Dobré odpoledne, dnes je neděle 22.9.2024
svátek slaví Darina,
zítra Berta
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Společnost MANUS Prostějov, spol. s r.o. působí na trhu velmi úspěšně už dvě desítky let. V současnosti se zaměřuje na výrobu pomůcek pro handicapované občany se sníženou schopností pohybu a orientace. Firma se sice v posledních letech zaměřuje hlavně na tuzemský trh, nicméně své výrobky vyváží také do mnoha zemí světa. V obsáhlém rozhovoru s Večerníkem jednatel společnosti Aleš Matušů přiznal, že i přes úspěšný rozvoj firmy řeší stejný problém jako drtivá většina podnikatelských subjektů v České republice - k dalšímu rozmachu chybí další technicky zdatní zaměstnanci!

Vaše firma MANUS Prostějov, spol. s r.o. je na trhu už více než dvacet let. Nejprve jste se zabývali zajišťováním oprav strojního a elektrického zařízení obilných sil, dále zámečnickou a stolařskou výrobou na zakázku. Jak jste se dostali k výrobě plošin, schodolezů či nájezdových ramp pro handicapované občany?

„Výrobou výše uvedených pomůcek a zařízení pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace se zabýváme od roku 2000, kdy jsme navázali na produkci firmy AMF REECE Prostějov, která v tu dobu ztratila o tento výrobní program zájem a věnovala se pouze svému hlavnímu oboru, což je výroba průmyslových šicích strojů.“

Co všechno tedy v současnosti vyrábíte?

„Jde o šikmé schodišťové plošiny s přímou dráhou i s lomenou dráhou a jízdou do zatáčky. Toto zařízení zvládne zajistit přepravu tělesně postižené osoby téměř po jakémkoliv zatočeném či lomeném schodišti a vyrábíme jej v mnoha modifikacích. Stejně tak vyrábíme i svislé zvedací plošiny, nůžkové zdvihací plošiny s elektrohydraulickým pohonem pro menší zdvihy do 1,8 metru nebo svislou zvedací plošinu s nosností až čtyři sta kilogramů a zdvihem do dvanácti metrů. Všechny typy našich plošin samozřejmě průběžně inovujeme a zdokonalujeme, aby odpovídaly platným normám i předpisům. Dále dodáváme na trh mobilní schodolezy, schodišťové sedačky, stropní i zvedací systémy a různé druhy nájezdových ramp. Naše zařízení se snažíme přizpůsobit v maximální možné míře požadavkům zákazníka tak, aby jeho následné využití bylo vždy plně účelné a danému uživateli opravdu dobře sloužilo. Dnes už tato zařízení dodáváme našim zákazníkům prakticky ´na klíč´.“

Kolik procent vaší výroby je určeno pro tuzemský trh?

„V našem případě se to nedá úplně přesně specifikovat, a navíc je to každý rok jiné... (úsměv) Například v roce 2015 činil podíl zahraničních zakázek na našem obratu něco přes čtyřicet procent, v letošním roce to však bude určitě o něco méně, jelikož jsme se začali více orientovat na rostoucí místní trh, který je pro nás neustále velmi zajímavý. Počet realizovaných zakázek v České republice se tak v poslední době neustále zvyšuje. Z toho důvodu nyní hledáme další způsoby, jak naši výrobní kapacitu opět navýšit.“

Vyrábíte pomůcky pro zdravotně postižené pouze v Prostějově, nebo máte provoz i jinde?

„Hlavní výrobní závod máme v Prostějově, montáže však provádíme po celém území České republiky i na Slovensku, v ojedinělých případech také v Rakousku, Německu a Polsku. Co se týká zahraničí, tak tam montují naše plošiny v drtivé většině případů naši smluvní partneři. Firmu rozšiřujeme průběžně, navíc situace na tuzemských silnicích je taková, jaká je, a z toho důvodu jsme se rozšířili také do Čech. Hlavním důvodem tohoto kroku bylo především snížení nákladů na dopravu a zkrácení doby příjezdu našich pracovníků k zákazníkům.“

Do kterých zemí svoje výrobky vyvážíte nejvíce?

