Dobrý večer, dnes je úterý 21.5.2024
svátek slaví Monika,
zítra Emil
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

26 primar_ldnZní to hodně drsně a nepříjemně, ale vše k tomu bohužel spěje. Čím dál víc lidí bude umírat přímo na ulici! Pokud jim nepomůže rodina, tak na samé dno mohou propadnout i skrze poměrně hustou síť nejrůznějších sociálních služeb. Právě to odhaluje nejen případ muže, který koncem května zemřel v Kostelecké ulici, ale možná i „našeho“ bezdomovce a alkoholika Jiřího Paráka.

„Co s panem Parákem bude, až ho propustíme? Přiznávám se, že sám nevím... Podobných případů jako je on, jsme tu letos měli asi dvanáct. Žádný z nich asi neskončí dobře,“ krčí rameny Michal Hleb, primář Léčebny dlouhodobě nemocných prostějovské nemocnice, kde je, jak Večerník informoval již v minulém vydání, Jiří Parák v tuto chvíli hospitalizován. „Nebude trvat dlouho, kdy budeme muset pana Paráka propustit. Nemocnice prostě nemůže dlouhodobě nahrazovat sociální služby a fungovat jako odkladiště lidí, s nimiž si nikdo neví rady,“ upozornil Michal Hleb, který se bojí, že pan Parák asi nejspíše opět skončí na ulici. A to i přesto, že po velkém přesvědčování nakonec přece jen podepsal souhlas s umístěním do domova důchodců.

„Průměrná doba na přijetí do domova důchodců je v Prostějově třičtvrtě roku. V domech s pečovatelskou službou je ještě delší,“ vysvětlil Hleb, který předpokládá, že kvůli chronickým problémům s alkoholem Jiřího Paráka do žádného z těchto zařízení stejně nepřijmou. „Pro podobné lidi v Olomouckém kraji fungují dvě zařízení se speciálním režimem. Jenže tam je čekací doba na umístění nepoměrně delší,” nastínil chmurnou budoucnost „našeho“ bezdomovce Michal Hleb. Ten má s podobnými lidmi bohaté zkušenosti. „Jen od začátku roku jich tu u nás bylo asi dvanáct. Osobně jsem znal i muže, který nedávno zemřel v Kostelecké ulici. I on, stejně jako pan Parák, dával toulavému životu na ulici přednost před vším ostatním. A to se mu nakonec stalo osudným,“ nechal se slyšet primář LDN Prostějov, který zná Jiřího Paráka už delší dobu.

„Podobní lidé prostě nejsou schopni přizpůsobit se jakémukoliv řádu a spíše využívají soucitu ostatních. Za svůj osud si tak ve velké míře mohou sami,“ vyjádřil se na jeho adresu. Budoucnost nemohoucích bezdomovců, kteří žijí na ulici, je tedy velice bezútěšná. „Iniciativa města v takových případech obvykle vyzní zcela do prázdna. Před sto lety by tito lidé našli azyl v klášteru Milosrdných bratří. Ale v dnešní době je to opravdu neřešitelný problém. Někdo, kdo by se pana Paráka ujal a zároveň byl schopen tolerovat jeho chování, se bude hodně těžko hledat,“ prorokuje Hleb.

A obdobných případů je však v naší společnosti stále více. Ještě výrazněji pak roste počet starých a bezmocných lidí. „Pokud se tento problém nebude řešit, je to skutečně časovaná bomba,“ zdůraznil na závěr Michal Hleb.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...