- 2. květen 2016
- 10734x
Návštěvníci Městského divadla se ve středu 27. dubna přenesli do první poloviny minulého století. Tento zážitek jim zprostředkovaly Sestry Havelkovy se svým orchestrem. Svým podáním známých jazzových a tanečních „válů“ 20., 30. a počátku 40. let všechny příjemně naladily a přidaly i něco rad ohledně společenského bontonu. Své písně divákům předložily v krásných dobových aranžmá s patřičnou dávkou nostalgie i humoru.
Vokální trio Sestry Havelkovy vzniklo už v roce 1985 na základech předchozího vokálního tria v rámci Originálního pražského synkopického orchestru, kde zpíval i Ondřej Havelka. Tento orchestr byl pokračovatelem velkých amerických orchestrů 20. let dvacátého století. V té době v Americe vznikala i dámská vokální tria – nejznámější byly Boswell Sisters, které, na rozdíl od Sester Havelkových, byly pokrevními sestrami, a právě toto trio je největším vzorem i pro „Sestry“. Díky svému nadšení trio s různými obměnami zpívá dodnes. Vlastní osmičlenný band si Setry Havelkovy založily v roce 1995. V průběhu své dlouhé kariéry odehrály mnoho koncertů v Čechách i zahraničí, vydaly několik desek. V současné době trio vystupuje ve složení Anna Vávrová, Petra Kohoutová, Olga Bímová.
Saxofonista zapomněl noty
Sestry Havelkovy zazpívaly v prostějovském divadle již několikrát, ale středeční koncert byl svým způsobem ojedinělý. Poprvé totiž přijely se svým vlastním orchestrem. Dosud zde vystupovaly pouze s Melody Makers Ondřeje Havelky anebo se zmíněným Originálním pražským synkopickým orchestrem. Hned na úvod koncertu dámy v kloboucích, krásných šatech a rukavičkách vystřihly píseň „Padají hvězdy z nebe“. Přitom hned vznikla vtipná situace, kdy zpívaly „padají hvězdy z nebe“ a několikrát jim přitom spadly noty ze stojánku. Toto vtipně glosovaly tím, že noty běžně nepoužívají, ale koncert je z části improvizovaný, protože jejich hlavní „showstar“, saxofonista a zpěvák Petr Kroutil si skutečně svoje noty zapomněl na koncert přivézt a musí tudíž hrát jen to, co si pamatuje zpaměti. S touto nečekanou situací se však vzápětí rychle vyrovnaly a pomohli jim k tomu pracovníci divadla, kteří pohotově zareagovali a zapůjčili dva kolíčky na prádlo, které neposlušné texty usměrnily.
Módní policie ohodnotila dámy i pány
Během večera zazněly hity jako „Hudba mě volá“, „Bláznivý den“ nebo „Beat me daddy eight to the bar“. Součástí koncertu bylo také trampské okénko, kdy si publikum užilo například známou píseň „Chlapci z Rikatáda“. Sestry Havelkovy také nezapomněly na svoje proslulé vsuvky „módní policie“ podle zásad Gutha-Jarkovského. Doporučily tak dámám, aby nikdy nevycházely z domu bez punčošek, rukaviček a klobouku, a to dokonce ani na balkón. „Pánové potom musí mít vždy klobouk. A důležité je také to, když si hodí nožku přes nožku, aby nebylo vidět lýtko. Takže, pánové, vždycky dlouhé ponožky přidržované apartními podvazečky,“ doporučila s humorem Anna Vávrová přítomným mužům.
„Byl to velmi příjemný koncert. Člověk se tak nostalgicky naladí a přenese do doby, kdy byly dámy vždy krásné a upravené a pánové byli ještě gentlemani. Navíc k tomu ty pěkné písničky…Užila jsem si to,“ ohodnotila svůj kulturní zážitek čtyřiašedesátiletá Věra.