
- 6. červenec 2020
- 682x

Jedna výstava, dva autoři – dva zcela odlišné pohledy na svět a rozdílná díla. Taková je nová sbírka obrazů, která je nově k vidění v Kulturním klubu Duha. Svá díla v něm představují výtvarníci Lucie Jindrák Skřivánková a Martin Salajka. Oba umělci pocházejí z Moravy, ale rovněž působí v Praze. „Pro výtvarníky je to snad jediné místo k realizaci v České republice,“ vysvětlil během vernisáže Salajka.
On a jeho kolegyně představili každý svůj svět. Zatímco Salajka tentokrát skoro až šokoval pestrými barvami znázorňující chameleony, Lucie Jindrák Skřivánková se vydala do vesmíru. „Udělala jsem cyklus obrazů, který je temný kvůli tomu, že jsem experimentovala s japonským indigem. To je přírodní barvivo, které tam má dlouhou tradici. Díky tomu vznikly abstraktní věci malované indigem v kombinaci se zlatem,“ uvedla umělkyně, která přitom obvykle využívá ve velkém jiné než temné barvy. Martin Salajka to má přitom naopak. „U těch chameleonů jsem zjistil, že barvu mám rád. Takže jsem ji začal používat, někdy možná přehnaně. Zde jsou to různé změti, pohledy do těch terárií,“ řekl k výstavě, kterou označil za odlehčenou.
Oba zároveň během vernisáže prozradili, co je inspirovalo. Například pro Skřivánkovou to byl vědecký pokrok a jeho zdánlivě neexistující hranice. Věnovala se například pásmům družic Elona Muska a etické otázce, zda si člověk může vše podmanit a jestli je to správné. Martin Salajka se zase ve své tvorbě často vydává do přírody. „Rybařina je pro mě zdroj představivosti, představovat si můžeme, co je pod tou hladinou. Hraje zde imaginace, strach z toho, že je člověk u vody v noci sám. Chameleoni jsou pro mě důležitý cyklus, který změnil můj náhled na tvorbu,“ vyjádřil se Salajka. Díla obou umělců přišly ocenit asi dvě desítky lidí. „Líbí se mi ta barevná část i to temno, pojetí vesmíru. Ale možná spíš ten vesmír, kdybych měla volit. Je mi bližší spíše abstraktní tvorba,“ okomentovala výstavu, která je ve dvou sálech Duhy k vidění do 15. srpna, Marcela Macíková.