Dobrý večer, dnes je pátek 19.4.2024
svátek slaví Rostislav,
zítra Marcela
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

37 dobromiliceSnad to mysleli dobře, ale výsledek byl katastrofální. Obecní zastupitelé ve středu dopoledne jednali na mimořádném zasedání a na večer do místní sokolovny pozvali k besedě všechny občany. Zároveň pozvání přijaly pracovnice Krajské hygienické stanice v Olomouci i Odboru životního prostředí Magistrátu města Prostějova a do Dobromilic přijel také vedoucí Obvodního oddělení Policie ČR v Němčicích nad Hanou František Richter. Ti všichni, včetně dobromilického starosty, měli lidem vysvětlit, proč v obci panují kvůli Romům tak značné problémy. A výsledek? Lidé ze sokolovny předčasně a plni hněvu prchali!

Úřednice z hygieny i prostějovského magistrátu totiž na každý dotaz či stížnost lidí ohledně konkrétních problémů s Romy odpovídaly vždy skoro stejně. „Nejde to nijak řešit, zákon nám to nedovoluje. Ale chápeme, že jste naštvaní,“ neslo se sálem od kompetentních žen. „Všichni slušní lidé tady platí poplatky za odpad. A cikáni? Ti vozí odpadky do cizích popelnic, ale stále častěji je skladují na zahradách svých polorozbořených domů. Ten bordel začíná tak smrdět, že se to už nedá vydržet. A od vás teď tady slyším, že nemůžete nic dělat? To nemůžete myslet vážně,“ obořil se na hygieničku vousatý muž. „Kdyby občané znečišťovali veřejná prostranství, můžeme proti tomu zakročit my a samozřejmě hlavně obecní úřad. Ale jestli je problém se skládkou na jejich zahradě, tedy na soukromém pozemku, nemůžeme tam vniknout. S tím dělat opravdu nemůžeme nic, takový je zákon. Potřebovali bychom soudní příkaz,“ pokrčila rameny jedna z hygieniček. „To je blbost, co nám tady vykládáte. V jednom baráku cikáni vylévají na zahradě barvy a jakési chemikálie. To chcete tvrdit, že jenom tak necháte znečišťovat spodní vody a otravovat půdu? Pokud je potřeba soudní povolení, proč si ho nevyžádáte? Protože se těch cikánů bojíte a nechce se vám do toho,“ zahřímal muž za bouřlivého potlesku zatím ještě plného sálu sokolovny.

Podobně se nesla diskuze i na jiná témata. Také se probírala žloutenka v obci. „Když to od Romů chytil můj manžel, přijeli jste, vystříkali jste nám byt jakýmsi sajrajtem a nařídili přísnou karanténu. Ale že se tady cikáni nakažení žloutenkou promenádují po ulici a chodí do hospody, to vám nevadí. A jak dopadl ten Rom, co utekl z infekčního oddělení nemocnice a chytla ho tady až kriminálka? Jak bude potrestán? Můj muž musel v nemocnici podepsat prohlášení, že pokud by utekl, spáchal by tím trestný čin,“ čílila se zase dáma sedící uprostřed sálu. Po dalších vyhýbavých odpovědích včetně těch, že je dobré si dobře umývat ruce, se začali první lidé zvedat ze židlí a odcházet. Postupně jich tak místní sokolovnu předčasně opustilo asi pět desítek. „Víte co? Přišli jsme a zatím se jenom dozvídáme, že nic nejde, že nám nemůžete nijak pomoci a tak dále. Cikáni tady dělají bordel, kradou, zakládají černé skládky, neplatí za komunální odpad a o poplatcích za psy už ani nemluvě. Tak víte, co? My přestaneme platit za odpad rovněž a budeme ho dávat taky do jámy na zahradě. Ale na nás byste si vyšlápli, co? Není to o tom, že zákon je na spoustu věcí krátký. Vám se prostě nechce s Romy nic řešit! Na takové šaškárně, jako je tady ta beseda, jsem poprvé a naposledy,“ zajíkal se hněvem poměrně mladý muž, který se vzápětí také zvedl a i s celou rodinou a známými opustil zklamaně sokolovnu.

Olej do ohně přilil i šéf němčické policie. Lidem popsal, v čem mohou strážci zákona pomoci, ale více času mu zabralo vysvětlování, kde kompetence policie končí!

Holt těžký život v Dobromilicích…

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...