Dobré ráno, dnes je pondělí 17.6.2024
svátek slaví Adolf,
zítra Milan
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Česká republika, země lidí třídících. I takový přídomek si zasloužíme, v Evropě patříme v tomhle směru k premiantům. Přesto jsou místa, kde se třídí ještě více a lépe než jinde. Patří k nim například Plumlov, který letos vyhrál ocenění v podobě keramické popelnice za ochotu svých obyvatel třídit. K předání ocenění došlo minulý měsíc, a přestože ocenění a jeho předání dělí čtyři měsíce, radost z něj nevyprchala.

„Jsme za něj samozřejmě rádi. Je to celé o ochotě lidí snažících se třídit. Je to u nás vysoké procento,“ uvedla starostka Plumlova Gabriela Jančíková. Město získalo prvenství mezi městy v Olomouckém kraji v kategorii dva až patnáct tisíc obyvatel.
Plumlov se navíc snaží lidi přimět, aby s tříděním nepřestávali. Nebo s ním naopak začali. „Snažíme se zdůrazňovat ochranu přírody, smysluplnost tohoto počínání. A také všem třídícím nabízíme určitou slevu. Ocenění jsme pak dosáhli tím, že lidi pochopili smysl a objevili v tom jednoduchost. Město jim nabídlo k vyzvednutí popelnice na tříděný odpad, sami si tak hodně z něj vytřídí a nemusí chodit na sběrné místo,“ vysvětlila Gabriela Jančíková. Město se tímto snaží zajistit dostupnost třídicích nádob pro všechny.
Do budoucna má navíc velké plány. „Aktuálně se u nás dá třídit papír, plasty nebo sklo. Zároveň však také bioodpad a na některých místech kovy. Zatím nedáváme možnost třídit oleje, pouze ve sběrném dvoře. I tohle bychom však časem chtěli změnit,“ vyjádřila se Gabriela Jančíková.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...