Příjemnou noc, dnes je úterý 23.7.2024
svátek slaví Libor,
zítra Kristýna
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

19 obrazyV posledních letech nakoupil prostějovský magistrát desítky uměleckých děl, v nichž hrály prim především obrazy rodáků. Jenomže problém tkví v tom, že se podobné artefakty hromadí a pomalu je není kam dávat. I z těchto důvodů radní zamítli nákup dalších kusů, přestože samotný primátor na ně zálusk měl!

„Rada města provedla velmi razantní zákrok při rozhodování o nákupu uměleckých děl. Zatímco i já jsem navrhoval pořídit do městské sbírky další tři historické obrazy, většina mých kolegů radních to zamítla. Přiznávám, že se tak stalo proti mé vůli,“ konstatoval pro Večerník Miroslav Pišťák, primátor Statutárního města Prostějov. „I já jsem holt někdy přehlasován...,“ pousmál se ale vzápětí na důkaz, že výsledek bere sportovně. Podle jeho dalších slov proběhla v radě města o tomto tématu velmi rozsáhlá diskuze. „Samozřejmě se diskutovalo i o tom, jak v nákupu uměleckých děl pokračovat dál v budoucnosti. Teď už to ale bude zřejmě záležitostí nového zastupitelstva. Mezi radními se objevovaly požadavky, aby se daleko více nakupovala díla současných autorů,“ přidal na vysvětlenou primátor.

Magistrátem koupená díla, a nejedná se pouze o obrazy, však provází ještě jeden problém. Údajně už je totiž pomalu není kam dávat! „Většina městem zakoupených obrazů je v současné době v depozitáři prostějovského muzea. Do budoucna budeme muset vymyslet nějakou stálou expozici,“ připustil první náměstek primátora Statutárního města Prostějov Jiří Pospíšil s tím, že již několik let se uvažuje o jejím zřízení ve volných prostorách prostějovského zámku, kde v současnosti probíhá rekonstrukce.

„Vznik městské galerie samozřejmě podporujeme, ale musíme v tomto smyslu postupovat ve spolupráci s Muzeem Prostějovska. Zatím bychom chtěli realizovat některé výstavy děl, která jsme v poslední době koupili. Do určité míry se pro stálou galerii skutečně nabízí zámek, ovšem zdejší prostory bychom raději využili i pro jiné aktivity. Diskuze tedy o tom probíhají intenzivně. Všechna umělecká díla ale nejsou uschována v depozitáři bez toho, že by byla volně přístupná návštěvníkům. Některé historické obrazy s velkou uměleckou hodnotou máme pověšeny v kancelářích členů rady města,“ uzavřel toto téma primátor Miroslav Pišťák.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...