Dobré odpoledne, dnes je neděle 22.9.2024
svátek slaví Darina,
zítra Berta
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Bojovníků za pravdu je vždycky poskrovnu, co se týká nedávné minulosti, platí to tuplovaně. Neela Winkelmannová-Heyrovská se však v naší společnosti tabuizovaných témat nebojí. Upozorňuje na křehkost demokracie a pokřivenost totalitních režimů. Při její návštěvě GJW jsme jí položili několik otázek.

* Co je vůbec smyslem vašeho poslání?

„Naší prací se snažíme mlčení o minulosti, onu zeď, prolomit, probudit o minulost zájem a vracet národu paměť. Aktivní vyrovnávání se s minulostí je vlastně psychoterapií pro celou společnost, bez které se nemůžeme z totality plně uzdravit. Naše společnost, stejně jako ostatní posttotalitní společnosti ve střední a východní Evropě, je traumatizovaná dekádami dvou totalit. My, kteří jsme zažili tu druhou, jsme všichni oběťmi totality, i když si to neuvědomujeme nebo nepřipouštíme. Jako oběti, které vyrůstaly za totality v útlaku, bez základních lidských práv, jsme se naučili mlčet, a to mlčení v nás přetrvává dodnes. Stalo se pro naši společnost normální o traumatické minulosti mlčet, nebo se na ni snažit zapomenout a nemluvit o ní. K tomu přispívají bývalí strůjci a pomahači totalitního zla, kteří jsou tu mezi námi a kteří ve vlastním zájmu ono mlčení, zapomínání a leckdy bohužel i popírání totalitní zkušenosti podporují.“

* Nepřipadáte si někdy jako člověk, který jde proti zdi? (mlčení)

„Nejdeme hlavou proti zdi. Chceme být spíš terapeuty. Tím, že přibližujeme veřejnosti inspirativní či pohnuté příběhy z doby totality, chceme probudit v posluchačích empatii a soucit s lidskými osudy, porozumění pro to, jak bylo strašné žít v totalitě, a přivést je k zamyšlení nad tím, jaké máme nástroje na to, aby se nikdy nic podobného neopakovalo. Aby už nikdy nepřevládly násilí, strach a nenávist k jiným lidem. Zároveň chceme vracet do našeho povědomí jména a odkaz těch, které chtěla totalita zničit a vymazat z našich dějin. Jak nacistická, tak komunistická totalita cílila proti přirozeným elitám společnosti, které byly po tolika dekádách diktatury zdecimovány a dnes nám při budování křehké posttotalitní demokracie chybí. Navracením těchto osobností do naší paměti také pomáháme společnosti vracet identitu a sebelásku, které jsou důležité pro to, abychom byli šťastní. Cesta k lepší a zdravé společnosti vede přes poznání pravdy o naší minulosti. Pravda nás osvobodí a udělá nás lepšími lidmi.“  

* Nevím jak vy, ale já jsem měl dojem, že studenti vůbec nevědí o čem je řeč...

„To, že studenti nevědí, o čem je řeč, není vůbec jejich chyba. Vždyť právě proto jezdíme do škol, abychom jim pomohli rozšířit vědomosti. Je to problém společnosti, která se stále nedokázala z totality plně uzdravit. Naopak lidé spjatí s totalitní minulostí umožnili, že se ve veřejnoprávní televizi, kterou všichni sledují, opakují bez komentáře totalitní ideologické pořady a seriály, že se dokonce vytvářejí nostalgické pořady vzývající dobu diktatury pod zdánlivě neškodnou nálepkou retro. Členové bývalého Prognostického ústavu, think-tanku StB z 80. let, který byl založen na pokyn KGB a který pracoval při Akademii věd pro ÚV KSČ, jsou stále ve významných funkcích našeho veřejného života. Naše země je i sedmadvacet let od pádu totality stále ještě řízena volenými zástupci, kteří pomáhali budovat a udržovat totalitní komunistický režim. Zkuste si třeba představit, že by byl v Německu více než čtvrt století po porážce nacismu spolkovým prezidentem bývalý člen NSDAP a místopředsedou vlády tajný spolupracovník gestapa - to by bylo nemyslitelné. Naše děti ale v podobně nezdravém ovzduší vyrůstají.“

* Jak vnímáte fakt, že se na školách o komunistické minulosti neučí?

„Vedle toho, že dějepis je vždy jen vedlejším předmětem na školách, neexistují učebnice dějepisu druhé poloviny 20. století, které by informovaly o komunistické diktatuře. Když se s dětmi doma rodiče na téma totalita nebaví, zůstává na učitelích, aby tyto mezery ve znalostech studentů zaplnili. Musí na to být zvláště angažovaní, aby si sehnali materiály a podklady pro výuku. Tady naštěstí u nás vypomáhá nevládní sektor. Nejsme to jenom my s naší mezinárodní antitotalitní čítankou Abychom nezapomněli - Výpověď o totalitě v Evropě, v České republice existuje řada chvályhodných organizací a iniciativ, které se v oblasti výuky studentů o minulosti úspěšně profilují.“ 

* Zarazilo vás něco na odpovědích studentů v anonymním dotazníku?

„Dotazníky budeme vyhodnocovat až na konci projektu, až objedeme všechny kraje. Ale při zběžném pohledu do odpovědních lístků z dnešní akce mě překvapuje, že mnoho studentů na otázku, zda se naše společnost po roce 1989 dostatečně vyrovnala s totalitou, odpovídá suše ANO. Ty děti skutečně nevědí, o čem hovoří.“ 

* Setkáváte se na školách s podobnou vstřícností jako na prostějovském GJW, nebo je to spíše výjimkou?

„Představení naší antitotalitní čítanky ve všech krajích ČR provádíme letos už potřetí, a poprvé s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Je to spíše tak, že překvapivě málo středních škol reaguje na naši nabídku bezplatné akce s herci a pamětníky, při které škola navíc dostane sadu knížek k použití ve výuce zdarma. Když se ale některá škola ozve a my přijedeme, tak je to vždy velmi příjemné setkání s pedagogy i se studenty. Tak jako tomu bylo dnes na GJW v Prostějově.“ 

* Mají studenti o dané téma zájem?

„Věřím, že ano. Děti obecně a od malička rády poslouchají příběhy. Je mnohem snazší mladým studentům přiblížit dějiny prostřednictvím vyprávění osudů lidí než jenom suchým memorováním dat a faktů. Nejlepší jsou setkání s pamětníky, kteří vyprávějí svůj vlastní příběh. Při našich akcích se studenty mám vždy radost, že jsou vnímaví a pozorní, nevyrušují a nehledají toho ani nápadně moc v mobilech. Emoce totalitních dějin je zasahují. Je mi potěšením vidět, jak je dnešní mladá generace vlídná, citlivá a více empatická, než jsme byli my v době totality. A to je pro budoucí uzdravení naší společnosti ze stínů totality dobrá zpráva.“    

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...