- 7. květen 2012
- 2485x

Osobní bankrot je určen lidem, kteří jsou schopní věřitelům nejpozději do pěti let uhradit alespoň třicet procent svých pohledávek. Jen za poslední rok sáhlo k této poslední variantě v ČR téměř třináct tisíc lidí. A stále jich přibývá! Že to nemusí být vůbec jednoduché, ví R. M. z Nezamyslic. Té hrozí, že kvůli probíhajícímu insolvenčnímu řízení brzy přijde o dům, kde žije se svými dvěma malými dětmi. A to navzdory tomu, že vše řádně platí! Problém je totiž v jejích příjmech.
„Před lety jsem se seznámila s podvodníkem. Měla jsem ho ráda a i on předstíral, že je zamilovaný. Připravil mě téměř o dvě stě tisíc korun. Dala jsem ho k soudu. Stálo mě to spoustu nervů. Odsouzený sice nakonec byl, ale dluh už nejspíš nikdy nevrátí. Peníze byly vypůjčené na opravu bydlení, takže jsem je začala hradit sama. Ránu do mého rozpočtu udělal i nevlastní bratr, kterého jsem u sebe nechala bydlet. Že je to flákač, jsem zjistila až po čase, v době, kdy moje dluhy díky jeho příživnictví narostly. Nakonec jsem ho musela vyhodit a on na nějakou dobu skončil i ve vězení,” vysvětluje důvody svého zadlužení jednačtyřicetiletá žena. Její dluhy nakonec dosáhly výše 800 tisíc korun.
V tu dobu do jejího života vstoupil muž, se kterým nyní má dvě malé děti. „Rozhodla jsem se kritickou situaci řešit pomocí insolvenčního řízení. Měla jsem splácet 5 300 korun měsíčně, partner mi přispíval 3 500 měsíčně. Pak mu ale v zaměstnání snížili plat a nyní přispívá pouze tisícovkou. Při rodičovské dovolené jsem si našla práci. Mladší půlroční dceru jsem dala na hlídání k cizím lidem a starší 2,5letou do školky. Nyní mám příjem díky práci a příspěvku na bydlení dost vysoký. Dosahuje téměř dvaceti tisíc korun a jsem stále schopna splácet, tak soud podle insolvenčního zákona nařídil konkurz na polovinu domu, ve kterém žijeme,” popsala žena. V čem je zakopaný pes? „Největší problém byl v tom, že mi měly klesnout příjmy pod 17 tisíc korun. Jenže to není pravda. Pouze jsem přišla o invalidní důchod. Navíc příspěvek na bydlení nesmím do příjmu počítat. Soudu vadilo i to, že jsem po partnerovi, se kterým žijeme ve společné domácnosti, odmítla vymáhat výživné,” uvádí žena dosti zvláštní důvody. Své příjmy a výdaje nyní pečlivě sleduje. Je tedy hodně zvláštní, že insolvenčního správce nezajímalo, kolik žena splácí, ale jaké jsou její příjmy. „Podle insolvenčního zákona nesmím splácet z celkového příjmu, i když takstále splácím a ráda bych splácela dál. Věřitelé by tak získali mnohem víc než prodejem poloviny nemovitosti,” vyjádřila se R. M., které se kvůli neustálým stresům, co a jak zase bude, zhoršil zdravotní stav. Dokonce jí byl opět přiznán i invalidní důchod. „Musela jsem navíc začít chodit na psychiatrii, protože to neustálé napětí jsem sama už přestala zvládat a hrozilo nejhorší,” uzavírá. Jak ukazuje i tento případ, zadlužit se je velice snadné, ale vymotat se z následných problémů je navzdory vší snaze téměř nemožné.