
- 19. srpen 2015
- 1085x

Jaroslav Šlambor je ve stávajícím volebním období nově uvolněným radním, přičemž se věnuje přípravě programu integrovaných teritoriálních investic a s tím souvisejícím širokým okruhem dotací. „V zahájeném programovacím období let 2014 až 2020 míří z fondů Evropské unie do České republiky v přepočtu přes půl bilionu korun.
A jde o to využít je co nejúčelněji,“ poznamenal v exkluzivním rozhovoru dlouhodobého seriálu Večerníku Jaroslav Šlambor, zvolený zastupitel za KSČM.
●● Můžete úvodem připomenout, co je to vlastně projekt integrovaných teritoriálních investic? Zní to dost složitě...
„Už se pro něj vžila zkratka ITI spellovaná v angličtině. V rámci nového programovacího období 2014 až 2020 klade Evropská unie velký důraz na naplňování takzvané územní dimenze, tedy na potřeby a posilování konkurenceschopnosti konkrétních území. V České republice je proto připraveno sedm ITI oblastí a jednou z nich je i Olomoucká aglomerace. Území zahrnuje ´jádrová´ města Olomouc, Prostějov, Přerov a dále dvě stě třicet obcí, čítá celkem bezmála čtyřistatřicetosm tisíc obyvatel. ITI představují nástroj, který podporuje propojené využívání fondů s cílem zajistit lepší celkové výsledky při stejné výši použitých veřejných financí.“
●● Je již známo, o jaký objem finančních prostředků se jedná?
„Musím předeslat, že celá záležitost ITI prodělává poměrně bouřlivý vývoj, zejména pak vyčlenění prostředků pro jmenovité prioritní oblasti a potažmo i jednotlivé specifické cíle. Každé z ministerstev zaujímá k záležitosti svůj osobitý postoj, a tak se situace mění, samozřejmě s náležitým odrazem do strategie. Výsledek bude znám
v průběhu září tohoto roku, kdy se sejde řídící výbor ITI Olomoucké aglomerace, který schválí konečné znění, jež pak bude předloženo ke schválení ministerstvu pro místní rozvoj. Ale abych odpověděl na vaši otázku. Ve hře je přibližně pět až šest miliard korun.“
●● Vy sám předsedáte jedné ze tří pracovních skupin, které se zabývají přípravou projektů pro celou aglomeraci. Jakou problematiku máte přesně na starosti?
„Jedná se o pracovní skupinu pro prioritní oblast tři, což je rozvoj infrastruktury a zlepšení životního prostředí. Samo o sobě je to téma na delší povídání. Alespoň tedy stručně. Východiskem je úvaha, že kvalitní infrastruktura a dobré podmínky tvoří atraktivní prostředí pro život i podnikání. Zlepšení mobility je cílem v oblasti infrastruktury a zahrnuje také rekonstrukce, modernizace a výstavbu silnic na vybrané regionální silniční síti nebo cyklistických stezek včetně doplňující infrastruktury. Odpady jsou pak ústředním tématem ITI v oblasti životního prostředí.“
●● Nové sedmileté dotační období evropských fondů bylo zahájeno a jsou vyhlašovány první výzvy z operačních programů. Je Prostějov připraven?
„Určitě. Odbor rozvoje a investic magistrátu zajišťuje přípravu projektových dokumentací na akce, pro které bychom
v rámci výzev mohli žádat dotace. Již jsme například projednali přípravu projektu výstavby komunitního domu pro seniory, rozšíření azylového centra a další. Nejbližší vyhlášenou akcí bude první výzva z Operačního programu Životní prostředí s termínem přijímání žádostí od poloviny srpna. V oblasti životního prostředí je aktuálně připravován projektový námět výstavby podzemních kontejnerů na odpad ve městě.“