Příjemnou noc, dnes je úterý 23.7.2024
svátek slaví Libor,
zítra Kristýna
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Do školního roku 2021/2022 půjde prostějovské Reálné gymnázium a základní škola ve Studentské ulici s novým názvem. Od příštího září by mělo nést jméno rodáka, vědce a vynálezce Otto Wichterleho! Změna už je nyní prakticky jistá. Po gymnáziu Jiřího Wolkera nebo Základní škole Jana Železného tak půjde o další pojmenování po význačné osobnosti českého společenského života. „Je to rozumné, protože která škola tady v okolí je více zaměřená na přírodní vědy než naše gymnázium?“ pokládá řečnickou otázku ředitel školy Rostislav Halaš.


Návrh pochází od prostějovské ODS. „Škola je zaměřením spíše technická a matematická. Pojmenování se tak přímo nabízí,“ souhlasí náměstkyně pro kulturu Milada Sokolová. A vysvětluje, proč tento návrh na zvěčnění zdejšího rodáka a mimo jiné vynálezce kontaktních čoček, prosazovala. „Přišlo nám to rozumnější než vytvářet sochy nebo busty. Pojmenování vzdává čest škole i panu Wichterlemu. A jsme moc rádi, že jeho rodina s tímto krokem rovněž souhlasila.“
Pozitivně ostatně vyzněl i postoj ze strany gymnázia a základní školy. „Uvítal jsem to já, kantoři, školská rada a také zástupci rodičů byli pro,“ ujišťuje v soulad všech ředitel školy. Podobně jako tomu bylo třeba při navrhované změně názvu Hlaváčkova náměstí v minulosti (která se však nakonec nekonala), i v případě změny názvu školy musí ředitel a jeho tým počítat s administrativními problémy – tedy se změnou razítek, hlavičkového papíru, nahlásit příslušným úřadům směnu názvu. Přesto je přístup k novému názvu, který bude znít Reálné gymnázium a základní škola Otto Wichterleho pozitivní. „Název máme posvěcený i od Ústavu pro jazyk český,“ usmál se Halaš.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...