Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 20.6.2024
svátek slaví Květa,
zítra Alois
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

kejda2Smradlavá kejda zaplavila řeku v Olšanech

KATASTROFA! Z nádrže Zemědělského družstva v Senici na Hané uniklo přes 400 kubíků smradlavé kejdy do říčky Blaty. Nejvíce jsou ohroženi lidé v Olšanech u Prostějova, kteří mají strach o pitnou vodu. Rybáři společně s hasiči vylovují metráky uhynulých ryb. Na místě stále zasahují hasiči, kejdu z řeky, která je znečištěna na patnácti kilometrech toku, vyvážejí na pole mimo obytné zóny.

 

Únik tekutého statkového hnojiva složeného z výkalů zvířat a zbytků krmiv má na svědomí úhyn několika druhů ryb včetně chráněné střevle potoční i dalších živočichů. „Puká mi srdce, když vidím ty leklé kapry, štiky a candáty. Toto se nemělo stát,“ hořekoval Václav Zelníček, hospodář Českého rybářského svazu v Olomouci. „Společně s hasiči a celým krizovým štábem děláme všechno pro to, abychom zmírnili následky ekologické havárie,“ uvedl včera večer pro Českou televizi starosta Olšan u Prostějova Milan Elfmark. Lidé z této obce mají strach, že kejda pronikne i do jejich studní. „Samozřejmě, že máme obavy, aby nebyla znečištěna pitná voda,“ láteřil o víkendu muž z Olšan. Odborníci však veřejnost uklidňují. „Kejda obsahuje amoniak, který je škodlivý vodním živočichům a rostlinám. Nepředpokládáme, že by se toto hnojivo dostalo do studní a byli by tak ohroženi lidé,“ uvedla Petra Čehovská z odboru životního prostředí prostějovského magistrátu.

Celou situaci bude Večerník i nadále monitorovat. Případem se podle našich informací zabývá už i policie, přestože ta k ekologické havárii nevydala ještě žádné oficiální stanovisko.

 

 

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...