Dobré poledne, dnes je pátek 23.2.2024
svátek slaví Svatopluk,
zítra Matěj
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Tak dlouho se chodí na víno, až přijdete o práci! O dermatoložce Lee Útratové kolovaly po Prostějově hodně divoké historky. Málokdo chápal, jak je možné, že tato původně vzdělaná a profesně zdatná žena, kterou však zničily její dlouhodobé problémy s alkoholem, může stále vykonávat práci lékařky se zaměřením na kožní choroby a estetickou medicínu.

Pochybnosti se ještě zvýšily po incidentu z loňského listopadu, kdy policejní hlídka přivolaná jejím přítelem zjistila, že je ve své prostějovské ordinaci v Demelově ulici pod vlivem alkoholu. Její pacientka na ni následně podala trestní oznámení, neboť po rutinním zákroku se jí na rtech objevily boule, kvůli nimž se nemohla ani napít. Prostějovský soud uplynulý čtvrtek 15. října o celé věci rozhodl.

Tehdy třiatřicetiletá žena pracující jako letuška loni v listopadu vyhledala odbornou lékařku, neboť si chtěla nechat zvětšit rty. Místo toho si však z ordinace odnesla bolestivý otok. Dle obžaloby lékařčinou neopatrností došlo k nerovnoměrné aplikaci látky výplně do rtů. Během nepodařeného zákroku měla lékařka nejen zlomit jehlu, ale také spotřebovat více materiálu. V důsledku toho se dohodnutá cena za zákrok zvýšila. Pacientka proto odešla vybrat další hotovost. Když se nějaký čas nevracela, oznámil přítel nervózní lékařky celou věc na policii. Během přítomnosti složek se však pacientka na místo vrátila i s penězi. Při provádění šetření se policistům nezdál lékařčin stav a provedli u ní dechové zkoušky. Těmi změřili hodnoty 1,78 a 1,62 promile alkoholu v dechu.

Poškozená musela na devět zákroků

U Okresního soudu v Prostějově se lékařka hájila zejména tím, že pacientka od ní odcházela naprosto spokojená, jediným problémem bylo, že neměla dostatek peněz. „Po příjezdu policistů obrátila o sto osmdesát stupňů. Myslím, že to bylo kvůli tomu, že se dozvěděla o mé minulosti, a to ji ovlivnilo,“ uvažovala Lea Útratová, která sama podala na svoji pacientku trestní oznámení pro podvod. Ten však policisté během vyšetřování nezjistili.
Naopak poškozené rty ošklivě a bolestivě natekly a znecitlivěly. Letuška z Prostějova zaměstnaná v mezinárodních aeroliniích na nich měla boule, kvůli nimž se nemohla ani pořádně napít. Hned druhý den tak musela vyhledat odbornou pomoc. Z přiložené zdravotnické dokumentace pak vyplývalo, že si nic z toho určitě nevymyslela. Naopak musela podstoupit celkem devět nákladných zákroků, a to v Praze a v Dubaji, jejichž prostřednictvím došlo k postupnému odsátí látky aplikované obžalovanou Leou Útratovou.

Dohnala ji opilecká minulost

Obžalovaná byla v minulosti už třikrát odsouzena v souvislosti s nedovoleným požíváním alkoholu. Ostatně o jejích dlouhodobých problémech s alkoholem se hovořilo zcela veřejně. Dle informací Večerníku musela paní doktorka v minulosti mimo jiné v rámci mimosoudního vyrovnání jiné ze svých pacientek vyplatit 60 000 korun. Vše vyvrcholilo letos v červenci, kdy byla objevena v jednom z prostějovských bytů, jak hodně nahlas vydává prapodivné zvuky. Ty upoutaly pozornost sousedů, kteří zavolali policisty, jenž u ní na místě zjistili silnou intoxikaci alkoholem.
Co se týče alkoholu v případě obžaloby, tak lékařka od počátku tvrdila, že se jej napila až po zákroku. Jednat se mělo o 0,2 litru vína a pila prý z rozrušení, že se pacientka nevrátila. „Nedovolila bych si nikdy pod vlivem alkoholu ošetřit pacienta. Kdyby na mně navíc kdokoliv pozoroval vliv alkoholu, mohl by zákrok odmítnout,“ tvrdila obžalovaná.

Tři roky bez lékařské praxe

To jí však soud neuvěřil. Učinil tak na základě svědectví znalce, podle něhož naměřené množství alkoholu nepochybně nemohlo pocházet ze dvou deci vína. „Ze závěru znaleckého posudku naopak vyplynulo, že lékařka musela pít již před zákrokem a už v době jeho provádění měla v krvi minimálně jedno promile alkoholu,“ zdůvodnila soudkyně Adéla Pluskalová, která obžalovanou za trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky s následkem ublížení na zdraví potrestala desetiměsíční „podmínkou“. Zároveň pak lékařce uložila peněžitý trest 40 000 korun a povinnost uhradit poškozené minimálně 50 734 korun. „Tato částka zahrnuje náklady na lékařské zákroky a dopravu, které byly nezbytné, aby si mohla nechat ze rtů odstranit aplikovanou látku,“ objasnila Pluskalová s tím, že další nároky poškozené by měl řešit civilní soud. Nejcitelnější však pro obžalovanou bude určitě tříletý zákaz vykonávání odborné praxe!
Rozsudek dosud není pravomocný, obě procesní strany si ponechaly lhůty pro možnost odvolání.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...