Dobré dopoledne, dnes je neděle 22.9.2024
svátek slaví Darina,
zítra Berta
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Šestašedesátiletý Pavel Koutný, jednatel a spolumajitel oděvní firmy Koutný, se stal jedenáctým držitelem krajského titulu EY Podnikatel roku Olomouckého kraje (čtěte na straně 29 dnešního vydání - pozn.red.). Porota ocenila zejména důraz vítězné firmy na rodinné podnikání v tradičním oboru. Při této příležitosti poskytl Večerníku interview, v němž mimo jiné odhalil, jak pevně je majitel úspěšné firmy spjat s tradicí výroby oděvů v Prostějově...

* Před pár dny jste se stal držitelem krajského titulu EY Podnikatel roku Olomouckého kraje. S jakými pocity?
„S těmi nejkrásnějšími... (úsměv) Beru to jako ocenění za celoživotní práci v oděvním průmyslu, kde pracuji třiačtyřicet let.“
* Vystudoval jste Vysokou školu strojní a textilní v Liberci. Přesto jste v Oděvním podniku Prostějov začínal na pozici skladníka. Co vám postupný posun v rámci firemní hierarchie dal?
„Jsem rád, že jsem prošel všemi stupni obchodního úseku včetně zásobování či výroby košil ve Vietnamu až po obchodního náměstka. Bylo to pro moji kariéru prospěšné a užitečné.“
* Z OP Prostějov jste odcházel ještě v dobách jeho největší slávy. Co vás navzdory vysoké funkci k tomuto kroku vedlo?
„Moc jsem toužil, založit si svoji firmu na výrobu pánské konfekce a vyrábět vlastní saka, kalhoty a obleky. Byl to můj, za nímž jsem si šel. Jsem rád, že se ukázalo, o jak správnou cestu jde.“
* Vaší inspirací jsou prostějovské oděvní firmy z období první republiky - Nehera a Rolný, které se rovněž zaměřovaly na výrobu pánské konfekce. Čím jste se u nich inspiroval?
„Zejména pozitivním přístupem ke krejčovskému oboru a postupným zvyšováním výroby z malé dílny na firmy, které byly schopny konkurovat ostatním firmám v Evropě před druhou světovou válkou.“
* Netajíte se ani obdivem k Baťovi. Je něco konkrétního, co z jeho nápadů využíváte i při svém podnikání?
„Ano, stejně jako pan Baťa si myslím, že v podnikání by neměla existovat žádná překážka. Se správným přístupem všech pracovníků lze dosáhnout každého z předem vytčených cílů. A upozorňuji, že nejde o žádné klišé, ale vlastní zkušenost!“
* Co je klíčové k tomu, abyste v současnosti uspěli na trhu s pánskými oděvy?
„Především je potřeba se přizpůsobovat módním trendům včetně možností různých střihů, které budou vyhovovat všem postavám a klást důraz na různé detaily. Je samozřejmostí splňovat a dodávat kvalitní výrobky. Tím vším se v naší firmě řídíme a přináší to ovoce.“ (úsměv)
* Vyrábíte kromě pánských obleků i další sortiment?
„Vedle módní konfekce tedy obleků, sak, kalhot a plášťů se zabýváme výrobou profesního oblečení, konkrétně uniforem pro různé organizace.“
* Můžete jmenovat nějaké prestižní zakázky, které vaše firma zpracovávala?
„Naše oblečení využívají například příslušníci hradní stráže, vojáci, hasiči, zaměstnanci Letiště Praha, Českých aerolinek a další. Kromě toho dodáváme uniformy i pro holandskou a rakouskou armádu.“
* Čím se vám daří prosadit na zahraničních trzích?
„Dle přání zákazníka musíme dodat vždy perfektní výrobek, který odpovídá běžným evropským standardům.“
* Otevřely se po krachu OP Prostějov na trhu větší možnosti pro podobné firmy jako je ta vaše?
„Naše společnost zaznamenala pouze zvýšení prodeje módního zboží zhruba o patnáct procent v rámci České republiky. Ono totiž po krachu Oděvního podniku vznikly pouze obchodní nikoliv výrobní firmy...“
* V současnosti máte devadesát zaměstnanců. Plánujete jejich počet rozšířit, nebo jde o strop?
„Maximálně bychom chtěli přijmout ještě desítku pracovníků, více už ne.“
* Vyrábíte oděvy i jinde než v Prostějově?
„Ano, především se jedná o výrobu uniforem, které zajišťujeme jak v České republice, tak na Slovensku, anebo v Bulharsku.“
* Ve firmě působí i váš syn s dcerou, kterým jste podnik loni předal. Myslíte, že jej budou schopni úspěšně vést?
„Ano, již ve firmě pracují přes deset let a všechno funguje dobře. Jsme spokojená rodinná firma.“ (úsměv)
* Co byste si přál pronést u příležitosti ocenění Podnikatele roku Olomouckého kraje?
„První zmínka o založení krejčovského cechu v Prostějově pochází z roku 1532 a tak doufám, že oděvní tradice bude v našem městě i přes veškeré komplikace nadále pokračovat. A možná budou založeny i další menší oděvní firmy, které budou mít lidé v oblibě.“
  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...