Dobré ráno, dnes je neděle 22.9.2024
svátek slaví Darina,
zítra Berta
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Z pohledu široké sportovní veřejnosti se jedná spíše o méně známou postavu. Ti, kteří však měli možnost poznat Milana Elfmarka blíže, dobře vědí, že jeho akční rádius je takřka nekonečný. Nedávno ve funkci potvrzený předseda Okresního fotbalového svazu Prostějov a před pár dny také zvolený člen výkonného výboru Olomouckého KFS je současně i starostou obce Olšany u Prostějova, přičemž se nadále věnuje vědecké práci matematika. Jeho láska ke kopané se zrodila už v dětských letech a přetrvává dodnes. Ve své kariéře hrával v mládežnických kategoriích za Železárny Prostějov, jinak byl věrný mateřským Olšanům. Větší „díru do světa“ dělá nyní jako bafuňář. Nejen o tom si povídal v obsáhlém rozhovoru.

* Před časem jste byl opětovně zvolen do funkce předsedy OFS Prostějov, aniž byste měl protikandidáta.
„Já o tom mluvil prakticky hned po zvolení. Nevím, zda je to tím, že pracujeme dobře nebo že o to nikdo nemá zájem. Můj pocit je tedy takový smíšený. Lidi se zkrátka nechtějí angažovat. Nemají zájem o řídicí posty, které nejsou navíc placené.“
* S čím jdete do dalšího volebního období?
„Dostal jsem důvěru, čímž mi vzniká závazek. Opět budu ochotný pracovat ve prospěch fotbalu, jak nejlíp budu umět. Jestli se mi bude dařit nebo ne, záleží nejen na mně, ale na všech. Tedy na klubech a mých spolupracovnících.“
* Pár dnů poté jste úspěšně kandidoval i do Výkonného výboru Olomouckého Krajského fotbalového svazu...
„To souvisí s funkcí předsedy OFS. Standa Kaláb, jenž obhájil post předsedy Olomouckého KFS, nastavil model fungování krajského fotbalu tak, aby byl více provázaný s regiony. Tím pádem je zájem, aby předsedové okresních svazů byli zároveň členy výkonného výboru krajského svazu. Myslím, že je to tak správně. Proto jsem kandidoval a jsem rád, že mi kluby vyslovily důvěru.“
* Pojďme zpátky. Funkce předsedy Okresního fotbalového svazu zní zajímavě. Co vlastně takový boss dělá?
(úsměv) „Dá se na to pohlížet ze dvou stran. Buď budeme mluvit o tom, že osoba předsedy má reprezentovat. To znamená, že objíždí různé akce, prezentuje se a ukazuje. Já to ale vnímám tak, že první muž svazu zejména vytváří podmínky pro fungování organizace. Musí k tomu ale mít lidi, kteří jsou ochotní pracovat v té dané části, za kterou mají zodpovědnost. Takový tým musí fungovat.“
* Znamená to, že vaši tvář těžko uvidíme každý týden v novinách?
(smích) „Já nejsem rozhodně typ člověka, který bude vyhledávat mediální popularitu. Považuji se za člověka, který má řešit problematiku Okresního fotbalového svazu. To znamená zajišťovat klubům určitý servis a řídit soutěže, které pod orgán spadají. Hlavním úkolem a závazkem je práce pro kluby.“
* Alfou a omegou současnosti je ekonomika, která se fotbalových klubů pochopitelně také týká. Je v moci OFS pomáhat klubům finančně?
„Já si myslím, že naše zdroje jsou poměrně omezené. My se nemůžeme srovnávat s krajským fotbalovým svazem, který dostává úplně jiné peníze. Jednak na provoz mládeže, druhak na fungování vlastní činnosti jako takové..“
* Jak se díváte na možnosti ohledně sponzorů?
„Můj názor je takový, že je špatně, aby svaz sháněl peníze od partnerů, oslovoval obce a podobně. Tím, že by OFS získal partnera, tak by ho vlastně sebral někomu jinému. Myslím si tedy, že nemá smysl, abychom oslovovali například obce, města a firmy. Odčerpali bychom tak případné peníze klubům a právě v nich se odvíjí ta hlavní sportovní činnost.“
* Nemrzí vás, že po dobu vašeho mandátu přerušilo svoji činnost už několik klubů?
„Samozřejmě že mě to mrzí... Když jsem nastupoval do funkce, měli jsme druhou, třetí a čtvrtou třídu. Všechny soutěže měly okolo čtrnácti klubů. Vnímám to jako velký problém, v mužských soutěžích ubylo asi deset mužstev. Ale ten problém je ale napříč celou republikou. Není zapříčiněn až tolik celkovou činností okresních svazů, ale spíš nezájmem o fotbal a sport jako takový.“
* Jak vnímáte snahu FAČR o založení soutěže 5+1?
„Mně se tahle záležitost nelíbí! Hrajme v tomhle modelu soutěž starých pánů alias veteránů nebo žáků. Nepleťme to ale do mužských kategorií!“  
* Ono už se s tím ale asi nedá nic dělat, že?
„Pravdou je, že tyhle malé formy fotbalu nám odebraly spousty hráčů. Nejmarkantnější to je u těch mladých fotbalistů zhruba do čtyřiadvaceti let. Oni si jdou zahrát někde na plácek, ale velký fotbal už hrát nechtějí. Tam máme největší úbytek, právě v dorostu a přechodu z něj do mužské kategorie.“
* Co za uplynulé čtyři roky, kdy jste byl ve funkci předsedy OFS, považujete za vůbec nejpovedenější počin?
