Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 20.6.2024
svátek slaví Květa,
zítra Alois
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Potřetí v řadě vybrali loni na podzim zastupitelé Doloplaz do svého čela Ladislava Sypka. I v nabitější konkurenci celkem tří uskupení se totiž právě on jakožto lídr vítězné kandidátky těšil suverénně nejvyšší podpoře ze strany občanů, což pak potvrdilo i nově ustanovené vedení obce se zhruba pěti a půl stovkami obyvatel. A staronový starosta má stále spoustu plánů a vizí, které by chtěl realizovat. Nejen o tom je následující interview v rámci pravidelného seriálu se starosty.

Loni na podzim jste zahájil třetí volební období. Kdo - nebo co - vás přesvědčil, abyste v čele obce pokračoval i nadále?

„Přesvědčovat mě nemusel nikdo, do voleb jsem šel sám a dobrovolně. (úsměv) A i když ve volbách uspějete, do poslední chvíle nevíte, jak samotná volba starosty dopadne. Pokud se podíváte do okolních vesnic, tak mi jistě dáte za pravdu. Jelikož jsem měl v hlavě hodně nápadů a představ z minulého volebního období, chtěl jsem je společně s ostatními zastupiteli zrealizovat. Doufám, že tyto čtyři roky proběhnou tak, jak jsme se při první schůzi dohodli. S opozicí jsme našli shodu na programu, který budeme v obci plnit. Nepočítám, že půjde vše hladce, a to ve smyslu pořadí, věřím ale, že se vždy dohodneme. Nejen proto, že máme o jeden hlas víc.“

Je tomu tak, po podzimních volbách sedí v zastupitelstvu dvě uskupení v poměru 4:3. Přineslo to nějakou změnu od minulých čtyř let, kdy před volbami vznikla jediná společná kandidátka?

„Je pravda, že po delší době byla v obci i jiná kandidátka než jen KSČM, ale nemyslete si, že při jedné kandidátce je vše jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Budu se opakovat, do poslední chvíle opravdu nevíte, jak se kdo zachová a jaké vznese po volbách požadavky a co si všechno vymyslí. Vím, o čem mluvím. Já osobně jsem další dvě kandidátky přijal bez problémů a říkal jsem si, že se alespoň každý sám osobně přesvědčí, jak na tom v obci je. Považuji kohokoliv, kdo jde do voleb sám a dobrovolně, za odvážného člověka. Jsem přesvědčený, že se ve většině projednávaných věcech shodneme a nebudeme nijak hřešit na výhodu jednoho hlasu.“

Co máte jako obec v plánu pro letošní rok?

„Prioritou je nová střecha nad prodejnou, jíž provozuje obec. Získali jsme na to dotaci od Olomouckého kraje ve výši tři sta tisíc korun, celkový náklad na střechu, zateplení stropu, opravu fasády a částečnou rekonstrukci topení včetně DPH je ovšem více než milion šest set tisíc korun. Tuto opravu nám provede firma a my sami se pak pustíme do opravy parkoviště a kanalizace, kde počítáme s náklady asi osmdesát tisíc korun. Letos se ještě pustíme do částečné rekonstrukce obecní čistírny odpadních vod, která by měla stát sedmset dvacet tisíc korun, dotace od Olomouckého kraje činí pětset dvacet tisíc korun. Dále jako každoročně opravujeme svými vlastními silami místní komunikace.“

Do čeho byste se chtěli pustit v dalších letech?

„Přemýšlíme nad kvalitním víceúčelovým sportovištěm, plánujeme výměnu oken a zateplení stropů v naší mateřské škole a bude také nutné v obci opravit dětské hřiště. Ta současná už totiž nesplňují patřičné požadavky. Právě opozice navrhla řešit do budoucna stavební místa pro rodinné domy, dlouhodobým plánem je výstavba a rekonstrukce místních komunikací, kdy se bude jednat hlavně o místní komunikace v místní části Poličky. Velký úkol pak čeká na některé příští zastupitelstvo naší obce, čímž bude oprava doloplazského zámku, ve kterém se nachází obecní úřad. Tento zámek je národní kulturní památkou a bude to dlouhodobější záležitost. V současné době se zajímáme o dotační tituly a připravujeme projektovou dokumentaci.“

Jak jste spokojen se současným životem v obci?

„Máme zde několik spolků, jedná se o oddíl kopané, sdružení dobrovolných hasičů a spolek Místní ženy. Tyto spolky pracují dobře, mrzí nás ale malé zapojení občanů do akcí, které tyto organizace připravují pro místní občany i lidi z okolí. Toto mě strašně mrzí a byl bych rád, kdyby se nám podařilo nějakým způsobem zapojit více občanů do společenského života v naší obci.“

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...