Příjemnou noc, dnes je pátek 19.7.2024
svátek slaví Čeněk,
zítra Ilja
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Jedna výstava, dva autoři – dva zcela odlišné pohledy na svět a rozdílná díla. Taková je nová sbírka obrazů, která je nově k vidění v Kulturním klubu Duha. Svá díla v něm představují výtvarníci Lucie Jindrák Skřivánková a Martin Salajka. Oba umělci pocházejí z Moravy, ale rovněž působí v Praze. „Pro výtvarníky je to snad jediné místo k realizaci v České republice,“ vysvětlil během vernisáže Salajka.

 

On a jeho kolegyně představili každý svůj svět. Zatímco Salajka tentokrát skoro až šokoval pestrými barvami znázorňující chameleony, Lucie Jindrák Skřivánková se vydala do vesmíru. „Udělala jsem cyklus obrazů, který je temný kvůli tomu, že jsem experimentovala s japonským indigem. To je přírodní barvivo, které tam má dlouhou tradici. Díky tomu vznikly abstraktní věci malované indigem v kombinaci se zlatem,“ uvedla umělkyně, která přitom obvykle využívá ve velkém jiné než temné barvy. Martin Salajka to má přitom naopak. „U těch chameleonů jsem zjistil, že barvu mám rád. Takže jsem ji začal používat, někdy možná přehnaně. Zde jsou to různé změti, pohledy do těch terárií,“ řekl k výstavě, kterou označil za odlehčenou.
Oba zároveň během vernisáže prozradili, co je inspirovalo. Například pro Skřivánkovou to byl vědecký pokrok a jeho zdánlivě neexistující hranice. Věnovala se například pásmům družic Elona Muska a etické otázce, zda si člověk může vše podmanit a jestli je to správné. Martin Salajka se zase ve své tvorbě často vydává do přírody. „Rybařina je pro mě zdroj představivosti, představovat si můžeme, co je pod tou hladinou. Hraje zde imaginace, strach z toho, že je člověk u vody v noci sám. Chameleoni jsou pro mě důležitý cyklus, který změnil můj náhled na tvorbu,“ vyjádřil se Salajka. Díla obou umělců přišly ocenit asi dvě desítky lidí. „Líbí se mi ta barevná část i to temno, pojetí vesmíru. Ale možná spíš ten vesmír, kdybych měla volit. Je mi bližší spíše abstraktní tvorba,“ okomentovala výstavu, která je ve dvou sálech Duhy k vidění do 15. srpna, Marcela Macíková.

 

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...