Dobré dopoledne, dnes je neděle 22.9.2024
svátek slaví Darina,
zítra Berta
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Poslední říjnový den loňského roku byl donucen rezignovat na post člena Rady statutárního města Prostějova. V pořadí už druhý průšvih s daněmi tak neustál. Musel skončit i jako předseda školské rady na Obchodní akademii v Prostějově, odvolán byl i z několika organizací řízených radnicí. Člen Komunistické strany Čech a Moravy Josef Augustin je totiž znovu vyšetřován policií, přesto stále zůstává prostějovským zastupitelem, v jehož lavicích sedí už od roku 1981, což je vůbec nejdelší působení v celé historii města. Už vloni se však na něj slétla média a nenechala na něm nit suchou skrz jeho přístup k daňovým povinnostem. Jak to prozatím dopadlo, víte. Jedinému médii PROSTĚJOVSKÉMU Večerníku nyní doktor práv poskytl rozhovor, ve kterém svoji chybu vysvětluje. A nejenom to...

* Okolo vaší osoby se toho za poslední dobu napsalo a namluvilo hodně. Jak se dnes cítíte a co aktuálně děláte?
„Máte pravdu, za poslední dva tři měsíce se toho o mně napsalo a namluvilo v médiích i na internetu skutečně dost. Některé informace byly pravdivé, řada údajů a sdělení však byla ryze účelová, v několika případech byla uvedena dokonce nepravdivá tvrzení! Na vaši otázku, co aktuálně dělám, odpovídám, že nadále pracuji jako advokát ve své kanceláři. V posledních měsících sice neprožívám klidné období, situaci však zvládám za podpory blízkých osob a přátel. Pocity mám smíšené a jsem si plně vědom odpovědnosti za vniklou situaci.“
* Problémy s finančním úřadem a následně se soudem jste měl už v roce 2008. O co tenkrát šlo a jak to dopadlo?
„V roce 2008 jsem za předchozí období uhradil větší část DPH v červenci 2007, následně byl zbytek DPH uhrazen v listopadu 2007. Dlužnou výši daně z příjmu jsem uhradil již v říjnu toho roku. Rovněž vyměřené dlužné penále byly uhrazeny v plné výši. Rozsudkem Okresního soudu v Prostějově z roku 2008 jsem byl uznán vinným za své pochybení a byl mi uložen trest. Rozsudkem Krajského soudu v Brně z roku 2008 byl rozsudek soudu prvního stupně zrušen ve výroku o trestu a bylo nově rozhodnuto, že se upouští od potrestání mé osoby.“
* Proč jste si tenkrát neplnil daňovou povinnost?
„K tomu došlo mimo jiné i v důsledku druhotné platební neschopnosti způsobené neplacením za právní služby ze strany klientů a vážnými osobními zdravotními potížemi. Pokud bylo v tisku mimo jiné uvedeno, že mi byl pravomocně uložen peněžitý trest ve výši sto tisíc korun, toto tvrzení se nezakládá na pravdě. V trestním rejstříku nemám žádné záznamy, o tom se nyní může přesvědčit každý sám.“
* Jenomže nyní jste podle dostupných informací vyšetřován kvůli daním znovu. Jaká je přesná aktuální situace?
„V současné době probíhá policejní šetření nikoliv ve věci krácení daní, jak bylo uvedeno v některých médiích, ale kvůli zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění za období let 2010 až 2013. V uvedené době byla třikrát vykradena má advokátní kancelář, byly mi zcizeny nemalé finanční prostředky a účetní doklady. Pachatel této trestné činnosti byl pravomocně odsouzen. I přes tuto nepříjemnou situaci jsem uhradil vyměřenou daň z příjmu za jednotlivé roky v plné výši a současně jsem uhradil vyměřené penále. Za svoje osobní pochybení nesu plnou odpovědnost. Není však pravdivé tvrzení uvedené v některých médiích, že jsem daňový podvodník a korupčník a krácením daní jsem způsobil škodu nejméně 344 460 korun. Žádné korupce jsem se ve své činnosti nedopustil a rovněž jsem nezpůsobil státu mylně uváděnou škodu!“
* Dlužíte tedy v současnosti něco na daních?
„Pro objektivní posouzení daňových nedoplatků za období 2010 až 2013 mi bylo Finančním úřadem v Prostějově vystaveno v listopadu 2016 potvrzení, že od roku 2010 do 21. prosince 2014 neexistují na mé straně daňové nedoplatky vůči orgánům Finanční správy ČR. Z potvrzení o stavu osobního daňového účtu z listopadu 2016 vyplývá, že k jednadvacátému prosinci 2014 nevykazuje žádné nedoplatky, naopak přeplatek v částce 23 827 korun. Obě potvrzení máte k dispozici.“ (Večerník má skutečně tyto dokumenty - pozn.red.)
* Nedávno jste na nátlak ostatních konšelů rezignoval na post radního města Prostějova. Snažil jste se tehdejším kolegům nějak svoji situaci vysvětlit?
