Příjemnou noc, dnes je sobota 4.5.2024
svátek slaví Květoslav,
zítra Klaudie
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

STÍNAVA Přibližně 160 obyvatel řadí Stínavu mezi deset nejmenších vísek prostějovského regionu. V letech 1985 až 1995 patřila tato obec pod Ptení, poté se podařilo obnovit její samostatnost. A byl u toho i Pavel Bokůvka, jenž tamějším občanům již dvacet let starostuje. Za tu dobu se podařilo mnohé vybudovat a zkrášlit, je tomu tak i právě díky jeho velice aktivnímu a vstřícnému přístupu. Naše pozitivní zkušenosti vycházejí z několika akcí, které jsme navštívili, a potvrdilo se to i tentokrát. Zatímco v některých obcích čekáte na rozhovor měsíce nebo je vaše žádost zamítnuta, tady si starosta obce a jednatel tamějších hasičů udělal čas okamžitě. Navíc v dalším z dílů pravidelného seriálu odpovídal v dobrém rozmaru a bez zbytečné úředničiny...

●● Stínava patří mezi nejmenší obce regionu, jak hodnotíte život v obci?
„Právě proto, že jsme takoví malí, tak se nám žije jakž takž dobře. (úsměv) Vidíme si až do kuchyně a tvoříme tu takový spolek lidí, kteří si až na nějaké výjimky neházejí klacky pod nohy a nezávidí si. Jak se říká, jdeme všichni stejným směrem, aby nám tu bylo dobře.“
●● To zní v dnešní době skoro jako idylka...
„My vlastně problémy v obci nemáme. (smích) Možná jen nějaké osobní, že se někdo na někoho špatně podíval, to se ale za chvilku zapomene. Jsou tu i výjimky, kdy se řeší, že se před sto lety dědova kráva napila sousedovi ze studánky. Ale to jsou drobnosti a musím říct, že lidé jsou tu spokojeni.“
●● To pak musí být radost starostovat v takové obci, nebo ne?
„Jsou to radosti, když se všechno daří. Starostou jsem už více než dvacet let, asi jsem na ně hodný a lidi jsou rozumní, takže to funguje. (úsměv) V devadesátých letech jsme se odtrhli od Ptení a změnilo se to zde od základu. Jako když ze zříceniny uděláte vilku... (smích) Udělala se tu nová elektřina, telefon, internet, plynofikace, osvětlení, chodníky, prakticky všechny cesty jsou vyasfaltované, teď už v této fázi jsme přemýšleli, co dělat dál.“
●● Do čeho jste se nakonec pustili?
„Za necelé tři miliony korun jsme loni na podzim udělali tůně, takovou naučnou stezku, kam mohou chodit relaxovat maminky s kočárky a kde se v létě dá koupat. Máme vlastní vodovod, byť je to užitková voda, ročně za ni občané platí dvě stě korun. Mohou si ale vzít tolik vody, kolik chtějí. Nyní se nám navíc podařilo získat téměř tři čtvrtě milionu korun na vyvrtání nové studny. Právě skončily zkoušky vydatnosti a kvality, předpoklad je takový, že vody bude dost a možná i kojenecká. Dále také zakládáme parčíky, vysazujeme stromy.“
●● A co třeba kanalizace?
„Do té se moc nehrneme... Časem to čeká i na nás, nechceme ale dědinu rozbít. Zadali jsme na vysokou školu téma pro diplomovou práci, cílem je co nejšetrnější odkanalizování obce, aby se co nejméně poničila. Kdo svým projektem, který bude realizovatelný, vyhraje, tak dostane odměnu v řádu desítek tisíc korun. Bohužel jsme totiž na krajském úřadu nedostali dotaci na malou čističku do každého domu, odkud by se to pouštělo do dešťové kanalizace. To by pro obec bylo nejšetrnější. A jen takových pět až deset procent toho, co už máme spravené, bychom museli znovu rozkopat.“
●● Jak vypadá společenský život obce?
„Jedna naše zastupitelka před asi pěti lety založila mateřské centrum Stínaváček, které se schází jednou za měsíc a tvoří různé věci. Každé úterý je otevřena hojně navštěvovaná knihovna, letos jsme založili družstvo mladých hasičů. V Protivanově skončili druzí ze dvou a teď v Suchdole z dvaadvaceti účastníků devátí. Chystáme pro ně silnou podporu
a věříme, že nám z nich něco pořádného vyroste. (úsměv) Na začátku roku tu máme masopust, dále pořádáme tradičně dětský den, známou traktoriádu, která příští rok napíše již desátý ročník, na Mikuláše je tu setkání s důchodci. A mezitím se ještě něco vymyslí, abychom se mohli sejít, třeba promítání fotek z předešlých akcí. Před Vánocemi by se měla u tůní konat akce s otužilci. A pokud by mrzlo, tak někdy v zimě si zahrajeme hokej mezi námi a plumlovskou policií. Hodně akcí děláme hasiči a obec dohromady.“
●● Půjdete také do vody?
„Chtěl jsem, ale manželka mi to zakázala, že jsem blbé... (smích) Říkám aspoň po kotníky, ale ne, nemůžu.“

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...