Dobrý večer, dnes je úterý 6.6.2023
svátek slaví Norbert,
zítra Iveta a Slavoj
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Něco nového, neokoukaného. A hlavně povedeného. Takového hodnocení se dočkala čtveřice umělců a jejich dílo v Konici. Zdejší zámecká galerie jejich tvorbu představila ve všech sálech. A bylo se na co koukat: velkou část tvořily sochy, často byli motivem lidé.

Jindy ale krajina. Nechyběly ani loutky či figurky vypadající jako pekelníci. Ty mohly zdánlivě odkazovat na název výstavy, ten ale klamal. „Pampeklec vznikl zkřížením dvou slov: pampeliška a koniklec,“ prozradila totiž přítomným Lucie Krejčí, která páteční vernisáž zahajovala. Nechyběl u toho ani PROSTĚJOVSKÝ Večerník.

Na úvod páteční vernisáže výstavy Krejčí ocenila, že dorazilo hodně lidí navzdory krásnému počasí venku. „Mohli jste být na koupališti a dalo by se to i pochopit. O to víc mě těší, že vás přišlo tolik,“ sdělila publiku. Pak už ale začala představovat jednotlivé umělce. Nejdéle se zastavila u Petra Eichlera, který nyní působí v Olomouci. „Profesionálním výtvarníkem je od roku 1992. Jeho díla našla cestu do mnoha evropských zemí, ale objel také všechny kontinenty. Výtvarné soutěže se zúčastnil jen jednou a získal hned třikrát první cenu. Došel ale k závěru, že soutěžit ve výtvarném umění je nesmysl, proto se už dalších soutěží nezúčastnil,“ řekla Lucie Krejčí s úsměvem. Naopak třeba Jaroslav Koděra působí dosud jako amatérský řezbář, i když je členem českých i pražských betlémářů.
V zahájení, při němž si střihli klavírní skladby Jan a František Hájkovi, zmínil Eichler také vznik Pampeklece. „Je to šestnáctá výstava, vznikla v roce 2012 na hradě Hauenstein u Karlových Varů, na sympoziu. Byl takový deštivý den, a tak vznikla myšlenka, toho dne jsme to vymysleli a ještě ten rok jsme měli výstavu,“ uvedl. Zdůraznil, že spolek nesleduje žádný směr. „Je to volné uskupení, nikoho neomezujeme, nikoho nesměrujeme nebo necpeme. Každý dělá sám za sebe. Tak vznikají ty nejhezčí věci. Ať si to roste samo,“ dodal. A tak byly k vidění sochy jako Děvčátko s ptáčkem či dílko Smál se, až se za břicho popadal. Celkově pak výstava působila živým, příjemným, různorodým dojmem.
„Slyšela jsem o tom, že je to něco zvláštního, rozhodla jsem se tedy přijít,“ svěřila se Večerníku jedna z návštěvnic Božena Slouková. „Chodím na vernisáže, zajímám se o kulturu. A tohle tady ještě nebylo. Je to pěkné, myslím si, že je to pro Konici přínos, je třeba mít zde takové akce,“ pochválila organizátory i umělce.
Výstavu uměleckých řemesel výtvarného zastoupení Pampeklec můžete vidět na konickém zámku do 4. září.

 

 

 

 

 

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...