„Dlouhodobě úspěšně spolupracujeme s rakouskou firmou GANSER TREPPENLIFTE, přes kterou v současnosti dodáváme významnou část naší produkce do západní části Evropy, zejména pak do Rakouska, Německa, Švýcarska, Lucemburska, Norska, Francie, Španělska, Turecka a Izraele. Výrobky pravidelně vyvážíme také do Kazachstánu, Itálie, Rumunska a v poslední době se nám zvyšuje také vývoz na Slovensko. Velmi zajímavý trh se nám v roce 2010 otevřel také v Rusku. V tomto období se nám podařilo navázat úspěšnou obchodní spolupráci s firmami v Petrohradu a v Moskvě. Přes tyto společnosti jsme v letech 2010 až 2015 vyvezli do Ruska podstatnou část naší produkce a povedlo se i nainstalovat naše zařízení do mnoha významných petrohradských a moskevských institucí. Další část produkce putovala do Kaliningradu, Murmansku, Jaroslavle, Jekatěrinburgu, Krasnodaru, Omsku, Kazaně, Ufy, Jakutsku a dokonce i na Kamčatku. (úsměv) Několik zařízení jsme také dodali do Soči na paralympiádu, která před časem v Rusku proběhla. Bohužel však musím konstatovat, že v posledním období se počet námi realizovaných zakázek do Ruska snížil, a to zejména z důvodu sankcí uvalených na tuto zemi Evropskou unií.“

To všechno je slušná porce, kolik máte v současné době zaměstnanců?

„V tuto chvíli jde o pětapadesát stálých pracovníků, včetně vlastního oddělení vývoje, bez kterého již nemůže žádná progresivní společnost úspěšně fungovat. Alespoň podle mě... (úsměv) Dále odhadujeme, že dalších čtyřicet lidí pro nás plně pracuje v kooperaci. Tento model se nám v minulosti osvědčil, a proto se v některých případech raději obracíme na specializované dodavatele.“

Řešíte problémy, stejně jako řada dalších firem, se sháněním hlavně technicky vzdělaných zaměstnanců?

„Firmu průběžně rozšiřujeme a prakticky neustále tak hledáme kvalifikované pracovníky do našeho týmu, a to na různé pozice. Shodou okolností v současné době intenzivně hledáme projektanta a konstruktéra. Problémy se sháněním vhodných technicky vzdělaných zaměstnanců máme samozřejmě i my. Náš obor činnosti je navíc velmi specifický, a z toho důvodu trvá zaučení nových pracovníků delší dobu. Naštěstí se nám zatím daří tento problém řešit.“ (úsměv)

Spolupracujete při výrobě také s handicapovanými, kterým právě jsou vaše výrobky určeny. Testují například imobilní lidé vaše plošiny a schodolezy?

„S našimi zákazníky jsme dlouhou dobu v kontaktu a jejich veškeré poznatky či připomínky samozřejmě přijímáme, zpracováváme a na základě jejich poznatků provádíme na plošinách různé úpravy a případně i nadstandardní doplňky. Občas tito lidé naše zařízení skutečně i přímo zkouší, tudíž naše hlavní spolupráce spočívá právě zejména v tom, že nám po instalaci zařízení sdělují, co se jim líbí a kde naopak máme nedostatky.“

Jaké má vaše firma hospodářské výsledky v posledních letech?

