Příjemnou noc, dnes je pátek 19.7.2024
svátek slaví Čeněk,
zítra Ilja
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Členové hudebního souboru Reminiscence Miroslava Srostlíka připomněli prostějovskému publiku staré hanácké písně a při zdejší premiéře představili na půdě  muzea známou hanáckou zpěvohru Jora a Manda. Publikum je odměnilo vydatným potleskem a vyžádalo si hned několik hudebních přídavků.

Hudební vystoupení pěvecké dvojice tvořené „kosteleckou pěnicí“ Svatavou Tylšarovou a folklorním zpěvákem Jiřím Weissem jste si mohli poslechnout první listopadový čtvrtek pod střechou prostějovského muzea v souvislosti s pořádanou Muzejní nocí. Oba interpreti působí již několik let v hudebním souboru Reminiscence a současně tvoří pěveckou dvojici skupiny No Problem (Kostelec n.H.), jejímž repertoárem jsou především spirituály. Interpretovat zhudebněný příběh o Jorovi a Mandě ve staré hanáčtině nebyl pro účinkující dle jejich slov žádný problém. „Zpěv hanáckých písní je pro mě srdcová záležitost. Navíc s maminkou i sestrami jsme doma vždy mluvili ‚po hanácky‘,“ potvrdila plynulou hanáčtinou představitelka Mandy a dodává: „Je pravda, že některé starší hanácké výrazy nejsou srozumitelné ani lidem v mém okolí. Například význam dříve běžně užívaného slova ‚lelek‘ (drdol, spletený cop, pozn. red.) si už jen málokdo dovede odvodit“. Spolu se svým kolegou se ale shodli na tom, že hanáčtina by neměla vymizet z našeho podvědomí, stejně jako tradiční hanácké písně, které mladší generace už téměř  vůbec nezná. A nadšené reakce na vystoupení nejen u prostějovského publika jsou důkazem, že nejde o názor ojedinělý, z čehož měli účinkující velkou radost. Možnost shlédnout vystoupení ve zdejším nářečí jindy než o hodových slavnostech, bylo pro publikum velmi příjemným zpestřením chladného podzimního večera.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...