Dobré odpoledne, dnes je čtvrtek 18.4.2024
svátek slaví Valérie,
zítra Rostislav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Ani vydatné deště letošního roku to nezachránily! Prostějov se znovu potýká s problémem usychajících stromů. Tentokrát se jedná konkrétně o listnáče v Palackého ulici a našince také hodně mrzí skutečnost, že je již z poloviny uhynulý také památný strom mezi lázněmi a sokolovnou v Blahoslavově ulici. Zatímco prvně jmenovaný hodlá magistrát pokácet, památný jírovec se bude snažit zachránit a částečně tak eliminovat tento veřejný STÍN MINULOSTI.


Stromy vysázené podél silnice a u základní školy v Palackého ulici jsou ve špatném stavu již delší dobu. „Jejich kontrolu provádí odborná arboristická firma a na základě jejího posudku jsou stromy ošetřovány. Dřeviny se nacházejí v těsné blízkosti frekventované komunikace, která je v zimním období intenzivně chemicky ošetřována, což stromům neprospívá. Aktuálně tak správce zeleně zabezpečí do 31. října ořezání suchých větví, načež dřeviny budou posouzeny a s největší pravděpodobností bude podána žádost na odbor životního prostředí o kácení,“ potvrdila situaci v Palackého ulici Alexandra Klímková, vedoucí odboru správy a údržby majetku města prostějovského magistrátu. Co bude dál? „Po prověření podzemního vedení všech inženýrských sítí zvážíme případnou dosadbu uličního stromořadí,“ nastínila Klimková.
Daleko více ale Prostějovany mrzí fakt, že výrazně hyne také památný jírovec mezi lázněmi a sokolovnou v Blahoslavově ulici. „Trpěl nešetrným uložením stavebního materiálu u kmene stromu při nedávné rekonstrukci objektu. Po deštích pak došlo k prosáknutí ke kořenům a strom začíná usychat,“ upozornila radní Libuše Mišovicová z Prostějova. Jasně tak pojmenovala skutečnost, která kromě sucha mohla mít vliv na postupné hynutí památného jírovce. To ostatně potvrzuje i vedoucí odboru správy majetku. „Nešetrné uložení stavebního materiálu u kmene památného stromu jírovec maďal rostoucího za budovou sokolovny bylo předáno k řešení odboru životního prostředí, který je kompetentní tuto situaci řešit. Vlastník pozemku zastoupený odborem správy a údržby majetku města na základě zjištění dřevokazné houby v prostoru kořenového systému a u báze kmene objednal aktuální posouzení zdravotního stavu památného stromu, které proběhlo v červnu tohoto roku. Odborná firma provedla kontrolu zdravotního stavu stromu a doporučila provést detailní revize již instalované vazby s využitím lezecké techniky, bezpečnostní řez, lokální redukce z důvodu stabilizace a přístrojový test stromu. Jakmile bude proveden přístrojový test stromu, rozhodne odborná firma o jeho dalším případném ošetření,“ popsala opatření Alexandra Klímková z prostějovského magistrátu. Zda se ale památný jírovec s nádhernými kaštany podaří celkově zachránit, to zůstává ve hvězdách.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...