Dobré dopoledne, dnes je pátek 26.4.2024
svátek slaví Oto,
zítra Jaroslav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

01 vymazalV dalším dílu seriálu našich zajímavých rozhovorů jsme se tentokrát vydali za budoucím vědcem Radkem Vymazalem. Rodák z Přerova, jenž vystudoval v Prostějově, kde také tráví většinu času, ohromil porotu v prestižní soutěži „Podnikavá hlava“ o nejlepší podnikatelský záměr, kterou vyhlašuje Vědeckotechnický park Univerzity Palackého. Zde prezentoval svůj nápad výroby obrazů z lidské DNA. V současné době se Radek Vymazal zabývá možností zpracování keratinu v peří. Do budoucna se pokusí udělat nový technologický transfer. Jeho vizí je zvýšit zaměstnanost v Olomouckém kraji. Jak toho chce dosáhnout? Co jsou to obrazy z lidské DNA? Jak takový obraz vzniká? To vše a ještě více se dočtete v exkluzivním rozhovoru…

mikrofonZískal jste druhé místo v prestižní soutěži Podnikavá hlava o nejlepší podnikatelský záměr, kterou již pravidelně vyhlašuje Vědeckotechnický park Univerzity Palackého. Do soutěže se přihlašují nejen studenti, ale i zkušení podnikatelé. S jakým nápadem jste do soutěže šel vy, jako student?

„Do této soutěže Podnikavá hlava jsem šel s dost extravagantním nápadem, a to vyrábět obrazy na míru z lidské DNA.“

mikrofonJak vůbec vznikl nápad na tento projekt?

„První myšlenka vznikla v laboratoři, když jsem prováděl Gelovou analýzu nanočástic. Všiml jsem si, že výstup z ní je hrozně hezký a napadlo mě, že by se na tom dala zobrazit DNA každého člověka.  Později se v mém životě objevila příležitost to celé zrealizovat a já jsem šel do toho. Tak vznikly DNA portréty.“

mikrofonJak si vysvětlujete, že jste zrovna vy získal druhé místo v této prestižní soutěži?

„Kolegové-soutěžící byli opravdu silnou konkurencí, avšak to, co mě hlavně od nich odlišovalo, byl můj specifický styl prezentování, kterým jsem si získal porotu. Další faktory byly také dobře zpracovaný podnikatelský záměr, realizovatelnost projektu a jeho jedinečnost.“

mikrofonKde jste získal finance na tento projekt?

„Vydělal jsem si na něj sám tím, že jsem několik let chodil nepravidelně na brigády všeho druhu od prací na stavbách až po balení krabic ve skladišti a vydělané peníze jsem nijak nerozhazoval. Nyní se ovšem nebráním ani vstupu investora, abych svůj projekt mohl více propagovat lidem.“

mikrofonDá se tedy říci, že je váš projekt na pomezí vědy a umění. Můžete nám vysvětlit, co jsou obrazy lidské DNA?

„Velmi jednoduše. Je to otisk DNA konkrétního člověka. Vzorek v profesionální laboratoři projde analýzou a její výsledek vám pak převedeme na plátno. Budete překvapeni, jak dobře taková věc může vypadat...“

mikrofonJak takový obraz z DNA vzniká?

„Zákazník si odebere buňky z úst a ty nám pošle do laboratoře. Kolegové vědci si s tím pohrají, z buněk získají DNA, kterou zanalyzují a  výstup z analýzy vytiskneme na plátno. Pak už to pošleme zpět zákazníkovi. Do tří týdnů je obraz z vašeho DNA doma.“

mikrofonCo na obrazech DNA můžeme vidět?

 „Je tam vidět jakýsi unikátní kód každého člověka na této planetě. Je to originál, který se neopakuje. Zpravidla do levého rohu vizualizujeme gen pro pohlaví (Amelogenin) – podle něj můžete zjistit, zdali majitelem obrazu je muž nebo žena. Jako bonus k tomu všemu slouží tento obraz třeba i jako test otcovství (úsměv). Z obrazu, ale není možné vyčíst predispozice k onemocněním a chorobám. Tuto variantu jsme zvolili záměrně.“

mikrofonJaká je jistota, že kód není vymyšlený?

