Dobré dopoledne, dnes je úterý 5.3.2024
svátek slaví Kazimír,
zítra Miroslav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

VIDEO + FOTOGALERIE Řada z obcí v regionu ožila o uplynulém víkendu masopustními neboli po hanácku ostatkovými průvody. Pestrobarevné maškary zahalené v lehkém alkoholovém oparu dokázaly vytáhnout z tepla vlastního obýváku skoro všechny místní. Ti pak pro ně za odměnu měli připravené výborné koláčky a často také něco ostřejšího... Večerník u toho pochopitelně nemohl chybět!

„Nařežte novinářům, to bude mít Zeman radost!“ navrhoval jeden z účastníků ostatkového průvodu v Pivíně zrovna v momentě, kdy místní stárek hledal někoho, koho by potrestal za nedodržování ostatkovyho práva pivinskyho. Díky němu místní maškary krátce po desáté hodině zcela převzaly vládu nad obcí. „A to nám náleží až do středečního rána,“ upozornil Jiří Vrba z divadelní společnosti Větřák, která ostatke v Pivíně tradičně pořádá. Po převzetí vlády nad Pivínem se maškary posmívaly „Jankům z Vřesovic“, kterým právo už před sedmačtyřiceti lety ukradly.

07 stinavaLetos se v Pivíně při ostatkové zábavě museli obejít bez kulturáku, který se opravuje. Úterní tancovačka s pochováním basy Barborky se tak přesunula do místní hospody u Miladky. 

Nijak zvlášť početný, nicméně velmi veselý a originální, masopustní průvod letos prošel také Stínavou. Vedl jej sám slovutný francouzský císař Napoleon Bonaparte v sedle svého věrného oře. Úsměv na rtech pak vzbuzoval zejména „off road“ kočárek o nosnosti přes jeden metrák. „Miminko“, které se v něm vezlo, připomínalo hlavního hrdinu z dramatu Járy Cimrmana „Přenošené dítě“. Na svět ovšem nepřišlo ve dvanácti, jak píše Cimrman, ale zřejmě až v pětadvaceti letech.

07 vicovVolba kostýmu je přitom pro masopust naprosto zásadní. Musí být nejen vtipný, nápaditý, barevný, ale i pohodlný a v neposlední řadě též teplý. „Loni jsem si vyšla jen tak nalehko, a jak mi byla zima, tak jsem musela na zahřátí pořád pít slivovici, co mi všude nabízeli. Když jsem se nakonec dopotácela domů, tak už jsem zvládla akorát skočit šipku do postele,“ zmínila se s úsměvem jedna z veselých stínavských maškar, která pro letošek zvolila masku hned o pěti vrstvách. A podobné to bylo i na mnoha dalších místech Prostějovska.

Masopust neboli ostatke končí o popeleční nebo též škaredé středě. Od ní by měl následovat čtyřicetidenní půst, který má trvat až do Velikonoc.


  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...