Dobrý podvečer, dnes je pondělí 29.5.2023
svátek slaví Maxmilián a Maxim,
zítra Ferdinand
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram
2012 19_osobni_bankrot
Prudce stoupá počet lidí, kteří se dostali do dluhové pasti. Jako ke své poslední záchraně často dlužníci vzhlíží k vyhlášení osobního bankrotu. Jak dokazuje případ jednačtyřicetileté R. M. z Nezamyslic, ani vyhlášení osobního bankrotu je nemusí spasit. Zákon, který měl lidi původně chránit, v tomto případě nedokáže zabránit, aby rodina s malými dětmi neskončila na ulici. A to navzdory tomu, že řádně splácí peníze, které má! Soudu se totiž nelíbí výše jejích příjmů.

Osobní bankrot je určen lidem, kteří jsou schopní věřitelům nejpozději do pěti let uhradit alespoň třicet procent svých pohledávek. Jen za poslední rok sáhlo k této poslední variantě v ČR téměř třináct tisíc lidí. A stále jich přibývá! Že to nemusí být vůbec jednoduché, ví R. M. z Nezamyslic. Té hrozí, že kvůli probíhajícímu insolvenčnímu řízení brzy přijde o dům, kde žije se svými dvěma malými dětmi. A to navzdory tomu, že vše řádně platí! Problém je totiž v jejích příjmech.

„Před lety jsem se seznámila s podvodníkem. Měla jsem ho ráda a i on předstíral, že je zamilovaný. Připravil mě téměř o dvě stě tisíc korun. Dala jsem ho k soudu. Stálo mě to spoustu nervů. Odsouzený sice nakonec byl, ale dluh už nejspíš nikdy nevrátí. Peníze byly vypůjčené na opravu bydlení, takže jsem je začala hradit sama. Ránu do mého rozpočtu udělal i nevlastní bratr, kterého jsem u sebe nechala bydlet. Že je to flákač, jsem zjistila až po čase, v době, kdy moje dluhy díky jeho příživnictví narostly. Nakonec jsem ho musela vyhodit a on na nějakou dobu skončil i ve vězení,” vysvětluje důvody svého zadlužení jednačtyřicetiletá žena. Její dluhy nakonec dosáhly výše 800 tisíc korun.

V tu dobu do jejího života vstoupil muž, se kterým nyní má dvě malé děti. „Rozhodla jsem se kritickou situaci řešit pomocí insolvenčního řízení. Měla jsem splácet 5 300 korun měsíčně, partner mi přispíval 3 500 měsíčně. Pak mu ale v zaměstnání snížili plat a nyní přispívá pouze tisícovkou. Při rodičovské dovolené jsem si našla práci. Mladší půlroční dceru jsem dala na hlídání k cizím lidem a starší 2,5letou do školky. Nyní mám příjem díky práci a příspěvku na bydlení dost vysoký. Dosahuje téměř dvaceti tisíc korun a jsem stále schopna splácet, tak soud podle insolvenčního zákona nařídil konkurz na polovinu domu, ve kterém žijeme,” popsala žena. V čem je zakopaný pes? „Největší problém byl v tom, že mi měly klesnout příjmy pod 17 tisíc korun. Jenže to není pravda. Pouze jsem přišla o invalidní důchod. Navíc příspěvek na bydlení nesmím do příjmu počítat. Soudu vadilo i to, že jsem po partnerovi, se kterým žijeme ve společné domácnosti, odmítla vymáhat výživné,” uvádí žena dosti zvláštní důvody. Své příjmy a výdaje nyní pečlivě sleduje. Je tedy hodně zvláštní, že insolvenčního správce nezajímalo, kolik žena splácí, ale jaké jsou její příjmy. „Podle insolvenčního zákona nesmím splácet z celkového příjmu, i když takstále splácím a ráda bych splácela dál. Věřitelé by tak získali mnohem víc než prodejem poloviny nemovitosti,” vyjádřila se R. M., které se kvůli neustálým stresům, co a jak zase bude, zhoršil zdravotní stav. Dokonce jí byl opět přiznán i invalidní důchod. „Musela jsem navíc začít chodit na psychiatrii, protože to neustálé napětí jsem sama už přestala zvládat a hrozilo nejhorší,” uzavírá. Jak ukazuje i tento případ, zadlužit se je velice snadné, ale vymotat se z následných problémů je navzdory vší snaze téměř nemožné.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...