Dobré ráno, dnes je sobota 10.6.2023
svátek slaví Gita,
zítra Bruno
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

„Denně řešíme chůzi po cyklostezkách či jízdu po chodníku,“ láteří Jan Nagy

2012 15_chodciV Prostějově začíná houstnout síť cyklostezek a naopak přibývají nové či opravené chodníky. Přesto se cyklisté a chodci na „svoji“ komunikaci nevlezou a denně mezi sebou válčí. Oproti daným předpisům se pěší občané, a dokonce kolikrát i maminky s kočárky, pletou cyklistům pod kola. A naopak, cyklisté si někdy hrají na kaskadéry a z chodníků i chodců si tak dělají malou slalomovou dráhu!

 „Cyklostezka je ze zákona určena pouze a výhradně pro cyklisty a bruslaře na kolečkových bruslích. Chodec může cyklostezku jen přejít, nemůže se po ní pohybovat jako po chodníku. A přecházet ji musí jen co nejkratším způsobem a dbát zvýšené opatrnosti, aby tady neohrozil projíždějícího cyklistu,“ řekl na úvod Jan Nagy, velitel Městské policie v Prostějově. Strážníci jsou často svědky největších kolizí a následných rozepří mezi chodci a cyklisty ve Školní ulici a také na Skálově náměstí. „V těchto lokalitách jde opravdu o extrém. Chodci ve Školní ulici využívají cyklostezku jako chodník, přestože ten je přesně na opačné straně ulice. Strážníci často přistihují na cyklostezce i maminky s kočárky a cyklisty, jak kolem nich projíždějí jako po slalomové dráze. A to víte, že podobné střety nezůstávají bez odezvy. V poslední době často dochází ke vzájemnému slovnímu napadání. V takových případech někdy postupujeme formou napomenutí, občas padne nějaká pokuta. Jak ale vidíme, tento problém narůstá a chodci se neustále pletou cyklistům do cesty. Chápu, po nových cyklostezkách se dobře chodí, ale pěší tady skutečně nemají co dělat. Jak v prevenci, tak i v represi budeme muset zřejmě přitvrdit,“ dodal velitel prostějovských strážníků.

Jenomže stejný problém funguje i přesně opačným způsobem. Není výjimkou vidět cyklistu nejrůznějšího věku, jak jede po chodníku a chodci před ním nestačí uskakovat. „Přesně tak, to je zase opačný extrém. Faktem je, že cyklista je ze zákona povinnen použít cyklistickou stezku tam, kde je zřízena. Pokud v dané ulici není, musí cyklista použít silnici. Chodník v žádném případě. Pokud ano, dopouští se tím přestupku, a pokud bude přistižen při jízdě po chodníku, hrozí mu pokuta až do výše dvou tisíc korun. Na dodržování těchto pravidel se snažíme dohlížet co nejčastěji, ale bohužel nemůžeme být všude,“ uvedl Jan Nagy.

Ročně vyřeší Městská policie v Prostějově zhruba tisíc přestupků cyklistů i chodců. A tento počet bude zřejmě přibývat, neboť ani chodci, ani cyklisté si bohužel zřejmě nedají říct a jedni druhým budou brát „jejich“ komunikace. Nebo že by jedni jak druzí konečně dostali rozum?  

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...