Dobré ráno, dnes je středa 19.6.2024
svátek slaví Leoš,
zítra Květa
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Šéf prostějovské „dopravky“ exkluzivně pro Večerník: „Policisté dělali jen svoji práci...“

2012 16 nehoda policajtiVe čtvrtek 12. dubna přijeli do Prostějova inspektoři z Generální inspekce bezpečnostních sborů v Praze, aby byli přítomni vyšetřovacímu pokusu dopravní nehody, která se stala 28. března v podvečerních hodinách ve Vrahovicích. Jak je notoricky známo, havarovala zde policejní Octavia, jejíž posádka honila rychle jedoucího motorkáře. Rekonstrukce však musela být odložena z důvodu počasí. Lilo jako z konve, což neodpovídalo podmínkám při samotné havárii.   


„V době dopravní nehody dne 28. března bylo jasno a slunečno, tudíž celá událost nemohla být nyní věrně simulována. Proto jsme se rozhodli vyšetřovací pokus odložit na dobu, kdy budou stejné podmínky,“ potvrdila Večerníku Radka Sandorová, tisková mluvčí GIBS v Praze. Průběh vyšetřování však odmítla komentovat. „Nezlobte se, ale případ je na začátku vyšetřování, prověřují ho znalci z oboru dopravy, tudíž nelze v tuto chvíli nic konkrétního říct,“ dodala mluvčí generální inspekce.

Večerník se minulý týden dozvěděl a následně nám bylo potvrzeno, proč si vyšetřování havárie policistů, kteří nejdříve nabourali na křižovatce ulic Vrahovická a Zátiší do vozidla Renault a pak sami narazili do stromu, převzala inspekce. Jak jsme již v minulém čísle uvedli, prostějovské kriminálce odňalo případ Krajské státní zastupitelství v Brně. „Ano, bylo to naše rozhodnutí. Důvodem byla snaha nepodjatě prověřit, zda ze strany policistů pronásledujících motorkáře nedošlo k něčemu, co by naplňovalo skutkovou podstatu trestného činu,“ sdělil Večerníku JUDr. Hynek Olma, krajský státní zástupce.

Svých podřízených, kteří se v onu osudnou středu v podvečer vydali stíhat motorkáře, jenž ve Vrahovické ulici překročil povolenou rychlost, se zastal Vítězslav Matyáš, vedoucí Dopravního inspektorátu Policie ČR v Prostějově. S díky jsme kvitovali jeho souhlas s rozhovorem, byť nám na začátku jasně řekl, že přímo k případu dopravní nehody se vyjadřovat nemůže... Přesto jeho slova občas ke konkrétní události sklouzla. Nás nejdříve zajímalo, zda je obecně vhodné, aby policisté v hustém městském provozu pronásledovali pachatele přestupku.

„Policista má podle zákona o policii řešit jakékoliv jednání, které směřuje k porušení zákona jakéhokoliv druhu. Hovoříme-li o té nešťastné nehodě, policisté zdokumentovali pachatele přestupku a následně se rozhodli tak, jak se rozhodli. Žádné detaily z vyšetřování nehody nemám, takže se nemohu konkrétně vyjádřit. Předpokládám ale, že generální inspekce do celé záležitosti vnese jasno. Podle mého názoru ale policisté postupovali naprosto v souladu se zákonem. Jestli možnost pronásledování rychle jedoucího motorkáře vyhodnotili správně, to ukáže vyšetřování. Určitě ale nemohli nechat bez povšimnutí jednání onoho přestupce. Dělali prostě svoji práci,“ uvedl Večerníku exkluzivně Vítězslav Matyáš.

Také on přiznal, že vnímá širokou diskuzi občanů, zda jeho policisté jednali správně či nikoliv. Dá se odhadnout, že reakce Prostějovanů na toto téma jsou, lidově řečeno, padesát na padesát. „Každý má jistě právo vyjádřit svůj názor. Diskuze v novinách i na internetu samozřejmě čtu. Z některých je mi smutno, ale na druhé straně jsem rád za ty reakce, kde lidé jasně říkají, že policie by za každých okolností měla jednat tak, aby slušný občan viděl, že má zastání. Nemůžeme přece po Prostějově nechat jezdit piráty silnic a porušovat pravidla silničního provozu,“ dodal Vítězslav Matyáš.

Prostějovský dopravní inspektorát je nyní oslaben o dva příslušníky dopravní policie. Řidič havarované Octavie je na zdravotní dovolené, jeho spolujezdec je ve vážném stavu v nemocnici. Minulý týden byl z Fakultní nemocnice v Olomouci převezen do Ostravy ke speciální léčbě. Zároveň naše dopravní policie přišla o speciální vozidlo vybavené radarem na měření rychlosti. „Ta se bude v Prostějově měřit i nadále, přijali jsme různá opatření. Zaprvé jsme požádali městskou policii o součinnost, pomáhat nám bude i Vojenská policie v Olomouci. Dohled nad silničním provozem tak bude pokračovat v neztenčené míře. Co je však stejně důležité, lépe řečeno důležitější, je uzdravení těžce zraněného policisty. Prostřednictvím vašich novin mu na dálku držím palce, stejně jako všichni členové Policie ČR. Věřím, že se brzy vrátí do našich řad a bude plnohodnotným policistou. Stejně jako byl doposud,“ uzavřel toto téma Vítězslav Matyáš, vedoucí Dopravního inspektorátu Policie ČR v Prostějově.  

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...