
- 5. srpen 2015
- 778x

Na finálový turnaj mistrovství světa družstev do 14 let se ředitelka šampionátu Petra Černošková vždy těší. Je to jiný podnik, než ostatní. Na kurtech talentovaní hráči bojují o úspěch jako současní vítězové grandslamových turnajů, po zápase to jsou ale stále děti, které se prohrání s kamarády po hotelu. V areálu je tak po celý týden opravdu živo. „Je to někdy náročné, ale současně i zábavné. Snažíme se vytvořit přátelské prostředí pro všechny a díky tomu, že nám mistrovství Mezinárodní tenisová federace ITF přidělila již po sedmnácté, děláme to asi dobře,“ míní v exkluzivním rozhovoru pro speciální přílohu Petra Černošková, tradiční šéfka klání.
Během dne asi žádné problémy nejsou. Jak je ale těžké zabavit mládež po skončení zápasů?
„Někdy jsou mladí tenisté opravdu trošku veselejší a hlasitější. Místy to připomíná nějaký tábor. (smích) Chce to trochu nadhledu. Přece jen nemůžeme chtít po dětech tak profesionální přístup jako u dospělých. Nikdy to ale nepřekročilo nějakou hranici. Ano, pobíhají po chodbách hotelu, jsou občas hlasití, ale je to v pohodě. Navíc všechny týmy mají své nehrající kapitány a vedoucí družstev. V naprosté většině případů si své svěřence pohlídají sami.“
Takže při šampionátu zažíváte spíše příjemné pocity?
„Hlavně během zápasů. Je úžasné sledovat, jak si hráči vzájemně fandí. Podporují každého, kdo je zrovna na kurtu. Sledují výsledkovou tabuli a probírají varianty, jak se dá dosáhnout na týmový úspěch. To je cenné, zvlášť u tenisu, což je vysoce individuální sport. Na takových turnajích se v hráčích probudí i ten týmový duch. Takový, který je za pár let může dovést k výhrám v Davis Cupu nebo Fed Cupu. Jsme rádi, že k tomu můžeme napomoci i naším mistrovstvím.“
Je možné v této věkové kategorii odhadnout, zda se z účastníků šampionátu stanou velké tenisové hvězdy?
„Je to těžké. Ve čtrnácti se dá odhadnout talent, je možné sledovat kvalitu úderů a zarputilost na kurtu či nasazení. Ukázat ale na někoho a říct - ten bude ve světové desítce, je vážně hodně obtížné. Kariéru každého tenisty ovlivňuje hodně faktorů jako například zdraví, okolní vlivy, vlastní zaujetí pro hru. Čistě herně však jde odhadnout, o kom třeba za pár let hodně uslyšíme. Pochopitelně s podmínkou, že bude zdravý a současně mu bude přát i sportovní štěstí, bez kterého to také nejde.“
Při pohledu na plakát k World Junior Tennis Final se však zdá, že turnajem čtrnáctiletých nadějí už prošla řada velkých hvězd…
„Je to dáno skutečností, že na tomto mistrovství startují opravdu ti nejlepší. V dalších letech už přeskakují kategorie a hrají turnaje starších soupeřů, přičemž na týmových šampionátech šestnáctiletých nebo osmnáctiletých často nestartují. Také proto má náš turnaj velkou prestiž a je ostře sledovaný Mezinárodní tenisovou federací. V kontinentálních kvalifikacích startuje téměř dvě stě družstev a to je vážně síla!“
Do Prostějova se tedy dostanou jen ti nejlepší. Jaký je to přínos pro české výběry, které mají kvůli prostějovskému pořadatelství garantovanou účast ve finálovém turnaji?
„Je to pro ně obrovská zkušenost. Během roku hrají turnaje především v Evropě. A na mistrovství mají šanci poměřit se s týmy z celého světa. Narazí na ty nejlepší hráče, na odlišné herní styly. To je k nezaplacení.“
Pořádání mistrovství není rozhodně akcí, která má pro pořadatele nějaký ekonomický přínos. Vnímáte to spíše jako prestižní záležitost?
„Není to tak, že to vnímáme, tak to prostě je. Tento šampionát je ve světě vysoce ceněný. O jeho pořádání opakovaně projevují zájem asijské a zámořské státy. Přesto zůstává dlouhé roky v Prostějově a toho si opravdu ceníme. Jsme partnerem Mezinárodní tenisové federace ITF a to je vysoce prestižní značka. Pochopitelně si uvědomujeme, že v Prostějově nezůstane mistrovství navždy. Ale i tak bych si jako jeho ředitelka přála, abychom na našich kurtech oslavili kulatiny.“