- 11. červen 2012
- 2449x

„Pohledávky z nájmu za uživateli bytů činí k poslednímu dubnu letošního roku přesně 9 249 699 korun,“ prozradil Večerníku Jiří Pospíšil, první náměstek primátora statutárního města Prostějov. Dá se vůbec zamezit tomu, aby nájemníci neprohlubovali dlužné částky a platili nájemné včas? „V minulosti jsme zavedli systém smluv na dobu určitou jednoho roku. Pokud si nájemníci neplní své povinnosti, pak s nimi není smlouva obnovena a musí byt opustit,“ uvedl Pospíšil.
Otázkou je, zda je to skutečně mocná zbraň v rukou města. Existuje totiž mnohem účinnější. Podle slov Marie Hájkové z Domovní správy probíhá v našem městě ročně až deset soudních vystěhování z městských bytů. „Ano, to je cesta, jak se s neplatiči a těmi, kteří se odmítají vystěhovat, vypořádat. I když musím říci, že bych si představoval zjednodušení v tom, že pokud někdo porušuje daná pravidla, pak musí byt po uplynutí doby určité ihned opustit. Ve většině případů doba určitá doběhne, nájemník užívá byt dál a my musíme soudně řešit vystěhování. Takový systém zatím u nás ve společnosti funguje, byť jej nepovažuji za zcela optimální. Řídil bych se pravidlem neplatíš, neplníš si povinnosti, narušuješ sousedské vztahy - pak nebydlíš a musíš byt okamžitě opustit,“ volí tvrdá slova Jiří Pospíšil.
Pro podrobné informace si Večerník zašel i na Domovní správu. A ředitel Vladimír Průša taktéž konstatoval, že situace s dlužným nájemným z městských bytů je skutečně vážná. „Tento problém je a bude vždycky. Nejvíce narůstají dluhy od lidí, se kterými vedeme soudní spor o dlužné nájemné a kteří v bytě bydlí dál. V těchto případech musí soud nejprve rozhodnout o vystěhování a pak také o zaplacení dluhu. To se děje také prostřednictvím soukromých exekutorů, kterých využíváme. Ani při vymáhání pohledávek ovšem nejsou stoprocentně úspěšní, odhaduji to tak padesát na padesát,“ pronesl Vladimír Průša a přidal pár čísel. „Dnes činí každoměsíční nárůst dluhů za nájemné sedmdesát tisíc korun a evidovány máme zhruba tři stovky dlužníků. Radnice disponuje bezmála dvanácti sty byty a lidí, kteří dluží Domovní správě více než dvacet tisíc korun, je asi stovka. Bohužel, soudní spory s nájemníky se táhnou hodně dlouho, někdy i čtyři roky,“ doplnil první muž Domovní správy v Prostějově, která městské byty spravuje.
Otázkou zůstává, zda si město nájemníky vybírá správně. Tento problém je však hodně diskutabilní. „My ale máme snahu dopředu odhadnout, zda nájemní smlouvu podepisujeme s problémovým člověkem či nikoliv. Musíme si ale uvědomit, že město nabízí své byty právě lidem, kteří mají sociální problémy. Spousta z nich je ale slušných a platí nájem včas,“ podotkl na závěr Vladimír Průša.