Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 20.6.2024
svátek slaví Květa,
zítra Alois
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

29 sletFOTOGALERIE Do Prahy jsme přijeli v noci za dramatických okolností. Silná bouře a padající stromy zkomplikovaly provoz na hlavní trati. Stejně dramatická překvapení provázela celý slet, který se konal v Synot Tip Aréně v Praze Vršovicích. Z Prostějovské župy se ho zúčastnilo 265 cvičenců. 

Večerní program 5. července zahajovali senioři a seniorky z TJ Prostějov I, Prostějov II Kralic na Hané a Kostelce na Hané se skladbou „Jen pro ten dnešní den“. Doufáme, že jste se na nás na ČT4 dívali! Pro cvičení je použita hudba ze starých českých filmů a tudíž měla být navozena idyla třicátých let. Počasí nám však připravilo neobyčejnou komplikaci, když se spustila průtrž mračen a strašilo nás také hromobití přímo nad stadionem. Kdepak idyla! Adrenalin! Ale, zkusili jste valčík na mokré trávě? Klouže to jako na parketu! Odpoledne druhého dne zase pálilo slunce, ale na to jsme my sokolové už zvyklí, včetně jednadevadesátiletého bratra Přidala, který bez problémů absolvoval i zkoušky. Díky jemu jsme naráželi na kameramany z České televize málem i ve sprchách.

Derniéru na XV. Všesokolském sletu měla skladba „Kontrasty“. Byla napsána pro 14. Světovou gymnaestrádu ve švýcarském Lausanne, která se konala v létě 2011.

V Lausanne ji cvičili sokolové z TJ Kralice na Hané, Dobromilice, Němčice nad Hanou a Vrchoslavice a na XV všesokolský slet se přidala TJ Prostějov I. „Kontrasty“ mají nápaditou choreografii a změny obrazců na ploše. Inu, sokolská tradice! Skladba je společná pro ženy a muže. Ženy mají červenobílé šaty a cvičí s jemnou bílou šálou. Muži mají na bílé polokošili stylizovanou kravatu. Filmová hudba v úpravě byla zvolena tak, aby diváky rychle chytla. A to se v Praze dokonale podařilo! „Kontrasty“ byly vyvrcholením prvního programu a televize zabrala v detailu i naši župní náčelnici Zuzanu!

Tradičně cvičili i muži z TJ Přemyslovice, Vřesovice, Kralice na Hané a Němčice nad Hanou, tentokrát jako „Chlapáci III“. Pamatujeme si „Chlapáky“ z předchozích sletů, proto jsme se i na tyto nové těšili. Cvičení bylo parádní, s vloženou emotivní pasáží, která byla vzpomínkou na historický slet v roce 1938. Jsme rádi, že se mezi námi ještě vyskytuje dost pořádných mužských, z nichž řada zvládne přebíhat ještě do dalších skladeb. Prostě si navlečou dvě až tři trička na sebe a jsou všude.

„Česká suita“ na hudbu Antonína Dvořáka přivedla na plochu tolik žen, že zaplnily téměř všechny značky. Nacvičovat na symfonickou hudbu je vždy obtížné, ale ukázalo se, že naše ženy jsou muzikální, vydrží vysoké tempo na promáčené trávě i v odpoledním horku a dokážou nám připravit sokolský zážitek s velkým Z. Ty nejlepší dokázaly přeběhnout i z předcházející skladby rodičů s dětmi a bleskově se převléci. Tyto situace vyvolaly úsměv skrz slzy. Zkrátka naše ženy jsou báječné!

V těchto čtyřech skladbách cvičili z naší Prostějovské župy dospělí včetně těch v seniorském věku. Přejděme tedy k tomu nejlepšímu, k našemu mládí, k naší naději.

Dorostenky a ženy z TJ Prostějov I, Přemyslovic a Vřesovic vystoupily se skladbou „Nebe nad hlavou“ na hudbu Petra Jandy a Olympiku. Cvičí se dvěma typy švihadel. Děvčata mají bílé úbory s modrým lemováním. Skladba je v rychlém tempu a proto se na ni daly jen ty trénované s nejlepší kondicí. Župní vedoucí je Katka, která je ta nejtrénovanější a také nejhezčí. Děvčatům je třeba složit hlubokou poklonu. Víte, co to je ostrý aerobik s akrobatickými prvky při 35 stupních ve stínu? „Nebe nad hlavou bylo“ závěrem a vyvrcholením XV. Všesokolského sletu. Ve skladbě „Jonatán“ cvičily naše mladší žákyně z TJ Prostějov I, Přemyslovic a Kralic na Hané. Ano, Jonatán je onen proslulý pes, který provázel Macha a Šebestovou. V látkové podobě cvičil i s našimi cvičenkami. Měly i zajímavé náčiní – bílé látkové kužílky. Velké rozkládací klíny v modré a žluté barvě posloužily k akrobacii. To tu ještě nebylo! Originální nářadí jsme pozorovali při nácviku, ale ve velkém teprve pořádně vyniklo. A našim děvčátkům to neobyčejně slušelo. Cvičily v obou programech, tedy i 5. července na mokré trávě, protože během řazení dokonale promokly i s Věrnou gardou. Ostatní skladby už měly štěstí. Dlouho se bude vypravovat o tom, jak si děvčata v noci prala cvičky.

Prostějovská župa dala na XV. Všesokolský slet dohromady sedm skladeb. Tou poslední je „Dávej, ber“ pro starší žactvo, které vystoupilo v obou programech. Kluci cvičili s létajícími talíři, které se ve večerním osvětlení nádherně třpytily a za bouřlivého počasí přispěly k dramatickému zážitku. Děvčata měla veliké žluté stuhy a cvičení tak bylo velmi efektní.

Naprosto unikátní byl nástup. Cvičenci z TJ Dobromilice a Přemyslovice byli totiž připraveni v prvních řadách tribun a na plochu vtrhli jako vítr!

XV. Všesokolský slet je už minulostí. Starosta Prostějovské župy při návratu z Prahy obešel v noci všechny vagony a osobně stiskl ruku každému cvičenci s díky za dobrou reprezentaci. Zbývá poděkovat cvičitelům a vedoucím nácviku ve všech skladbách, kteří pracují dobrovolně a bez nároku na odměnu. Zdar Všesokolskému sletu 2018!

Napsala: Zuzana Zikmundová, župní náčelnice Sokolské župy Prostějovské


  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...