Dobré ráno, dnes je pondělí 17.6.2024
svátek slaví Adolf,
zítra Milan
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

PRODEJCE ZELENINY DĚLÁ Z LIDÍ BLBCE

Absurdní! Každý, kdo někdy měl co do činění s pěstováním zeleniny, si nad něčím podobným musel hlavu ukroutit. Přímo před prostějovským Priorem se prodával čerstvý květák pocházející údajně z České republiky! Vedle něj pak byla k mání „česká“ rajčata vypěstovaná na jižní Moravě... Obojí je samozřejmě nesmysl!

Zájem o českou zeleninu i ovoce v poslední době roste. Svědí o tom i to, že obchodníkům už stojí za to o zemi původu dokonce lhát. Ale čerstvý český květák a rajčata prodávané na stáncích v dubnu, tak to už je hodně velký nesmysl. Na něco podobného přitom Večerník minulý týden narazil přímo před prostějovským Priorem.

„Předpokládám, že ten ´český´ květák pochází z Francie a rajčata nejsou z jihomoravských Tvrdonic, jak se píše, ale ze Španělska či Holandska. Prodejci je pouze překupují. Na tom není nic špatného. Jen nechápu, proč musí dělat sami ze sebe i z ostatních lidí blbce. Copak si musíme takhle lhát? Je to o to smutnější, že paní, která takto označenou zeleninu prodává, je sama zahradnice...,“ komentovala situaci Jana Nevrlá, která nás na podivný původ zeleniny a ovoce zprvu upozornila.

Prodavačka ze stánku se pak při návštěvě Večerníku přímo na místě snažila tvrdit, že něco takového možné je... „A proč ne? Stačí, pokud ve sklenících hodně topíte a svítíte,“ reagovala žena pracující pro pěstitelku z Držovic. Každému, kdo měl někdy co do činění s pěstováním zeleniny, se něco podobného muselo zdát přinejmenším podezřelé. Obzvláště, pokud takto označená zelenina a ovoce byly před Priorem k mání už několik týdnů.

 „Je to naprostý nesmysl! V současné době ve velké většině českých skleníků roste pouze salát a ředkvičky, čeká se na okurky. Květák v dubnu z českého skleníku je absolutní blbost. Rostlina potřebuje denní světlo kvůli fotosyntéze,“ potvrdil Večerníku Miroslav Nedělník, který provozuje rodinné zahradnictví v Otaslavicích. To samé se týká i rajčat. Jednou z mála výjimek skutečně bývala rajská jablíčka z jihomoravských Tvrdonic. „Letos rajčata ještě nemáme, budou až v červnu. Máme problémy s přívodem tepla z plynovodu, díky čemuž jsme si mohli skleníky dovolit vytápět,“ informovala nás manažerka odbytu společnosti Jižní Morava z Tvrdonic Zdeňka Myclová.

Jana Nevrlá se tomuto zjištění nediví. „Jsou případy, kdy obchodníci nakoupí levná holandská rajčata z Lidlu a pak je prodávají na stáncích jako své vlastní výpěstky,“ zmínila se. Podobné praktiky se přitom nejen jí velice protiví...

Tento případ, na který jsme se rozhodli upozornit především z potřeby varovat veřejnost před nekalými praktikami některých obchodníků, však není vůbec ojedinělý. Obdobně je na tom například jeden z posledních velkopěstitelů zeleniny v regionu. „Třeba na právě probíhajících farmářských trzích v Olomouci se s ´českým´ květákem vypěstovaným ve Francii setkávám poměrně často. Už jsem tam na vlastní oči viděl i člověka, který uváděl, že prodává české pomeranče! Co na to říct? Raději tam už ani nejezdím...,“ poznamenal Miroslav Nedělník.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...