Dobré odpoledne, dnes je úterý 21.5.2024
svátek slaví Monika,
zítra Emil
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

29 somrDvanáctý ročník mezinárodního festivalu Keltská noc je na spadnutí a kdo jiný by měl zasvěceně pohovořit na toto téma, než samotní organizátoři celé akce Vladimír Vitásek a ‚Starý Viking‘ Tom Somr? Co stálo na počátku festivalu, jak jsou na tom vikingští organizátoři s konzumací medoviny a co si na návštěvníky Keltové, druidi a druidské kněžky pro letošek nachystali? To vše a mnoho dalšího se dozvíte v exkluzivním dvoj-rozhovoru Prostějovského Večerníku, který vám zkrátí to téměř nekonečné čekání na pátek 26. července, kdy to na plumlovském kempu Žralok všechno konečně vypukne!

Jde už o dvanáctý ročník úspěšného mezinárodního hudebního festivalu, vzpomenete si na své začátky? Co stálo na počátku tohoto projektu? Proč právě Keltská noc?

TS: „Ani se mi nechce věřit, že už je to tolik let… Zhruba od poloviny 90. let jsem působil jako hudebník v Dánsku a tam jsem mimo jiné začal hrát v kapelách s irskými muzikanty, například s Tom Donovan Bandem a Comely Grace. Někdy na podzim roku 2001 nás v Dánsku napadlo, že by bylo fajn zahrát si taky na Moravě a tím to všechno začalo.“

VV: „Tom Somr, se kterým jsme dlouholetí kamarádi, mě oslovil někdy na jaře 2002 s přáním zorganizovat dva koncerty s jeho dánskou kapelou Comely Grace. Podařilo se nám tehdy společně uspořádat jeden koncert v Olomouci na ´Pevnůstce´ a druhý na pláži ´U vrbiček´ na plumlovské přehradě, na který byl tehdy přizván jako další účinkující i Tomáš Kočko.“

TS: „Tomáše Kočka jsem si tehdy takzvaně ´vygoogloval´ na internetu, jeho hudba mě velice oslovila a připadala mi jako zajímavé spojení dánského a moravského pojetí keltské hudby. Tomáš Kočko moji nabídku spoluúčinkování přijal, a vzhledem k hudebnímu zaměření dostaly oba koncertní večery oficiální název Keltská noc. Velký ohlas, který tyto dva koncerty vyvolaly, mi vnuknul myšlenku v tomto projektu pokračovat a tak vzniknul festival, který se dnes řadí mezi nejlepší svého druhu v ČR. Tehdy jsem samozřejmě neměl vůbec tušení, jaké obrovské množství práce mě čeká a nikdy  bych to nemohl zvládnout bez několika kolegů, kteří se ke mně od roku 2003 přidali. Název festivalu Keltská noc jsme zachovali, protože náš festival se vždy zaměřoval výhradně na prezentaci irské hudby a tance, starých keltských řemesel, bojových umění a spirituality.“

Podle internetového odkazu na stránkách Keltské noci si zájemci mohou sami vyzkoušet přípravu hned několika druhů medovin. Zkoušeli jste vy sami někdy přípravu tohoto pradávného nápoje? A co jiné pochutiny typické v době Keltů a Vikingů?

TS: „Medovina ke Keltům i Vikingům vždycky patřila a Keltská noc má od roku 2003 svého dvorního medovináře Roberta, který uspokojuje tímto skvělým mokem chuťové pohárky nejen všech návštěvníků Keltské noci, ale mnohdy hojně i své vlastní a několikrát již prožil závěr festivalu v horizontální poloze za svým stánkem a opojen snil o keltské bohyni Brighid, která je nejen krásná a vznešená, ale také bohyní léčitelů, básníků a inspirace (smích)“.

VV: „Já jako abstinent to nemohu sám odborně posoudit a tak, i když se letos možná Tomem, o kterém je známo, že je nadšeným konzumentem tohoto moku, nechám přemluvit k malé ochutnávce, tak její výrobu jistě nechám odborníkům. Tady bych na ´Starého Vikinga´  prozradil, že kromě keltské medoviny je také velkým obdivovatelem moravské slivovice, kterou se svým tatínkem na moravském Slovácku každoročně pálí a jejich rodina je spjata i s pěstováním a výrobou moravského vína. Sám jsem se účastnil několika akcí, které Tom organizoval pro své irské a dánské přátele v moravském sklípku, a o tom by se dala jistě napsat kniha (smích)“.

V uplynulých letech jsme mohli zaznamenat spor vedený o ochrannou známku názvu Keltská noc. Můžete ve zkratce přiblížit čtenářům, o co šlo a jak spor dopadl?

