Příjemnou noc, dnes je úterý 23.7.2024
svátek slaví Libor,
zítra Kristýna
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Obvykle bývají někteří lidé mrzutí, když musí pracovat. Nyní se naplno ukazuje, že jsou mnohem více frustrovaní, pokud nemohou. Tato situace dělící v době koronavirové lidi nejen u nás, ale po celém světě, je dobře patrná na příkladu plumlovského zámku. Zatímco průvodci a organizátoři akcí se potýkají s vynucenou pauzou, stavební dělníci navzdory všemu jedou dál.

 

Přestože plumlovský zámek je stejně jako ostatní památky a kulturní instituce pro veřejnost uzavřen, stále se na něm něco děje. Již v září se zde rozběhly stavební práce. Jejich cílem je vypořádání se s vlhkostí hradní bašty postavené v roce 1718. „Bylo provedeno odstranění podkladních vrstev dlažby na terase, chystá se položení nové ‚skladby‘. Odstraněny budou rovněž omítky a instalace elektroosmózy,“ nastínila plumlovská starostka Gabriela Jančíková. Práce jsou rozděleny na dvě etapy, první se týká druhého podlaží, příští rok by se dělníci měli přesunout níže. „V závislosti na počasí a dalších okolnostech počítáme s ukončením první etapy letos v listopadu,“ upřesnila Jančíková.
Celkové náklady na realizaci projektu byly stanoveny na zhruba 3,5 milionu korun bez DPH. Aktuální stavební práce jsou součástí celkových oprav dominanty města Plumlova. Už před čtyřmi roky byl dokončen projekt na celkovou opravu fasády včetně restaurátorských prací na sloupech a obnovy štuků. Počítá se v něm i s výměnou oken a úpravami nádvoří zámku.
Odhadované náklady na jeho realizaci byly před lety vyčísleny na 95 milionů korun. Takovou částku si však vlastník památky, jímž je město Plumlov, není schopno investovat ze svého rozpočtu. Musí se tak spoléhat na dotace. I proto město požádalo o zapsání zámku do seznamu Národních kulturních památek. V tomto ohledu se však ani po třech letech nic neposunulo. „Příslušná komise, která by o tom měla jednat, se stále nesešla. Domnívám se, že se vzhledem k aktuální situaci jen tak nesejde,“ zauvažovala plumlovská starostka.
Na zámku a jeho nádvoří se tradičně konala celá řada akcí. Nyní je vše jinak. „Po Halloweenu jsme museli zrušit i Hubertské slavnosti. Nejbližší možnou akcí jsou tak Vánoce na zámku chystané na polovinu prosince. Zda se uskuteční, však není v tuto chvíli vůbec jisté,“ řekl Večerníku přímo na jinak uzavřeném zámku pokladní a průvodce Jiří Trunda.

 

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...