Dobrý večer, dnes je úterý 18.6.2024
svátek slaví Milan,
zítra Leoš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Hotovo, hlásí prostějovský magistrát. Podle aktuálních informací je současná podoba nového parku v Okružní ulici na konci. A to dokonce pár dnů před původním termínem. Prostor je po necelých pěti letech od založení nového parčíku na okraji biokoridoru Hloučela dalším zeleným počinem města. Nyní už zbývá jediné, parku chybí název. O jeho podobě mají občané možnost hlasovat v anketě vyhlášené prostějovským magistrátem.
Nedávno dokončený zbrusu nový park vedle jižního kvadrantu v Okružní ulici má být brzy slavnostně otevřen. Má to ovšem jeden háček. Park dosud nenese žádné jméno, o kterém by podle mínění radních měli rozhodnout prostějovští občané. Ti mohou hlasovat v magistrátní anketě a vybírat ze šesti možností nebo uvést svůj vlastní návrh. Konšelé vybrali šestici osobností a rodáků z Prostějova, podle kterých by měl nový park získat svůj název.
Radní se tedy během uplynulého týdne shodli na vyhlášení ankety, z níž vzejde pojmenování nového parku v Okružní ulici. „Anketa poběží na internetových stránkách města v elektronické podobě a také v tištěné podobě v Prostějovských radničních listech. Pro pojmenování parku navrhujeme jména z významných prostějovských rodáků, po nichž není dosud pojmenováno ani náměstí, ani ulice, případně škola,“ uvedl primátor František Jura (ANO 2011) a doplnil, že ve spolupráci s kronikářkou města Hanou Bartkovou byla vytipována pro pojmenování nového parku šestice osobností. „Anketa bude také obsahovat i prostor pro vyjádření jiného návrhu pojmenování parku,“ ujistil Jura.
Park v Okružní ulici by neměl být zdaleka posledním krokem ke zlepšení životního prostředí i úrovně života ve městě, někteří komunální politici trvale hovoří o zeleném prstenci okolo Prostějova. Další nově založený park by měl být dokonce blíže centru. „Výhledově se uvažuje o parku v areálu bývalých jezdeckých kasáren,“ potvrdila Jana Gáborová, referentka vnějších vztahů prostějovského magistrátu. (mik, sob)


MOŽNOSTI PRO NÁZEV NOVÉHO PARKU V PROSTĚJOVĚ

* Havránkovy sady
František Havránek, městský zahradník, zasadil se o vybudování skleníkové zimní zahrady v Brněnské ulici, byl autorem projektu na úpravu nově založených Kolářových sadů a botanické zahrady, člen kuratoria botanické zahrady a zakládající člen prostějovského Okrašlovacího spolku.
* Winterovy sady
Bruno Winter, mecenáš, továrník, čestný občan města Prostějova. Zakladatel sladovnické tradice v Prostějově, jím založená sladovna funguje dodnes; zakladatel továrny na výrobu knoflíků v Prostějově Kornolit. Prostějovskému muzeu věnoval svoji cennou sbírku hodin. V roce 2018 mu bylo uděleno Zastupitelstvem města Prostějova čestné občanství.
* Brecherovy sady
Gideon Brecher, lékař, vědec, lidumil, spisovatel. Od roku 1831 až do své smrti působil Gideon Brecher jako lékař. Jeho pacienti oceňovali jeho vlídnost, dobrosrdečnost a obětavost. Za svou práci v době epidemie cholery za prusko-rakouské války v roce 1866 obdržel písemné poděkování prostějovského městského zastupitelstva. V roce 1869 založil ve svém nadačním domě v ulici Sádky číslo 2 starobinec a chorobinec. Fungoval ještě ve 20. a 30. letech 20. století a průměrně zde žilo 12 až 14 občanů.
* Ševčíkovy sady
Václav Ševčík, nestor prostějovských fotografů, byl především vyhlášeným a vyhledávaným portrétistou, rád však fotil i prostějovskou architekturu. Svým objektivem zvěčnil spoustu objektů, které již neexistují. Na výzvu dr. Kühndla nafotil krátce před vypuknutím 2. světové války významné prostějovské stavby, muzejní exponáty a výtvarná díla a zabezpečil tak jejich dokumentaci před případným zničením a poškozením.
* Součkovy sady
Vladimír Souček, stavitel, ochránce přírody, amatérský geolog, spolupracovník okresního vlastivědného muzea, byl konstruktérem a realizátorem řady inženýrských a průmyslových staveb, především konstruktér mostů přes Moravu a její přítoky. Od roku 1956 byl okresním konzervátorem Státní památkové péče a ochrany přírody. Zasloužil se o záchranu a rozšíření přírodních rezervací na Prostějovsku, při muzeu založil přírodovědný kroužek, vytvořil nové geologické a paleontologické expozice (například čelechovický devon, Velký Kosíř, Dolní Vinohrádky). Věnoval se také průzkumu a statickému zajištění některých památek (například plumlovský zámek). Též aktivní hudebník, amatérský herec ve spolku Tyl, sbíral obrazy a grafiku. Jeho zásluhy byly připomenuty po jeho úmrtí (v roce 1969) vydáním zvláštního čísla muzejního zpravodaje v podobě sborníku (In memoriam Ing. Vladimíra Součka, Zprávy Vlastivědného muzea v Prostějově, 8. ročník, 1970).
* Mládkovy sady
Jan Mládek, zahradník, živnostenský, sokolský a komunální činitel, vedoucí zahradnictví v Brněnské ulici. Aktivní člen Sokola II Prostějov a pozdější starosta, byl členem Živnostenské strany. Za tuto stranu byl v letech 1919–1923 zastupitelem a radním Prostějova, měl na starost hospodářský a později stavební referát. Jako funkcionář Sokola byl v roce 1940 zatčen a spolu s dalšími funkcionáři deportován do koncentračního tábora v Dachau. Byl popraven 15. 3. 1942 v Osvětimi. Jeho jméno je uvedeno na pamětních deskách ve vestibulu sokolovny na Skálově náměstí a v budově radnice.

 

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...