Příjemnou noc, dnes je úterý 25.6.2024
svátek slaví Ivan,
zítra Adriana
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Přibližně pět set třicet obyvatel aktuálně žije v dříve tisícovém městysi Drahany. Starostou tohoto městečka je od roku 2006 Milan Marek a právě pod jeho vedením dokázalo tamější zastupitelstvo dotáhnout do konce nejrozsáhlejší investici za poslední desítky let v podobě budování hloubkové kanalizace. Tím ale v Drahanech stavební práce nekončí, letos jsou v plánu zateplovací aktivity a mimo jiné se i místní hasiči dočkají nové cisterny. I o tom hovořil první muž Drahan v dalším ze seriálu našich rozhovorů se zvolenými starostmi z celého prostějovského regionu.

Při posledním interview pro Večerník jste zmínil útrapy při pokládce kanalizace, jak nakonec celou nákladnou akci hodnotíte?

„Výstavbu kanalizace a čistírny odpadních vod (ČOV) jsme dokončili v roce 2014, následně se mohli občané napojovat jednotlivými domovními přípojkami, u nichž jsme zajistili projektovou dokumentaci a snažili jsme se lidem pomoci. V současné době máme většinu nemovitostí napojených a ČOV běží na zkušební provoz, který bude v srpnu po kolaudaci a vyhodnocení přecházet do trvalého provozu. Celý projekt přispěl ke zkvalitnění bydlení a také ke zlepšení životního prostředí v naší obci a okolí. Minimálně po dobu deseti let ho bude monitorovat Státní fond životního prostředí (SFŽP), který na tuto akci přispěl v rámci evropských fondů.“

Do čeho byste se chtěli pustit v tomto roce?

„Již v loňském roce nám byla přiznána dotace ze SFŽP na energetické úspory budovy, ve které jsou umístěny muzeum, jídelna i tělocvična, dále pak na budovu základní a mateřské školy. Nyní již probíhají práce na zateplení obálky budov a výměně otvorů. Obě akce dokončíme do konce srpna. Dále jsme podali žádost z programu Ministerstva pro místní rozvoj na výstavbu vstupních a pečovatelských bytů, jichž by dohromady vzniklo osm. Pro naši zásahovou hasičskou jednotku se nám podařila získat dotaci z Ministerstva vnitra na nákup nové cisternové automobilové stříkačky, na což nám přispěje také Olomoucký kraj, nemalá částka půjde i z našeho rozpočtu. To si mimo jiné vyžádá rovněž opravy místní hasičárny, v čemž nám pomůže i kraj.“

Je ještě něco dalšího, co byste chtěli výhledově zrealizovat?

„Myslím si, že pokud zvládneme tyto akce, tak budeme muset nějakou dobu 'pošetřit', abychom se mohli pustit do dalších projektů.“ (úsměv)

Začínáte třetí období v čele městyse, co vám předešlé roky v pozici starosty daly?

„Určitě mi daly jisté zkušenosti v řízení obce a v kontaktu se státní správou. A v tomto období očekávám moudrá rozhodnutí našeho zastupitelstva.“ (úsměv)

Co vás nyní jako starostu nejvíce trápí a co vám naopak dělá radost?

„Radost mi udělaly děti z místní školy, které vyhrály okresní kolo dopravní soutěže mladých cyklistů v mladší kategorii a postoupily tak do krajského finále, které se bude konat již osmadvacátého  května v Prostějově. Přeji si, aby se jim i v tomto klání dařilo. Naopak mne a snad i ostatní starosty trápí spousta administrativy, která s tímto výkonem souvisí.“

Jak jste spokojen s kulturním životem v městysi? A na co byste pozval čtenáře právě do Drahan?

„Dá se říci, že o kulturní život v naší obci se starají spolu s obecními složkami i další subjekty. Jsou to například Spolek Holek a také Muzeum Drahanské vrchoviny, které připravuje programy pro všechny generace. Chystáme akce na drahanskou pouť, která se koná o víkendu 20. a 21. června, o měsíc později v sobotu 25. července se na místní střelnici uskuteční Střelecký den se spoustou aktivit.“

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...