VV: „Ano, vznikl spor o název Keltská noc, který vyvolali organizátoři jiného festivalu v Čechách téhož jména, i když oni se jako festival na keltskou kulturu vlastně vůbec nezaměřují a prezentují komerční hudbu z oblasti rocku a ska. Po velmi bouřlivém začátku sporu, kdy protistrana v roce 2010 ve snaze odstranit plumlovský festival z moravské kulturní scény tehdy, velmi neférově a hrubě oslovila jeho partnery výhružnými dopisy, čímž ročník Keltské noci 2010 dosti poškodila. Tomáš Somr mě v té době, ve snaze zachránit naši Keltskou noc, oslovil s žádostí o pomoc v této věci. Protože Tomáše znám již asi osmadvacet let a vím, že ve všem, co dělá, je dobrý úmysl, rozhodl jsem se do tohoto sporu vstoupit a pomoci. Oslovil jsem Patentovou advokátní kancelář, která náš festival v tomto sporu zastupuje a ta předložila příslušným úřadům přesně doloženou historii našeho festivalu, jeho keltské zaměření a samozřejmě také dokumentaci Občanského sdružení Keltská noc o.s. Výsledkem je, že náš festival má právo používat název Keltská noc stejně jako protistrana, grafický vizuál naší keltské noci je evidentně odlišný od vizuálu druhého festivalu. V době registrace ochranných známek protistrany v roce 2009 měl plumlovský festival za sebou již sedmiletou historii, přesto se ale na oficiální a konečný verdikt ÚPV bohužel ještě stále čeká.“

Na co se tedy mohou návštěvníci letošního ročníku Keltské noci těšit?

TS: „Kromě hvězdných stálic Keltské noci, jimiž jsou bezesporu irští SLIOTAR, ale také třeba Tomáš Kočko a jeho Orchestr, skupina Bran a mnoho dalších, máme letos v programu pět novinek. Je to irský písničkář J.EOIN, který v minulosti vystupoval se slavnými irskými Clanad, dále skupina Clamortis, Curlies, Cheers a skupina Goblin, se kterou vystoupí i Pepa Janíček, dřívější člen undergroundové skupiny Plastic People a o němž málokdo ví, že hraje skvěle irskou hudbu. Po dvou letech opět přijede i výborná dánská skupina TRADISH. Kromě hudby se na Keltské noci bude samozřejmě tančit irský tanec, v sobotu proběhne i jeho výuka, návštěvníci se mohou těšit na různé ohňové show, budou k vidění keltští kováři, stará keltská řemesla a ukázky bojových technik. Zajímavé budou jistě spiritualistické přednášky Eriky Bábkové a keltského druida Lunwera. Pro děti návštěvníků máme na sobotu kromě angličtiny pro děti v režii prostějovské pobočky školy Helen Doron přichystánu i akci Poníci pro děti, kdy se děti mohou v průběhu celého odpoledne povozit za odborného dozoru na ponících ze stáje ve Velké Bystřici u Olomouce.“

Na který ročník vzpomínáte rád a na který naopak nerad a proč?

TS: „Vzpomínám rád na všechny ročníky Keltské noci, protože je mým dítětem a atmosféra každého z ročníků byla úžasná. Chci za to poděkovat všem účinkujícím i skvělému publiku. Tomáš Kočko v jednom z rozhovorů o Keltské noci řekl, že si našeho festivalu velice váží, protože je dělán srdcem a já udělám vše proto, aby takový zůstal i do budoucna. Větru a dešti se Keltové nesnaží poručit. Rozmary počasí patří k životu, a i když osobně miluji modrou oblohu a sluníčko, naučil jsem se respektovat mocnou sílu přírody a tak i na ročníky, kdy jsme byli promoklí na kost, vzpomínám s láskou a věřím, že nám keltští bohové zůstanou letos nakloněni!“

Kterou hudební skupinu nebo zpěváka byste rádi ukořistili pro některý z nadcházejících ročníků festivalu?

VV: „Těchto přání máme několik, ale nechceme momentálně uvádět žádná jména. Tom Somr je v jednání s několika manažery světových umělců, bohužel je to zatím zcela mimo finanční možnosti našeho festivalu.“

TS: „Honoráře umělců, s jejichž manažery jednám, se pohybují od 20.000 eur směrem nahoru. Nicméně to nevzdáváme a doufáme, že se nám v budoucnu podaří pozvat i někoho z těch nejvyšších světových příček. Samozřejmě se bude vždy jednat o hudbu vycházející z keltských kořenů.“

Na mezinárodním festivalu Keltská noc si zřejmě každý najde to své, komu je ale festival primárně určen?

TS: „Na Keltskou noc tímto zveme všechny lidi bez rozdílů věku, mladé i staré, všechny, kteří přijdou na Keltskou noc s otevřeným srdcem i myslí, s plánem odpočinout si od běžného shonu moderní doby, pobavit se a prožít příjemný víkend plný irské hudby, tance, keltských tradic, spirituality a také dobrého jídla a pití.“

VV: „Vstupné jsme nechali na loňské, myslím, že rozumné výši tak, aby Keltská noc byla dostupná všem, a přesto vstupné dokázalo pokrýt alespoň část nákladů spojených s organizací festivalu.“

TS: „Závěrem bych chtěl velmi poděkovat Prostějovskému a Olomouckému Večerníku za prostor, který nám dali, všem dřívějším i součastným partnerům Keltské noci za jejich vstřícnou spolupráci, skvělým účinkujícím a v neposlední míře i návštěvníkům, kteří nám zakoupením vstupenky vyjadřují podporu a respekt k naší práci.“

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...