Dobré ráno, dnes je pondělí 17.6.2024
svátek slaví Adolf,
zítra Milan
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram
parlament penizeKdyby byl prostějovský magistrát soukromým majitelem domů, už dávno by přišel na buben! Pronájem městských bytů totiž není pro radnici rozhodně žádným velkým byznysem... Počet neplatičů nájemného je čím dál větší a celkový dluh rovněž stále roste. Zatímco vloni touto dobou dosahoval bezmála sedmi milionů, v současnosti je „sekyra“ zaseknuta ve dveřích magistrátu ještě hlouběji!
 

„Pohledávky z nájmu za uživateli bytů činí k poslednímu dubnu letošního roku přesně 9 249 699 korun,“ prozradil Večerníku Jiří Pospíšil, první náměstek primátora statutárního města Prostějov. Dá se vůbec zamezit tomu, aby nájemníci neprohlubovali dlužné částky a platili nájemné včas? „V minulosti jsme zavedli systém smluv na dobu určitou jednoho roku. Pokud si nájemníci neplní své povinnosti, pak s nimi není smlouva obnovena a musí byt opustit,“ uvedl Pospíšil.

Otázkou je, zda je to skutečně mocná zbraň v rukou města. Existuje totiž mnohem účinnější. Podle slov Marie Hájkové z Domovní správy probíhá v našem městě ročně až deset soudních vystěhování z městských bytů. „Ano, to je cesta, jak se s neplatiči a těmi, kteří se odmítají vystěhovat, vypořádat. I když musím říci, že bych si představoval zjednodušení v tom, že pokud někdo porušuje daná pravidla, pak musí byt po uplynutí doby určité ihned opustit. Ve většině případů doba určitá doběhne, nájemník užívá byt dál a my musíme soudně řešit vystěhování. Takový systém zatím u nás ve společnosti funguje, byť jej nepovažuji za zcela optimální. Řídil bych se pravidlem neplatíš, neplníš si povinnosti, narušuješ sousedské vztahy - pak nebydlíš a musíš byt okamžitě opustit,“ volí tvrdá slova Jiří Pospíšil.

Pro podrobné informace si Večerník zašel i na Domovní správu. A ředitel Vladimír Průša taktéž konstatoval, že situace s dlužným nájemným z městských bytů je skutečně vážná. „Tento problém je a bude vždycky. Nejvíce narůstají dluhy od lidí, se kterými vedeme soudní spor o dlužné nájemné a kteří v bytě bydlí dál. V těchto případech musí soud nejprve rozhodnout o vystěhování a pak také o zaplacení dluhu. To se děje také prostřednictvím soukromých exekutorů, kterých využíváme. Ani při vymáhání pohledávek ovšem nejsou stoprocentně úspěšní, odhaduji to tak padesát na padesát,“ pronesl Vladimír Průša a přidal pár čísel. „Dnes činí každoměsíční nárůst dluhů za nájemné sedmdesát tisíc korun a evidovány máme zhruba tři stovky dlužníků. Radnice disponuje bezmála dvanácti sty byty a lidí, kteří dluží Domovní správě více než dvacet tisíc korun, je asi stovka. Bohužel, soudní spory s nájemníky se táhnou hodně dlouho, někdy i čtyři roky,“ doplnil první muž Domovní správy v Prostějově, která městské byty spravuje.

Otázkou zůstává, zda si město nájemníky vybírá správně. Tento problém je však hodně diskutabilní. „My ale máme snahu dopředu odhadnout, zda nájemní smlouvu podepisujeme s problémovým člověkem či nikoliv. Musíme si ale uvědomit, že město nabízí své byty právě lidem, kteří mají sociální problémy. Spousta z nich je ale slušných a platí nájem včas,“ podotkl na závěr Vladimír Průša.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...