Dobrý večer, dnes je pondělí 27.5.2024
svátek slaví Valdemar,
zítra Vilém
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram
hloucela krizkyDva křížky se nedávno objevily u řeky Hloučela poblíž silnice z Domamyslic do Smržic. U „Tiché” poutají pozornost stovek lidí, kteří v těchto slunečných dnech lesoparkem procházejí nebo projíždějí na kolech. Zřejmě by se nemělo jednat o připomínku nějaké tragické události, ale pouze o označení hrobů domácích mazlíčků. Jenže ouha! Pániček, který si na Hloučel půjde zavzpomínat k hrobu svého psa, kočky, morčete, křečka či králíka, by klidně mohl dostat pořádnou pokutu!

Domácí mazlíčci se stali plnohodnotnými členy našich domácností. Ale kam s nimi po smrti? Tuto otázku bude muset dříve nebo později řešit každý z jejich majitelů. Ti, kteří mají svůj vlastní pozemek, to mají jednoduché. Svého mazlíčka mohou bez problémů zakopat na něm. Horší už to mají lidé z paneláků. Ti by správně měli nechat své zvíře odvézt do kafilérie. Jenže i oni chtějí mít na svého druha vzpomínku. Proto zvířata mnohokrát zakopávají například v lesoparku Hloučela, kam s nimi dříve často mířili na vycházku. Právě v lesoparku se nyní nedávno objevily dva křížky se jmény Bob a Amálka. „Taky jsem si toho všiml. Nikdy předtím se něco podobného na Hloučele nevyskytovalo. Při kosení trávy to překáží, ale jinak mi to nijak zvlášť nevadí. Ovšem myslím, že by to tam být nemělo,” reagoval někdejší dlouholetý správce lesoparku Karel Pokorský. Majitelé zvířat si totiž neuvědomují, že zakopáním svého pejska porušují zákon. „Na vlastním pozemku chovatel může jakékoliv zvíře zakopat. Musí však dodržet stanovenou hloubku. Na veřejném místě to ale veterinární zákon zakazuje. Majitel musí dát mrtvé zvíře do kafilerie nebo zanést na nejbližší veterinární stanici. Pokud by se prokázalo, kdo zvíře na veřejném místě zakopal, hrozila by mu několikatisícová pokuta,” vyjádřil se Vratislav Šulc z Krajské veterinární správy Olomouc. Jako řešení tohoto problému by se nabízelo zřízení speciálního veřejného hřbitova pro zvířátka. „Žádný takový není v Olomouckém kraji dosud schválen,” reagoval Šulc. Policie ČR se nelegálním zakopáváním zvířat na veřejných pozemcích dosud nikdy nezabývala. „V této souvislosti jsme nikdy nezaznamenali žádnou stížnost,” uvedla Eva Čeplová z Policie ČR. Podobný přístup má i většina lidí.  „Ty křížky mi nevadí. Horší je to s volně pobíhajícími psy, kvůli kterým musím často zpomalit a někdy i zastavit,” nechal se slyšet cyklista Pavel, kterého jsme v sobotu odpoledne zastihli na Hloučele, jak si s celou rodinou křížky prohlíží. Přestože jde o porušení zákona, lidé jsou k zakopávání zvířat na Hloučele obvykle tolerantní. Snad zde jejich majitelé kromě psů, koček či křečků nezačnou také zakopávat mrtvé ovce, koně, krávy či třeba slony.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...