Příjemnou noc, dnes je pátek 21.6.2024
svátek slaví Alois,
zítra Pavla
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

37 autobusNa tiskové konferenci po svém úterním jednání prostějovští radní s předstihem zveřejnili částku, která bude magistrátem proplacena společnosti FTL jako úhrada prokazatelné ztráty v městské hromadné dopravě pro příští rok 2015. Jak vyšlo najevo, radnice v tomto případě sáhne do kasy o něco hlouběji než tomu bylo v letošním roce. A půjde na první pohled o docela astronomickou částku přesahující devatenáct milionů korun!

Podle radních je ovšem zmíněné navýšení v souladu s dlouhodobě uzavřenou smlouvou o provozu MHD s uvedenou společností. Ztráta totiž bude vyšší z důvodu předpokládaného zvýšení spotřební daně za plyn a také proto, že FTL chystá navýšení počtu autobusových linek. „Prokazatelná ztráta v městské hromadné dopravě se vypočítává na základě zákona o veřejných službách, přičemž vyjadřuje rozdíl mezi náklady a zisky dopravce. Ztráta se zjišťuje odhadem předpokládaného vývoje finančních nákladů pro příští rok. Právě pro rok 2015 předpokládá Česká národní banka zvýšení inflace zhruba o dvě procenta a hlavně bude navýšena spotřební daň na zemní plyn. A jak všichni víme, v Prostějově máme všechny autobusy právě na plynový pohon. Navíc společnost FTL přistoupila na požadavek magistrátu a mnoha obyvatel města zvýšit počet autobusových linek. Například do průmyslové zóny v Kralickém háji, ale rovněž do Čechovic a Domamyslic. Jedna z linek navíc bude upravena tak, aby lidé i z okrajových částí města stihli divadelní představení konaná v sedm hodin večer, což v minulosti byla celkem potíž,“ vysvětlila veškeré novinky spojené se zajištěním městské hromadné dopravy pro příští rok Alena Rašková, náměstkyně primátora Statutárního města Prostějova.

V letošním roce doplácelo město na hromadnou dopravu celkem 18 902 000 korun, předpokládané výdaje na ten příští jsou 19 214 000 korun. „Jedná se tedy o navýšení o tři sta dvanáct tisíc korun, což je nárůst o 1,6 procenta. Zároveň si ale musíme uvědomit, že dochází k rozšíření počtu najetých kilometrů o patnáct tisíc kilometrů, celkový odhad počtu najetých kilometrů v městské hromadné dopravě pro rok 2015 je osm set tisíc kilometrů,“ vypočítala dále Rašková.

Městskou hromadnou dopravu v Prostějově provozuje společnost First Transport Lines, a to na základě rámcové smlouvy až do konce roku 2023 s konkretizovanými smluvními dodatky vždy na období příslušného kalendářního roku. Předmětem spolupráce je provozování patnácti linek městské hromadné dopravy, a to za úhradu prokazatelné ztráty, která jejich provozem vznikne. „Ve smlouvě je také jasně řečeno, že ztráta se může navyšovat pouze za předpokladu, že se zvýší ceny pohonných hmot nebo dojde k inflaci. A přesně tyto důvody nyní nastaly,“ doplnil Miroslav Pišťák, primátor Statutárního města Prostějova.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...