Dobré ráno, dnes je sobota 15.6.2024
svátek slaví Vít,
zítra Zbyněk
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram
29 nahonCo se to stalo s mlýnským náhonem? Potok, z jehož vody kdysi „žilo“ koupaliště v Koupelkách, vysychá a jeho nadmíru zabahněné dno páchne na míle daleko. Lidé procházející okolo, se s odporem odvracejí a kapesníky si zakrývají nos. Navíc se při obnažených březích objevují v plné „kráse“ léty nahromaděné černé skládky. Co s tím?


Magistrát města Prostějova už vytváří projekt, podle kterého by na nyní volném travnatém prostranství vedle potoka ve Šmeralově ulici měla už brzy vzniknout velká vodní plocha. Takový druhý prostějovský rybník...

„Dnes tento prostor využívají pejskaři, ale za pár let by tady mohla určitá vodnívzniknout. Rádi bychom k tomu využili vody z mlýnského náhonu. Samozřejmě vím, že nyní, kdy je vypuštěná Plumlovská přehrada, by to byl nesmysl. Skutečně musíme pár let počkat,“ uvedl Miroslav Pišťák, primátor statutárního města Prostějov.

Pojďme ale do přítomnosti. Zjistili jsme, že mlýnský náhon ve Šmeralově ulici je vyschlý a v bahně na jeho dně se „ukrývá“ nehorázný nepořádek. Konkrétně jde o místo mezi drozdovickým rybníkem a starým mlýnem. „Tato situace se již řeší. Celá lokalita mlýnského náhonu se postupně odklízí a čistí. Připravujeme také následné odbahnění náhonu hlavně v místech, kde dochází při menší průtočnosti k jeho zanášení,“ sdělila Večerníku Ivana Hemerková, náměstkyně primátora města, která je zodpovědná za životní prostředí v Prostějově. Proč je mlýnský náhon na některých místech vyschlý, je nabíledni. „V současnosti je nízký stav vody, k vysychání náhonu v horkých letních měsících prostě dochází. Kromě toho si také musíme uvědomit, že plumlovská přehrada je vypuštěná. Množství vody, které teče do mlýnského náhonu, tedy nelze regulovat. To vše hraje svoji roli a má vliv na současný stav náhonu,“ uvádí důvody Ivana Hemerková.

V místech okolo Kolářových sadů ještě nějaká voda v mlýnském náhonu je, ale jde o stojatou vodu, která navíc neskutečně zapáchá. „Voda není stojatá, jen má v této době velmi malý průtok a zmíněný zápach způsobují tlející nánosy,“ opravuje nás náměstkyně primátora. 

Okolo koryta mlýnského náhonu se navíc objevuje čím dál častěji nepořádek, který sem odhazují nesvědomití občané. „Tato problematika nás nesmírně trápí. Takzvané ´černé skládky´ nechává magistrát průběžně odklízet. Nepořádek nevzniká sám od sebe, je důsledkem chování jedinců a bohužel se pravidelně opakuje. Pokud se mezi námi budou vyskytovat lidé, kteří dělají nepořádek a odhazují odpadky i kolem zrekonstruovaného parku, budeme se muset podobnými neřestmi zabývat pořád,“ zaláteřila si na závěr Ivana Hemerková.
  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...