Dobré poledne, dnes je úterý 5.3.2024
svátek slaví Kazimír,
zítra Miroslav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Od úterní noci minulého týdne měli hasiči a Povodí Moravy plné ruce práce se škodami, které napáchaly vylévající se toky Romže i Hloučela. Museli řešit vytopené sklepy, instalaci pytlů s pískem a popadané stromy. Nejvíce velká voda zasáhla Vrahovice, Olšany u Prostějova a Konici. Ve čtvrtek se toky zklidnily a nechaly obyvatele vydechnout.

Podle tiskové mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje byla situace nejhorší okolo Konice a Olšan u Prostějova. „Na Prostějovsku jsme v souvislosti s povodněmi zasahovali od úterní noci do čtvrtečního odpoledne třicetkrát. Vyjížděli jsme především do Konice a Olšan u Prostějova,“ informovala Lucie Balážová. Šlo především o vyklízení sklepů a zanesená stavidla. „V Konici a okolí jsme čerpali sklepy, v Olšanech jsme řešili stavidla zanášená naplaveninami. V Rozstání jsme pak instalovali pytle s pískem jako protipovodňové hrazení. V Čuníně jsme čistili koryto potoka od naplavenin,“ shrnula hasičské práce jejich tisková mluvčí. „V terénu jsme od úterní noci a během celého středečního dne pomáhaly desítky profesionálních i dobrovolných hasičů,“ dodala. Tyto dodávky si podle tiskové mluvčí objednávaly především starostové, kteří je následně poskytovaly ohroženým obyvatelům.
K celé situaci se vyjádřil náměstek prostějovského primátora. „Nejhorší situace byla ve středu, kdy byl na Romži ve Stražisku vyhlášen 3. povodňový stupeň. Na jejím břehu ve Vrahovicích došlo k jejímu lokálnímu vylití v zátopové zóně za železniční tratí u viaduktu směr Držovice,“ informoval Jiří Rozehnal. Kvůli snížení hladiny u soutoku Romže a Hloučely u Vrahovic ve středu Povodí Moravy upouštělo vodu z přehrady. „Byla upouštěna voda tempem 4,5 metru krychlového za sekundu. Nedošlo tedy k zatopení okolo soutoku řek. V přehradě je však stále dostatečná rezerva, byť byl ve středu během dne přítok vyšší než odtok,“ doplnil náměstek.
Mluvčí hasičů Balážová nepovažovala situaci v regionu za vážnou. „Prostějovsko se dá popsat jako velmi klidné,“ srovnávala situaci s ostatními okresy. Jinde mají hasiči daleko více práce. „Od středečního rána jsme zasahovali převážně na Přerovsku. Během dne se situace začala horšit i na ostatních tocích v kraji. Vyjížděli jsme poté hlavně na Jesenicko a Olomoucko, kde začalo přibývat výjezdů hlavně v odpoledních hodinách,“ prozradila Lucie Balážová.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...