Příjemnou noc, dnes je úterý 23.7.2024
svátek slaví Libor,
zítra Kristýna
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

19 kasarnaJsou připravena ke zbourání. A i přes veškeré protestní akce a postoje zřejmě brzy spadnou. Proslulá Jezdecká kasárna uvolní místo plánované výstavbě multifunkčního centra, které má nahradit současný Společenský dům v Komenského ulici, kde naopak vyroste obchodní centrum. Na zmíněná kasárna již má prostějovský magistrát demoliční projekt, ovšem starodávná stavba se už vlastně rozpadá sama... Její útroby se totiž v posledních letech staly rájem bezdomovců, kteří zde nejen přespávají, ale de facto i nastálo sídlí. Není to tak dávno, co zde dokonce ve dvou případech založili požár, přičemž jeden z nich měl až milionovou škodu. Jsou vůbec Jezdecká kasárna zabezpečena tak, aby byla nepřístupná?

„V současné době je celý areál doslova v žalostném stavu, který je čím dál horší! Jsou trestuhodně volně přístupná, takže je nutné objekt zabezpečit tak, aby se do něj nikdo nedostal a nehrozilo mu nebezpečí úrazu či nedejbože něco ještě mnohem horšího. To bychom si pak jako město těžko zodpovídali před orgány činnými v trestním řízení,“ upozornil na posledním jednání Zastupitelstva města Prostějova Václav Kopečný (TOP09). Oproti tomu vedoucí odboru rozvoje a investic prostějovského magistrátu je však přesvědčen, že Jezdecká kasárna jsou zabezpečena kvalitně. „Ve spolupráci s odborem Správa a údržba majetku města se snažíme už několik let celý objekt udržovat v jakémsi schopném stavu. Kasárna jsou oplocena, a jakýkoliv vstup dovnitř je násilným vniknutím. Připouštím, že Městská policie, a dokonce v mnohých případech i Policie České republiky, najde uvnitř kasáren osoby, které tam absolutně nemají co dělat.
V takových případech dochází k vykázání těchto osob, které se ale do kasáren vrací a pustoší je. Kromě toho, že zde přespávají, tak dokáží ukradnout vše, co je ze železa. Pak se nedivme, že kasárna se rozpadají,“ kontroval Antonín Zajíček, který vzápětí zastupitelům navrhl způsob, jak docílit toho, aby kasárna v dezolátním stavu byla naprosto neprodyšně uzavřena. „Jediným řešením je zazdít všechny otvory, a to až do výšky tří nebo raději čtyř metrů. Pak bychom tam mohli nechat pouze dva vstupy, které budou dokonale zabezpečeny proti vniknutí. Problém je v tom, že toto opatření by bylo mimořádně nákladné v řádu statisíců korun. A ve chvíli, kdy není jisté, zda tento objekt nepůjde vzhledem k hotovému demoličnímu projektu brzy dolů, považuji tuto investici za naprosto zbytečnou,“ poznamenal dále svůj názor Zajíček s ujištěním, že magistrát se pochopitelně snaží co chvíli kasárna „vyklízet“ od osob, které uvnitř nemají co dělat.
V tuto chvíli ještě není znám přesný termín, kdy bude provedena samotná demolice. „Může to být za půl roku, za rok či za dva. Demolice bude stát zhruba pětadvacet milionů korun, přičemž nejnákladnější bude odvoz a uložení suti,“ dodal na závěr vedoucí odboru rozvoje a investic města.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...