„Vzniklou situaci kolem své osoby jsem řešil tak, že jsem dne jednatřicátého října loňského roku podal do rukou primátorky města rezignaci na post člena rady. Osobní rezignaci jsem považoval za optimální řešení v souladu s politickou kulturou. Vzniklou situaci jsem kolegům z rady vysvětloval na jejím mimořádném jednání. V rámci sebereflexe jsem přijal rovněž politickou odpovědnost za své pochybení.“
* Kromě problémů s finančním úřadem je vám aktuálně vytýkáno, že jste byl v letech 1981 až 1990 takzvaným aparátčíkem KSČ. Je to pravda?
„Proti tomuto nařknutí některých médií se musím zásadně ohradit! Nikdy jsem v aparátu KSČ v uvedeném období nepracoval, a to ani na městské, okresní, krajské či centrální úrovni. V době výkonu funkce místopředsedy Městského Národního Výboru v letech 1983 až 1990 jsem byl řádným zaměstnancem Oděvního průmyslu Prostějov, pro výkon funkce v samosprávě pak byl pouze uvolněn. Nikdy jsem také nebyl zaměstnancem městského národního výboru. Je tedy zřejmé, že pojem aparátčík je v některých případech užíván bez znalosti jeho významu. V mém případě tomu tak zřejmě bylo zcela záměrně...“
* A co obvinění, že jste byl významným nomenklaturním kádrem KSČ?
„Poněkud nechápu pojem obvinění ve vztahu k nomenklaturnímu kádru KSČ. (podiveně) Jak jsem již uvedl, v období let 1983 až 1990 jsem zastával funkci místopředsedy MěstNV, do které jsem byl zvolen poslanci města na plenárním zasedání v roce 1983 a opětovně o tři roky později. Je skutečností, že funkce předsedy, tajemníka a místopředsedů města podléhaly předchozímu projednání i doporučení stranickým orgánem, to jest Městským výborem KSČ v Prostějově. V radě města byli v letech 1981 až 1990 i zástupci dalších politických stran, kdy výbory ČSL a ČSS rovněž projednaly a schválily své členy do funkce radních. Po roce 1990 byli do funkcí starosty a místostarostů rovněž doporučeni zástupci a členové politických stran a hnutí, které uspěly v komunálních volbách. Například v období let 1998 až 2014 vládla v Prostějově koalice ODS a ČSSD, přičemž i z těchto dvou politických stran byli lidé rovněž doporučováni a poté schváleni svými stranickými orgány. Na úrovni krajských zastupitelstev, Poslanecké sněmovny a Senátu byli zvoleni a zastávají významné funkce zástupci jednotlivých politických stran a hnutí, které je do těchto funkcí nominovaly. Proč to říkám, já se totiž ptám, je zde možné také použít pojem kádry v nomenklatuře stran a hnutí, tedy nomenklaturní kádry? Jak vyplývá, tento pojem se tedy v České republice při obsazování funkcí používá již desítky let, minimálně od roku 1960.“
* Je pravdou, že jste v polovině srpna 1989 podepsal represe vůči obyvatelům, kteří už v tu dobu protestovali proti tehdejšímu režimu?
„Rada města podepsala 15. srpna 1989 dopis, který byl adresován ÚV KSČ. (kopii dopisu má Večerník rovněž k dispozici - pozn.red.). V radě bylo jedenáct členů, z toho šest za KSČ, tři bezpartijní, jeden zástupce ČSL a jeden z ČSS. Všichni tedy byli pod tímto dopisem podepsáni. V žádném případě radní, v to počítaje i mou osobu, neprosazovali tvrdé represe proti odpůrcům tehdejšího režimu, jak je uvedeno v některých článcích periodik, které se v posledních měsících opírají do prostějovské radnice, aniž by měli pro svá tvrzení patřičné důkazy.“
* Ovšem ten text dopisu, který jste podepsal, je namířen proti disidentům a tehdejším rodícím se demokratickým silám...
„V médiích byla uvedena pouze část textu tohoto dopisu. Pro úplnost uvádím jeho zásadní odstavec: ´Pro trvalý a nerušený rozkvět celé naší vlasti a pro zvyšování životní úrovně občanů je potřeba především klid, pořádek a stabilizace naší společnosti. Proto požadujeme rázněji postupovat proti všem nelegálním skupinám, které do společnosti chtějí všemi nezákonnými prostředky vnášet neklid a narušit především stabilitu našeho národního hospodářství.´ V závěru je pak dále uvedeno: ´Jde nám o další zvyšování životní úrovně občanů našeho města a upevňování jejich sociálně právních jistot.“ Své odpovědnosti za podpis tohoto dopisu se nezříkám. V dané době šlo členům rady především o zachování klidu a pořádku nejen ve městě. V žádném případě neměl žádný člen rady na mysli vyzývat orgán k tvrdým represím proti obyvatelstvu!“
* Pojďme zpět do současnosti. Rezignoval jste kromě jiného rovněž na funkci člena školské rady Obchodní akademie v Prostějově. V této pozici vám bylo vytýkáno, že na besedy se studenty této školy jste zval politiky KSČM a z přednášek tak dělal spíše politické školení...
