Dobré odpoledne, dnes je pátek 3.12.2021
svátek slaví Svatoslav,
zítra Barbora
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE:  Na první pohled by to mohlo vypadat jako troufalost. Vernisáž výstavy velkých černobílých fotografií nahých žen se v pátek 3. července konala v kapli zámku v Tovačově. Znesvěcení svatého místa? Ale kdeže! V celoživotní tvorbě prostějovského fotografa Karla Nováka (84) totiž najdete čistotu, svobodu i klid, které jsou podstatou každého pravého náboženství.

 

Lidstvo nevyhyne, dokud ženy zůstanou krásné. A že jsou skutečně půvabné jedině tehdy, pokud zůstávají samy sebou, dokazuje celou svojí tvorbou prostějovský fotograf Karel Novák.

 Výsledky jeho 45 let trvající snahy po zachycení krásy, která snad spasí svět, jsou aktuálně k vidění na zámku v Tovačově. Zatímco úplné zahájení výstavy proběhlo ve zdejší kapli, fotografie zachycující ženské křivky jsou k vidění v přilehlých barokních prostorách. „Karel Novák byl vždy tam, kde se někdo svléká. A je zcela lhostejno, zda člověk v tu chvíli odhaluje svoji duši či tělo,“ vystihl kurátor výstavy Miroslav Švancara, který se s autorem zná dlouhých šedesát let. Oba totiž mimo jiné ve stejný rok maturovali na Vyšší střední lesnické škole v Hranicích na Moravě, cesty obou pak následně určoval bytostný vztah k výtvarnému umění.
Vystavené snímky jsou dokladem Novákova neobyčejného citu pro samotné základy fotografického řemesla, kterým vždy budou důraz na kompozici, úhel pohledu i práce se světlem. Všechny jsou kultivované, některé mají až mystický nádech, z jiných naopak čiší lidská vitalita, radost a chuť do života. „Mám tu tři fotografie, které bych nikdy neprodal. Je to série tří snímků stejné ženy, jejíž obrysy jsou zalité světlem, momentka stydlivé dívky krátce poté, co se svlékla a konečně obraz ukřižovaného Krista na pozadí zasněžených lesů,“ vypíchl samotný autor, jehož příprava ohlédnutí za celoživotní tvorbou stála vzhledem k jeho věku velké množství fyzických a psychických sil. „Skončil jsem na kapačkách, ale nemohl jsem si pomoci. Ono to také může být moje výstava poslední,“ připustil Novák, který nejen fotografickému umění zasvětil skutečně celý svůj život. Ostatně mimo mnoha výstav v ČR představil svá díla také v Mexiku, na Kubě, v Brazílii, Ekvádoru a mnoha dalších často exotických končinách. Jeho kniha Karel Novák: Přirozeně byla po zásluze vyhodnocena jako jedna z nejkrásnějších knih v kategorii publikací o výtvarném umění. Výstavu Karla Nováka lze na zámku v Tovačově obdivovat až do 31. října.

 

 

 

Total Comments

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...