„Že se nám podařilo na okrese udržet fotbal! Za dobrou věc vážně považuji, jakým stylem se udržuje mládež, a že pomáháme klubům, které s budoucí generací pracují. Děje se tak ať už z našich prostředků, nebo prostřednictvím kraje. Příkladem je akce ´Bezpečná branka´, kdy všechny kluby s mládežnickými výběry byly za velice výhodných podmínek vybaveny bezpečnými hliníkovými brankami.“
* Máte do dalšího období stěžejní cíl, který vás nejvíce trápí?
„Jako nejvíce důležitou věc považuji udržení fotbalu v regionu, zajištění průběhu jednotlivých soutěží. Fotbal byl odjakživa pro všechny vrstvy lidí největší zábavou. On je sám o sobě tak krásný, že nemůžeme mít ani jiný cíl, než aby byl v regionu nadále sportem číslo jedna.“
* Po dobu vašeho předsedování jste museli vystěhovat sídlo Okresního fotbalového svazu z areálu SCM Za místním nádražím. Proč?
„Bohužel... Důvody bych příliš rozebírat nechtěl, v každém případě se jednalo o velký zásah do fungování celého subjektu. Není to přitom poprvé, co Okresní fotbalový svaz změnil adresu. Já sám jsem už za svoji činnost zažil svazovou kancelář na pěti místech!“
* Momentálně jste v sídle ČUS v České ulici. Je to odpovídající zázemí?
„Rozhodně ne, vnímám to jen jako přechodné umístění. Potřeby OFS jsou vyšší. Stále hledáme odpovídající prostory a bereme to jako jeden z nejpalčivějších problémů.“
* Vedle fotbalových funkcí jste starostou Olšan, máte úvazek na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci a figurujete i v dalších organizacích. Kde na všechno berete čas?
„Tak já mám času dost... (smích) Nejsem ženatý, nemám děti, takže se snažím všechno stíhat. Otázku času bych tedy nijak neřešil. Snažím se v každé oblasti být zodpovědný a všechny dané problémy řešit, jak nejlépe umím. Čas se najít dá, je to hodně i o spolupracovnících. A já věřím, že jsem si všechny zvolil dobře.“
* Která z těch zodpovědných funkcí vám dělá nejvíce starostí?
„Takhle se to nedá definovat. Každá záležitost má svoje problémy a ty se musí řešit. Nedá se říci, že by někde byly ty problémy větší a někde menší. Když se vyskytnou, tak prostě musí zmizet. A důležité je, aby s jejich řešením bylo spokojeno co nejvíce lidí.“
* Fotbalovým éterem jdou i názory, že Olšany přece nemohou sestoupit z okresu, když mají předsedu OFS...
„Sestupové místo Olšan mě samozřejmě trápí. Není to ale otázka předsedy svazu. Máme nějaký kádr a ten pravděpodobně na konkurenci nestačí. Já s tím přece jako předseda OFS nic nenadělám. Rozhodně nejsem člověk, který by objížděl jednotlivé kluby nebo rozhodčí a něco pro to dělal. Já rozhodně ne!“  
* Fotbal je vaším velkým koníčkem, máte i nějaké další?
„Fotbal je samozřejmě tím největším a řekl bych, že celoživotním. Hrával jsem ho od deseti let, hřiště mám naproti domu, takže jsem na něm vyrůstal. Druhým koníčkem jsou pro mě hory. Nejvíce mě baví toulat se po kopcích. Je jedno, jestli jsou to menší nebo velehory.“ (úsměv)
* Máte na svém kontě nějaké zajímavé výstupy?
„Ono toho je víc, protože mě hory opravdu dostaly. Byl jsem například na Mont Blancu, vystoupil jsem na Monte Rosu, Elbrus a řadu dalších kopců v oblasti Elbrusu, pohoří Norska či Švédska, švýcarských Alp, také jsem byl na Pumori, což je sedmitisícovka v Himalájích, nádherná hora. Největší zážitek ale ve mně zanechal přechod Severočujského hřbetu v pohoří Altaj, přechod pohoří Kodar na Sibiři nebo pohoří v okolí Bajkalu.“
* Víme také, že jste vyrostl na hospodě, celá rodina se této činnosti věnuje, jen vy ne. Proč?
„V tehdejší době, kdy jsme vyrůstali, se povolání nedědilo. Rodiče byli tehdy jen zaměstnáni v prostějovské Jednotě, nebylo co dědit. Každý z nás dětí se tak vydal vlastní cestou. Ale je pravdou, že jsme všichni na hospodě vyrostli, byli jsme na toto prostředí tedy zvyklí. Na nedělní oběd tam jezdilo z Prostějova hodně lidí, řada z nich mi potom ještě dlouho říkávala: ´K vám jsme do hospody jezdili a bylo to fajn.´ To vždy potěšilo. Celkem rád bych se s nimi ještě potkal. A vlastně kdo ví, jak by to dopadlo, kdyby náš otec tak brzy nezemřel. Nakonec jsme se na hospodu vrátili.“ (úsměv)

MILAN ELFMARK
* narodil se 26. prosince 1958 v Prostějově
* od roku 2010 je starostou obce Olšany u Prostějova
* vzdělání: Gymnázium Jiřího Wolkera Prostějov, Matematická analýza Přírodovědecká fakulta UP Olomouc, získal titul RNDr.
* momentálně dělá vědeckou práci-statistiku pro vědecké práce, ověřování výzkumných otázek a vědeckých hypotéz
* fotbalová kariéra: Sokol Olšany u Prostějova, TJ Železárny Prostějov (žáci a dorost), Sokol Olšany
* v roce 2013 se stal předsedou Okresního fotbalového svazu Prostějov, funkci letos obhájil
* v roce 2017 se stal členem výkonného výboru Olomouckého Krajského fotbalového svazu
zajímavost: byl členem realizačního týmu reprezentačního družstva sdruženářů České republiky

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...