Dobré ráno, dnes je úterý 25.6.2024
svátek slaví Ivan,
zítra Adriana
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Těžkou ránou jsou stále nová a nová vládní nařízení pro muzea a galerie. Všechny musely pozastavit činnost. Kromě nejistoty, kdy se zase znovu otevřou, pak musí řešit i to, že řada výstav doznala zahájení krátce před spuštěním koronavirové stopky. Lidem tak hrozí, že přijdou o zajímavé expozice. Příkladem může být třeba Muzeum a Galerie v Prostějově, krátce před uzavřením v jeho prostorách zahájili výstavu mapující pokračovatele malíře pravěké přírody Zdeňka Buriana.


„Momentálně nevíme, co a kdy bude. Na tuto výstavu a výstavu díla Jaroslava France ale navazuje časově největší letošní výstava, a sice Nálada prostých časů, impresionismus. A ta měla být ve všech čtyřech sálech,“ posteskla si ředitelka muzea Soňa Provazová.
Hrozí tak, že dvě pěkné výstavy – jedna od malíře ze Žešova, druhá od pěti umělců oceňujících pravěk – skončí pomalu dříve, než začaly. V případě pravěku neproběhla kvůli stupňujícím se opatřením ani vernisáž. „Jsme v kontaktu s panem Modlitbou a panem Francem, s prodloužením z jejich strany by neměl být problém. Odložení výstavy o impresionismu, která by měla začít v prosinci, by však nebylo šťastné. Kolegové nyní pracují aspoň na on-line formě výstav,“ ujistila Provazová.
S problémy se ale potýkají i jinde. Třeba v Konici také čekají, kdy se situace uklidní. „Výstavu Ondřeje Nágla jsme chtěli posunout do dvaadvacátého listopadu. Osobně ale pochybuji, že to klapne. Prosincová plánovaná výstava by pak byla posunuta, jednu už jsme bohužel museli vypustit. Je těžké něco plánovat, když se situace co dva dny mění,“ poznamenala za konický zámek vedoucí turistického informačního centra Lucie Krejčí.
Regionální muzeum v Dobromilicích naopak hlásí, že mělo vlastně štěstí v neštěstí. Ohlašovanou výstavu o sopkách zapůjčenou z prostějovského muzea totiž stihlo uspořádat. „Měli jsme zde pak mít také výstavu kostěných zvířat, která se posune na jaro nebo na léto. Příští rok plánujeme ještě Přírodu Drahanské vrchoviny. Naopak výstava věnovaná sopkám zkrácená nebyla, skončila jedenáctého října těsně před uzavřením,“ vzpomněla možná poslední kosuek letošního roku pracovnice muzea Denisa Zatloukalová. (sob)

 

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...