoř, ale za svůj život jsem absolvoval mnoho kurzů zpěvu a naučil se několik technik zpívání uvolňujících přirozený hlas. Od dětství jsem se učil hrát také na akordeon a zpíval lidové písně. Mojí největší školou byl ale samotný život.“
* Proč vám rodiče neumožnili rozvíjet se v hudební sféře?
„Z jejich strany se mi bohužel nedostávalo vůbec žádné podpory. Chtěl jsem hrát na klavír, ale ze strany rodičů byla pokaždé negativní odezva...“
* Kdo vás tedy naučil hrát na akordeon?
„Rodiče byli chudí, tak chtěli, abych chodil jen do hudební výchovy na akordeon. Já se bránil a teprve v osmé třídě mě vzal pan Kuchař z milosti na takzvaný ´švindl kurz´, kde mě naučil trochu noty a seznámil s tím, jak se na to hraje. Zbytek byl jen na mně, tudíž jsem ve čtrnácti letech začínal jako samouk podle sluchu. Dnes je akordeon mou láskou.“ (úsměv)
* Je o vás známé, že se věnujete alikvótním zpěvům. Co to vlastně je a jak dlouho se jimi zabýváte?
„Alikvótním zpěvům se věnuji asi šest let. Byla to dlouhá cesta. Alikvótní zpěv je technika využívající jazyka a horního patra. Jazyk dám na horní patro a posouvám ho. V rámci sebepoznávání jsem potkal jistou Petru Schwabe, která ve mně objevila schopnost harmonizovat za pomoci alikvótně-intuitivního zpěvu. Je to technika zpívání různě vysokých tónů, které svojí vibrací příznivě působí na naši psychiku i na orgány v našem těle a uvolňují tlak, stres a napětí. Dokáže zklidnit a celkově harmonizovat. Tuto techniku zpívání a její vibrace znali již naši dávní předkové, egyptští kněží, tibetští lámové a šamani. Poznal jsem také alikvótního zpěváka Wolfganga Sauce z Německa.“
* Působil jste v nějaké kapele?
„Zpíval jsem v dechovém orchestru Vřesovanka, kde jsem se poznal s Dagmar Cáskovou, dále ve vojenské kapele Hrušovanka, patnáct let jsem byl zpěvák v Tanečním orchestru Sokrat v Karlových Varech i v Orchestru Václava Hybše.“
* Jak jste se octil v Karlových Varech?
„Udělal jsem si tam masérský kurz a masážím se věnoval dobrých dvacet let. Zároveň jsem byl členem Tanečního orchestru Sokrat.“
* Vystupoval jste i někde jinde?
„Zpíval jsem na Šlágru pod starým jménem Karel Richard Marinov, to mě ovšem nenaplnilo.“
* Takže jste nějakou dobu používal jiné jméno?
„Ano, přechodnou dobu jsem pod ním vystupoval. Z té doby naleznete mnoho mých vystoupení např. na www.youtube.cz, dokonce i ´cédéčko´ z té doby nesou jméno K. R. Marinov. Pak jsem se ale vrátil ke kořenům a vystupuji pod svým původním jménem Karel Kekeši.“
* Říkáte, že vás zpívání na TV Šlágr nenaplnilo. Proč?
„Raději zpívám sám a pro radost. Nakoukl jsem do byznysu a zjistil, že není o co stát... Je to jen iluze, show pro lidi a nic není skutečné. Nemám rád televizní média, neříkají pravdu!“
* Zúčastnil jste se někdy nějakých soutěží?
„V roce 1997 jsem vyhrál v pěvecké soutěži Caruso Show zájezd do Tunisu, o rok později jsem skončil na druhém místě v televizní estrádě Rozjezdy pro hvězdy.“
* Máte nějaký svůj hudební vzor?
„Vzorů mám hodně, zejména těch, kteří zpívají srdcem. Lze sem zařadit Edith Piaf, Lisu Gerrard, která nazpívala úvodní song k filmu Gladiátor, jednu z nejsilnějších písní Scary Face. Z českých umělců by to potom byli Waldemar Matuška, Karel Hála, Judita Čeřovská.“
* Kde nejraději zpíváte?
„V prostorech s vysokou klenbou. A rád zpívám a hraji seniorům.“
* Takže kostely?
„Tam je dobrá akustika i vysoká klenba. Ne vždy je mi to však dovoleno! Nevím, čeho se bojí, a proto ne vždy souhlasím s jejich zákazy...“ (zamračí se)
* Jaký hudební žánr máte v oblibě?
„Rád zpívám intuitivně-alikvótní zpěvy, šansony, lidovky, swing a etnickou muziku.“
* A když si chcete něco poslechnout, čemu dáváte přednost?
„Poslouchám klasiku, balkánskou muziku, arabskou hudbu, šansony.“
* Přidal byste nějaké vaše životní krédo?
„Zdravý selský rozum, otevřené čisté srdce a radost - to je mé životní motto.“
* Nedávno na muzikoterapii jste zmínil psychohygienu. Můžete přiblížit?
„Psychohygiena znamená vyčistit si hlavu. Najít si čas jen pro sebe, pustit si muziku, zazpívat si. Je to hlavně o duši.“
* Najde se ve vašem životě perlička?
„Jsem adoptovaný. To jsem se ale dozvěděl až po smrti adoptivních rodičů. Mé rodné jméno bylo Karel Vrba.“
* Čemu se nyní nejvíce věnujete?
„V současné době především sólovému koncertování, muzikoterapii a nahrávání cédéčka.“

 

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...