Dobré dopoledne, dnes je úterý 5.3.2024
svátek slaví Kazimír,
zítra Miroslav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

37 varhanikMožná málokdo ví, že v chrámu Povýšení svatého Kříže jsou jedny z největších varhan děkanátu Prostějov, které pocházejí z Rakouska, z roku 1894, přímo z Kremže nad Dunajem. A jelikož od té doby uplynula již pořádná porce času, musí historický nástroj projít regenerací...

V roce 1934 byly varhany přestavěny do dnešní podoby, to znamená, že byly vyměněny rejstříky a hrací stůl. Zajímavostí je, že je velice rád navštěvoval také jeden z nejvýznamnějších českých varhaníků prvního pololetí dvacátého století, profesor a pedagog pražské konzervatoře Bedřich Antonín Biedermann.

„Jde o typ romantických varhan, které už bohužel delší dobu neprodělaly výraznější údržbu, proto chátrají a hra na ně je čím dál tím obtížnější,“ posteskl si známý varhaník Ondřej Mucha. Ve farnosti se však podařilo založit konto, na které mohou přispívat jak jednotliví dárci, tak i větší sponzoři. „Dále jsme se dohodli na cyklu benefičních koncertů, které by tyto naše varhany částečně zpropagovaly a výtěžek z těchto koncertů by pak byl použit na jejich opravu a údržbu.“ pokračuje ve vysvětlování Ondřej Mucha.

Zahajovací koncert, který se uskuteční na hodovou neděli, to je 16. září od 16.00 hodin, povede právě Ondřej Mucha společně s divadelním spolkem Historia, další koncerty pak budou následovat postupně až do konce roku. Přijďte se tedy už tuto neděli zaposlouchat do světové varhanní literatury, ale také do zajímavých improvizací duchovních textů, a případně i něco přispět na dobrou věc.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...