„K článkům, které uvedla některá média, v této souvislosti považuji za vhodné uvést následující skutečnosti. Školská rada projednávala úkoly, které jí byly stanoveny zákonem zřizovací listinou a požadavky ředitele školy. Školská rada za mého vedení od roku 2006 do října 2016 se ani v jednom případě nezabývala politikou či politickými otázkami města či státu. Je skutečností, že ve škole probíhala řada přednášek a besed s odborníky z různých oblastí života společnosti. V průběhu uvedeného období jsem měl na škole přednášky z oblasti občanského práva, ústavního práva, rodinného práva, trestního práva a podobně. Přednášky se konaly pro třteí a čtvrtý ročník, načež byly vždy spojeny s besedou se studenty. V jejím rámci se nikdy neřešila politická témata! Cílem bylo pouze přiblížit studentům středních škol práci zákonodárných sborů - Poslanecké sněmovny, Senátu a Evropského parlamentu. Diskutující hovořili o činnosti těchto orgánů, schvalování rozpočtů a své práci v zákonodárném orgánu. Ve druhé části besedy pak poslanci odpovídali na řadu dotazů studentů. Nemohu tedy v žádném případě souhlasit s informací, která byla uvedena v celostátním deníku k besedě na obchodní akademii. Při těchto besedách jsem si vždy počínal nestranicky.“
* Údajně jste se na jiné přednášce, tentokrát na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, před studenty chlubil tím, že jste se znal s Gustávem Husákem, Lubomírem Štrougalem a Vasilem Biľakem?
„Od roku 2003 jsem přednášel na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého Olomouc základy právní nauky. Přednášky byly členěny do dvanácti právních odvětví a jako hosté diskutovali olympijský medailista z Melbourne 1956 Otokar Hořínek, bývalý technický ředitel Pepsi Coly z Toronta Vlastimil Chytil a bývalý ředitel sexuologického ústavu v Praze Jaroslav Zvěřina. Tito hosté hovořili vždy o své odbornosti, nikdy se nezabývali politikou či politickým děním ve státě. V rámci přednášky z ústavního práva jsem hovořil mimo jiné o moci zákonodárné, výkonné a soudní. Během svých osobních poznatků jsem uvedl, že zástupci mladých poslanců z Prostějova a Olomouce navštívili v letech 1983 až 1989 několikrát zasedání Federálního shromáždění v Praze a jednání České národní rady. Uvedl jsem, že jsme se při návštěvě Federálního shromáždění o přestávce potkali s řadou tehdy významných činitelů, například s Lubomírem Štrougalem, Vasilem Biľakem, prezidentem Gustávem Husákem a dalšími poslanci. Pokud je v médiích uvedeno, že jsem se měl chlubit svými kontakty se slavnými osobnostmi, jedná se znovu o účelové tvrzení.“
* Vaši straničtí kolegové na vás v těchto dnech tlačí, abyste odstoupil i ze Zastupitelstva statutárního města Prostějova. Učiníte tak?
„Záležitost mého dalšího setrvání v zastupitelstvu města momentálně zvažuji. Jakmile budu rozhodnut, veřejnost se to dozví.“
* A jak vidíte svoji další politickou i advokátní budoucnost?
„To ukáže až čas... Uvidíme, jaké budou mé další kroky, nyní bych to nechal bez komentáře. Chtěl bych ale poděkovat PROSTĚJOVSKÉMU Večerníku, že mi dal možnost vyjádřit se ke kauze kolem mé osoby. Doufám, že čtenář se nyní v množství informací prezentovaných médii za poslední dva měsíce může lépe zorientovat a učinit si tak vlastní názor na celou záležitost.“

JOSEF AUGUSTIN
* narodil se 1. listopadu 1954 ve Znojmě
* je rozvedený, má dva syny
* po základní škole ukončil studium gymnázia ve Znojmě maturitou v roce 1974
* studium na Právnické fakultě UJEP v Brně absolvoval v roce 1978, o dva roky později získal titul doktora práv
* v letech 1978 až 1981 působil jako právník v Oděvním průmyslu Prostějov
* v letech 1983 až 1990 byl místopředsedou Městského národního výboru Prostějov pro oblast školství, kultury, zdravotnictví, sociálního zabezpečení, sportu a volného času
* po roce 1990 se vrátil do právnické praxe, od roku 1995 pracuje jako advokát
* členem KSČ byl v letech 1982 až 1994, od roku 2004 je členem KSČM
* je služebně nejstarším zastupitelem v historii Prostějova, v letech 2004 až 2008 byl i krajským zastupitelem
* mezi jeho koníčky patří historie, literatura, kultura, turistika a příroda, fotografování, politologie a mezinárodní vztahy
zajímavost: řídí se životním krédem „Všichni vědí naprosto přesně, jak mají žít druzí. Zato nikdy nevědí, jak mají žít oni sami!“, jehož autorem je Paulo Coelho

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...