„Z laboratoře posíláme také oficiální potvrzení o analýze, aby bylo vidět, že si hodnoty nevycucáváme z prstu... (úsměv)“

mikrofonMáte za sebou i nějaké další úspěchy?

„Asi nejvýraznější bylo první místo za nejlepší podnikatelský záměrem v Brně na letní škole enviromentálního podnikání s projektem hydrotermální karbonizace. Vymysleli jsme způsob, jak přenést tuto technologii zužitkovávání odpadů do ČR tak, aby byla rentabilní.“

mikrofonJste absolventem Masarykovy univerzity oboru biochemie, tedy mladým vědcem. Podílel jste se již na nějakých výzkumech?

„Za celou dobu studií mám za sebou mnoho různých praxí a stáží. Mezi opravdu nejvýraznější stáž patřila možnost pracovat v Contipru, kde se vyvíjí kyselina hyalurová, něco jako elixír mládí. V rámci své bakalářské práce jsem se zase zabýval možností syntézy a modifikací speciálních nanočástic pro přenos DNA do buněk. Hlavní účel byl naleznout způsob, jak tímto léčit dosud neléčitelné choroby.“

mikrofonCo vás k vědecké činnosti tak přitahuje?

„Hlavně svoboda, volnost a touha po objevování něčeho nového, co by mohlo být využito ku prospěchu lidem.“

mikrofonČím se v současné době zabýváte?

„V současné době hodně času věnuji právě DNA portrétům. Do toho se nyní ještě zabývám možností zpracování keratinu v peří. Do pár měsíců mám v plánu realizovat další podnikatelský projekt a možná se pokusím přinést na trh novou technologickou hračku.“

mikrofonBádáte, zkoumáte, snažíte se přijít na něco nového. Dá se tedy říci, že je vaše práce cesta za dobrodružstvím…

„Hlavně je to věčná cesta osobního rozvoje, hlubokého studia a porozumění. Nedokážu si představit, že bych s tím měl skončit a jít dělat něco jiného. V současné době si hledám nějaké zajímavé téma pro svoji diplomovou práci.“

mikrofonNyní studujete v Praze obor biotechnologie. Závěrem nám prozraďte, čemu se chcete v budoucnu věnovat?

„Jednoznačně se chci věnovat dál podnikání a také chci mnohem více času věnovat výzkumné činnosti. Mojí vizí je touha zvýšit zaměstnanost v Olomouckém kraji tak, aby se zde začali koncentrovat ti správní lidé, kteří svojí vášní pro dílo pozvednou celkovou životní úroveň naší rodné Hané.“


kdo je Radek Vymazal

Narodil se v Přerově, ale většinu času tráví v Prostějově. Zde také vystudoval Reálné gymnázium. Následně na Masarykově univerzitě studoval obor biochemie a nyní ve svých studiích pokračuje na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Má za sebou několik praxí, stáží i vítězství v prestižních soutěžích. Získal druhé místo v soutěži „Podnikavá hlava“ a první místo za nejlepší podnikatelský záměr v Brně na letní škole enviromentálního podnikání s projektem hydrotermální karbonizace. V rámci své bakalářské práce se zabýval možností syntézy a modifikací speciálních nanočástic pro přenos DNA do buněk. Hlavní účelem bylo naleznout způsob, jak tímto léčit dosud neléčitelné choroby. V budoucnu by se rád naplno věnoval výzkumné činnosti. Jeho vizí je touha zvýšit zaměstnanost v Olomouckém kraji tak, aby se zde začali koncentrovat ti správní lidé, kteří svojí vášní pro dílo pozvednou celkovou životní úroveň naší rodné Hané.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...