„Velmi nerad bych tady zmiňoval nějaká přesná čísla, ale je pravda, že po tom, co jsme poměrně úspěšně překonali krizové roky 2009 až 2011, tak zisk naší firmy v posledních letech postupně narůstá. Pevně doufám, že tomu tak bude i v dalších letech. Předpoklady k tomu rozhodně máme. Záležet však bude hlavně na nás a samozřejmě také na vývoji jak tuzemské, tak světové ekonomiky. Populace v Evropě navíc postupně stárne a pohybové obtíže má čím dále více lidí. A právě v tom vidím velkou budoucnost tohoto odvětví.“


Aleš MATUŠŮ

* narodil se 11. listopadu 1972 v Prostějově

* v rodném městě dodnes žije

* je ženatý, má dvě děti - syna Patrik a dceru Anetu

* studiem získal vysokoškolské vzdělání

* je jednatelem firmy MANUS Prostějov, spol. s r.o.

* firma se za posledních 8 let neskutečně vyrostla po obchodní stránce. Nyní realizuje velmi lukrativní zakázky jak v ČR, tak v zahraničí

zajímavost: mezi jeho záliby patří sport, kultura a cestování


Víte, že s překonáním schodiště vám pomůže stát?

42 plosina142 plosina2Na zvláštní pomůcky pro překonání schodiště, například schodišťové plošiny a sedačky, schodolezy či rampy, mohou lidé se špatnou pohyblivostí čerpat státní příspěvek, který pokrývá převážnou většinu z ceny pořizované pomůcky. Večerníku tuto informaci prozradil Libor Vykopal z obchodního oddělení firmy MANUS Prostějov, která zvláštní pomůcky vyrábí a dodává.

„Na uvedené výrobky je poskytován státní příspěvek ve výši devadesáti až sta procent z pořizovací ceny dané pomůcky s minimální paušální úhradou jednoho tisíce korun. Základním předpokladem je odpovídající zdravotní stav žadatele s postižením nosného nebo pohybového ústrojí,“ uvedl Libor Vykopal s tím, že vedle státního příspěvku mohou jejich klienti získat na pokrytí své spoluúčasti finanční příspěvky i z různých nadací, grantů či sponzorských darů.

Na rozdíl od zdravotních pomůcek, které jsou zapůjčovány takzvaně na poukaz, se v tomto případě jedná o zvláštní pomůcky, které nejsou zapůjčovány, ale žadatel dostává finanční příspěvek na to, aby si potřebnou věc pořídil sám dle vlastního výběru, a to navždy, přičemž pomůcka může sloužit i spolubydlícím či sousedům jak současným, tak i budoucím generacím. Zmíněný státní příspěvek je sociální dávkou, kterou administruje Úřad práce České republiky, oddělení nepojistných sociálních dávek, kam lze podat žádost o Příspěvek na pořízení zvláštní pomůcky.

Cenový rozsah těchto pomůcek je podle Vykopala velmi široký. „Mezi nejlevnější produkty patří rampy a ližiny pro překonání malého převýšení, kde se pohybujeme od pár tisíc po desetitisíce, u rozsáhlých ocelových ramp pak hodnota překračuje i sto tisíc korun. Schodolezy se cenově pohybují v rozmezí od sto do sto padesáti tisíc korun. Nejdražším, ale současně uživatelsky nejkomfortnějším produktem jsou díky své univerzálnosti schodišťové plošiny, kde se cena pohybuje od dvou set tisíc korun,“ nastínil.

Libor Vykopal dále míní, že cena, respektive nákladovost, nemusí být vždy přímo úměrná přínosu daného řešení pro konkrétního klienta. „Každý klient má své specifické prostředí, potřeby i schopnosti a mnohdy jsou pro klienty daleko přínosnější a komfortnější levnější varianty bezbariérového řešení, než je původní laická představa klienta.“ Proto vždy doporučujeme úvahu o pořízení zvláštní pomůcky vždy nejprve konzultovat s odbornou firmou. „Odborné konzultace přímo u klienta poskytujeme vždy zdarma a samozřejmě nezávazně, přičemž poradíme jak s technickými možnostmi řešení, tak i postupem k získání státního příspěvku,“ doplnil Libor Vykopal.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...