Dobré dopoledne, dnes je sobota 28.5.2022
svátek slaví Vilém,
zítra Maxmilián a Maxim
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Krásy barokních staveb ve spojení s židovskou kulturou a náboženstvím. Obojí mohou nyní obdivovat návštěvníci muzejních expozic v prostějovském Špalíčku. Ve čtvrtek se v jeho prostorách uskutečnila vernisáž výstavy s názvem Barokní synagogy v českých zemích. Návštěvník pak mohl až žasnout, kolik zajímavých a nádherných staveb se v Čechách a na Moravě nachází.


Výstava navíc byla věnována i stavbám prostějovským, přestože nebyly postavené v barokním slohu. „Rozhodli jsme se výstavu doplnit a seznámit širokou veřejnost s historií nebarokních prostějovských synagog a vybraných rabínů. Tato expozice pokračuje v zadních sálech,“ uvedl Filip Gregor, kurátor výstavy.

 

Tu zahájila ředitelka muzea Soňa Provazová četbou z knihy Maud Michal Beerové Co oheň nespálil. Prostějovská rodačka židovského původu se v ní vracela právě k židovským uličkám, v jejichž torzu se nyní nachází výstavní sály muzea. Následně Luděk Štipl ze spolku Respekt a tolerance prozradil příběh několika exponátů, které výstavu o synagogách doplnily. Třeba ke svitku Tóry nalezené v roce 1957 politickým vězněm ve věznici Mírov. „Po poradě s ostatními vězni se pan Janků rozhodl, že Tóru uschová zpět na stejné místo a vyzvedne, až nastane vhodná doba. Když po roce 1989 skutečně vhodná doba nastala, a podařilo se dokonce získat povolení ředitele věznice, přišel pan Janků v doprovodu novinářů, jenže Tóra už na půdě vězení nebyla,“ uvedl Štipl. Nakonec se naštěstí našla a tak je mezi exponáty současné prostějovské výstavy.
Smutné svědectví však vydávaly hlavně synagogy. Řada jich kvůli nacistickému režimu v protektorátu mezi lety 1939 a 1945 nepřežila. Jiné to štěstí měly. Výstava si dala za úkol přitom zmapovat osudy obou kategorií. „Osobně si myslím, že se výstava podařila. A co se týká panelů s informacemi a zajímavostmi o prostějovských synagogách, věřím, že neskončí ve skladu, ale najdou další využití,“ uvedla Jana Gáborová za spolek Hanácký Jeruzalém jednoho z pořadatelů výstavy. „Špalíček je úžasný a tahle výstava sem naprosto sedí,“ dodala Gáborová. Spokojeností se pak netajila ani ředitelka muzea. Už jen proto, že pro velký ohlas se ani všichni lidé do sálu s vernisáží nevešli. „Mile mě překvapila návštěva, která byla velká. Jsem ráda, že toto téma táhne, mám z úspěchu radost,“ zhodnotila výstavu, která se ve Špalíčku bude konat do 27. září.

Total Comments

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...